| Dokumendiregister | Riigikogu |
| Viit | 1-2/26-646/1 |
| Registreeritud | 25.09.2026 |
| Sünkroonitud | 11.10.2026 |
| Liik | EL dokument |
| Funktsioon | |
| Sari | |
| Toimik | KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE andmekeskuste energiatõhususe kohta ELis - COM(2026) 500 |
| Juurdepääsupiirang | Avalik |
| Adressaat | |
| Saabumis/saatmisviis | |
| Vastutaja | |
| Originaal | Ava uues aknas |
| Taotle dokumendi eemaldamist või parandamist |
EN EN
EUROPEAN COMMISSION
Brussels, 21.9.2026 COM(2026) 500 final
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND
THE COUNCIL
on the energy efficiency of data centres in the EU
1
Contents
1. INTRODUCTION .................................................................................................................. 3
2. ASSESSMENT OF AVAILABLE DATA ON THE SUSTAINABILITY OF DATA CENTRES IN THE
EU 4
2.1. Completeness and quality of the available data on the sustainability of data
centres in the EU .................................................................................................................. 4
2.2. Assessment of the energy efficiency and sustainability of European data centres .. 6
2.2.1. Assessment of the Power Usage Effectiveness in European data centres................ 6
2.2.2. Assessment of the Water Usage Effectiveness in European data centres ................. 8
2.2.3. Assessment of the Energy Reuse Factor in European data centres ......................... 9
2.2.4. Assessment of the Renewable Energy Factor in European data centres ............... 10
3. NEXT STEPS AND LEGISLATIVE PROPOSALS TOWARDS A MORE SUSTAINABLE DATA
CENTRE SECTOR....................................................................................................................... 11
3.1 Simplification and improvement of the reporting scheme ................................. 12
3.2. Proposal for the establishment of a common EU rating scheme for data centres
13
3.3 Proposal for the establishment of minimum performance standards for data
centres ................................................................................................................................. 14
3.4. Assessment of the feasibility of a transition towards a net-zero emission data
centre sector ........................................................................................................................ 16
4. CONCLUSION ................................................................................................................... 17
2
1. INTRODUCTION
The information and communication technology (ICT) sector is one of the fastest-growing
sectors in Europe and globally. In 2024, data centres in the EU consumed 68 TWh of
electricity1. This consumption is expected to rise to 114 TWh by 20302, reaching 3.2% of the
electricity demand of the EU3. These projections could be revised upwards considering the
strong growth of emerging digital services and technologies, the accelerated adoption of
artificial intelligence4 and the EU’s commitment to become a leading AI continent5.
The Commission adopted the Cloud and AI Development Act6 to support the objective of
strengthening the EU’s technological sovereignty, including by increasing computing capacity
and fostering the development and deployment of AI on the Union’s territory, and to contribute
to a more balanced geographical distribution of computing capacity. Maintaining strategic
capacity in areas where technological sovereignty is required is essential, but also entails
challenges. The expanding data centre sector poses a challenge for energy availability,
availability of electricity grids, carbon emissions and environmental resources such as water.
In response, the EU’s digital strategy7 emphasises the need for highly energy-efficient and
sustainable data centres and called for transparency measures regarding the sector’s
environmental footprint. The Draghi report8 also highlights the crucial role of efficiency for the
competitiveness of European industries. By cutting energy, and by extension operational costs,
companies can reinvest in R&D, skills and jobs, boosting Europe’s competitiveness.
On 13 June 2025, the Commission made a renewed commitment towards energy efficiency and
presented an energy efficiency roadmap9 which identifies 10 priority areas to guide EU action
on energy efficiency. The roadmap aspires to streamline the implementation of EU energy
efficiency rules and facilitate and enable increased uptake of energy efficiency measures and
projects. One of the key deliverables of the roadmap is a data centre energy efficiency package,
of which this report is a part.
In 2007, the EU established the Code of Conduct for Energy Efficiency in Data Centres10 to
support voluntary improvement of data centre efficiency, by highlighting best practices and
efficiency benchmarks for operators. Directive (EU) 2023/1791 (recast Energy Efficiency
1 https://www.iea.org/reports/key-questions-on-energy-and-ai.
2 https://www.iea.org/reports/key-questions-on-energy-and-ai.
3 https://electricity-data.eurelectric.org/electricity-demand.html.
4 https://www.iea.org/reports/energy-and-ai.
5 https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/ai-continent-action-plan.
6 Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing a framework of
measures for strengthening Europe’s cloud and AI ecosystem (Cloud and AI Development Act), COM(2026) 502
final, https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/proposal-cloud-and-ai-development-act-cada. 7 https://commission.europa.eu/publications/european-commission-digital-strategy_en.
8 Draghi, M. (2024), The Future of European Competitiveness–A Competitiveness Strategy for Europe.
https://commission.europa.eu/document/97e481fd-2dc3-412 d-be4c-f152a8232961_en. 9 https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-efficiency/new-impetus-energy-efficiency_en.
10 https://e3p.jrc.ec.europa.eu/en/groups/data-centres-code-conduct.
3
Directive, EED)11 includes measures to promote energy-efficient and sustainable data centres.
Article 12 of the EED requires Member States to mandate data centres on their territory to
publish information on their energy performance and sustainability. It also tasks the
Commission with establishing an EU-level database containing this information to promote
greater transparency. In March 2024, the Commission adopted Delegated
Regulation (EU) 2024/1364, defining the first set of KPIs and sustainability indicators to be
reported by data centre operators.
In accordance with Article 12(5) of the EED, this report assesses the available data on the
energy efficiency and sustainability of data centres, based on submissions to the European
database. Building on this analysis, the report explores the need for further measures to improve
the sector’s sustainability, including setting minimum performance standards.
The data reported to the database include information on the reporting data centre (e.g. name,
owner and operator, type), information on the operation of the reporting data centre, energy
and sustainability indicators (e.g. energy consumption, water consumption, waste heat reused,
renewable energy consumption), ICT capacity indicators and data traffic indicators in
accordance with Delegated Regulation (EU) 2024/1364.
The Commission procured a technical assistance study12 to support the underlying analysis
used in this report. Technical reports13,14,15 were published, providing a detailed analysis of the
sustainability of data centres in the EU, the assessment of the existing regulatory framework
and of the need for and feasibility of further measures. As part of the study’s consultation
activities, a series of workshops and interviews were organised and engaged a diverse group of
stakeholders, including Member States, the data centre industry, academia and civil society.
Other deliverables of the data centre energy efficiency package include the adoption of
Delegated Regulation (EU) 2026/700016 establishing a common Union scheme to rate the
sustainability of data centres and the launch of a public consultation on the establishment of
minimum performance standards for data centres. The package complements the Strategic
11
Directive (EU) 2023/1791 of the European Parliament and of the Council of 13 September 2023 on
energy efficiency and amending Regulation (EU) 2023/955 (recast) (OJ L 231, 20.9.2023, p.1, ELI:
http://data.europa.eu/eli/dir/2023/1791/oj). 12
‘Technical Assistance in support of implementing Article 12(5) of Directive 2023/1791 on the energy
performance and sustainability of data centres’: https://www.borderstep.org/projekte/eudcear/. 13
European Commission: Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of the
energy performance and sustainability of data centres in EU – First technical report, Publications Officeof the
European Union, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794.14
European Commission: Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of next
steps to promote the energy performance and sustainability of data centres in EU, including the establishment of
an EU-wide rating scheme – Second technical report, Publications Office of theEuropean Union, 2025,
https://data.europa.eu/doi/10.2833/0828045.15
Kamiya, G. and Bertoldi, P., Energy Consumption in Data Centres and Broadband Communication
Networks in the EU, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2024, doi:10.2760/706491. 16
Commission Delegated Regulation (EU) 2026/7000 supplementing Directive (EU) 2023/1791 of the
European Parliament and of the Council and amending Delegated Regulation (EU) 2024/1364 as regards the
establishment of a common Union rating scheme for data centres.
4
roadmap for digitalisation and AI in the energy sector (COM(2026) 501 final) 17
and the
Commission proposal for a Cloud and AI Development Act (COM(2026) 502 final), legislative
initiatives that aim to enhance Europe’s cloud computing and AI capabilities, and promote the
digitalisation of the European energy system and the better integration of the energy and digital
systems in the Union.
2. ASSESSMENT OF AVAILABLE DATA ON THE SUSTAINABILITY OF DATA CENTRES IN THE
EU
2.1. Completeness and quality of the available data on the sustainability of data
centres in the EU
In accordance with Article 12(1) of Directive (EU) 2023/1791, Member States must require
owners and operators of data centres in their territory with a power demand of installed
information technology (IT) of at least 500 kW to make publicly available information set out
in Annex VII of that Directive. Delegated Regulation (EU) 2024/1364 introduced the European
database on data centres and defined key performance indicators to be reported by data centre
operators, first by 15 September 2024, then by 15 May 2025, and every year thereafter. The
following assessment covers reported data from the first reporting period (May-September
2024). Both the completeness and the quality of the reported data have been reviewed in the
technical assistance study18. All data have been anonymised to avoid disclosing personal,
company, or location-specific details pursuant to Article 5(5) of Delegated Regulation (EU)
2024/1364.
770 data centres reported their data in the first reporting period, representing around 36% of
the estimated total of data centres in the EU falling under the reporting requirement19. Six
Member States have reported zero data centres, and five Member States have reported fewer
than three data centres, providing a limited picture of the sector in those regions.
Figure 1 – Estimated total and number of reporting data centres per EU Member
State20
17
Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic
and Social Committee and the Committee of the Regions, Strategic Roadmap for Digitalisation and AI in the
Energy Sector, COM(2026) 501 final, https://energy.ec.europa.eu/publications/strategic-roadmap-digitalisation-
and-ai-energy-sector_en. 18
European Commission: Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of the
energy performance and sustainability of data centres in EU – First technical report, Publications Officeof the
European Union, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794. 19
To estimate the number of data centres in Europe and per country that should report to the European
database, multiple sources were consulted, including commercial databases and inputs from national data centre
associations and industry stakeholders during the consultation phase. The estimated total includes data centres
above 500 kW and data centres above the national reporting thresholds (e.g. data centres above 300 kW in
Germany have to report their data). 20
European Commission: Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of the
energy performance and sustainability of data centres in EU – First technical report, Publications Officeof the
European Union, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, p.23.
5
Given the complexity of the data centre landscape and the lack of publicly available data about
it, this sample already yields valuable insights and constitutes a meaningful starting point for
identifying prevailing industry trends. An increase in data submissions is anticipated in the
upcoming reporting periods as awareness on the reporting scheme is growing, and operators
have had time to adapt to the new regulatory processes and compile the necessary data.
However, the Commission calls on Member States to ensure full and swift implementation of
Article 12 of the EED and will accelerate enforcement to ensure that the number of reporting
data centres increases in the future to support upcoming analyses and allow better-informed
policymaking. The Commission also calls on data centre operators to comply with their
reporting obligations.
To support the implementation and to ensure better transparency, the Commission supports
operators by making a user manual, a reporter guide, frequently asked questions and guidance
documents21 publicly available. In this context, in the second reporting period, the Commission
has already received preliminary data from at least 30% more data centres. This data will be
analysed in a subsequent report that the Commission is currently preparing.
For the first reporting period, a data quality assessment22 was run to verify the plausibility,
accuracy and consistency of the reported metrics and ensure the reliability of the subsequent
analyses and interpretations. Overall, 70.1% of the reported data are deemed to be reliable,
implying that consistent figures have been reported across the given metrics. However, due to
data centres not always reporting the full set of KPIs in the first reporting period, the number
of data points differs per indicator. These inconsistencies need to be addressed through further
validation and stakeholder engagement, but also by clarifying the indicators’ definitions and
measurement methodologies. This is essential to improve the reliability of the dataset and
ensure a more accurate picture of energy and water usage within the EU data centre ecosystem.
21
Energy performance of data centres: https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-efficiency/energy-
efficiency-targets-directive-and-rules/energy-efficiency-directive_en#energy-performance-of-data-centres. 22
Checking processes included cross-checking indicators to identify inconsistencies and removing values
falling outside the expected ranges for each indicator. Expected ranges have been set according to expert input,
industry benchmarks and external sources.
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
Estimated number of data centres Number of reporting data centres
6
2.2. Assessment of the energy efficiency and sustainability of European data centres
The energy efficiency and sustainability assessment is based on the calculation of four
metrics23: Power Usage Effectiveness (PUE), Water Usage Effectiveness (WUE), Energy
Reuse Factor (ERF) and Renewable Energy Factor (REF). The calculations are made using the
validated reported data from the first reporting period.
2.2.1. Assessment of the Power Usage Effectiveness in European data centres
Data centres rely heavily on energy, primarily electricity, to operate servers, storage, network,
cooling and other supporting systems. Electricity typically accounts for over 90% of a data
centre’s direct energy use24.
PUE, defined as the ratio of total facility energy consumption to IT equipment energy
consumption, is a key measure of energy efficiency in data centres. It represents how much
extra energy is required for non-IT systems. A lower PUE indicates greater efficiency, with
values typically ranging from 1.0 (the theoretical ideal where every single watt is utilised for
IT equipment) to 2.0 or more in less efficient facilities. In practice, values below 1.2 are
considered excellent, values between 1.2 and 1.5 are regarded as good and values above 1.5
suggest room for improvement. PUE can fluctuate over the years due to internal (e.g.
optimisation or utilisation) and external factors (e.g. weather conditions).
In 2024, the average reported PUE of data centres in the EU stood at 1.3625. In comparison, the
global average PUE in 2023 was 1.5826, while the US reported an improved national average
of 1.427 and China targets an average PUE of below 1.5 by the end of 202528.
The EU average hides significant differences across the continent, with national PUE values
ranging from 1.15 to 1.66 (Figure 2)29. These results suggest efficiency disparities and a variety
in technology choices, as analysis of the data indicates that climatic variations is not the main
23
These four metrics are delineated under Annex III of Delegated Regulation (EU) 2024/1364. 24
European Commission, Study on greening cloud computing and electronic communications services and
networks: Towards climate neutrality by 2050, 2022. Available at: https://digital-
strategy.ec.europa.eu/en/library/study-greening-cloud-computing-and-electronic-communications-services-and-
networks-towards-climate. 25
In addition, data collected and monitored within the EU Code of Conduct for Energy Efficiency in Data
Centres indicates that the average PUE of participants’ data centres (more than 400, in 2024, of any type and size)
decreased from 1.8 to less than 1.3 over the period 2010-2024 (JRC calculation). 26
Uptime Institute, Global PUEs: Are They Going Anywhere? 2023,
https://journal.uptimeinstitute.com/global-pues-are-they-going-anywhere/. 27
Lawrence Berkeley National Laboratory, United States Data Center Energy Usage Report, December
2024, https://eta-publications.lbl.gov/sites/default/files/2024-12/lbnl-2024-united-states-data-center-energy-
usage-report.pdf. 28
The State Council of the People’s Republic of China, China’s Government Reports on Digital
Infrastructure, 24 July 2024,
https://english.www.gov.cn/news/202407/24/content_WS66a0b167c6d0868f4e8e96ba.html. 29
Average PUE is calculated as a weighted average, with each facility’s total energy consumption serving
as weight. For the first reporting period, 681 data centres reported PUE values deemed reliable. In 5 Member
States, less than 3 data centres submitted their data, potentially leading to non-representative figures. Source:
European Commission: Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of the energy
performance and sustainability of data centres in EU – First technical report, Publications Officeof the European
Union, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, p.34.
7
factor affecting the PUE values30. Smaller data centres (500 – 1000 kW) report an average PUE
of 1.64, considerably above the average, whereas larger data centres tend to have lower PUE,
because they are often more recently built and benefit from economies of scale in terms of
efficiency31.
Overall, most reporting data centres in the EU still exceed typical PUE targets, such as the ones
set, for example, by Germany or in the Climate Neutral Data Centre Pact (CNDCP) pledge.
The German Energy Efficiency Act sets specific targets for PUE for data centres that range
between 1.2 and 1.3 in the long term. CNDCP, a self-regulatory initiative by the data centre
industry, commits operators within the EU to achieve climate neutrality by 2030, and targets a
PUE of 1.3 for new data centres in cool climates and 1.4 in warmer regions (by 2030)32. While
not setting specific targets, the EU Code of Conduct for Energy Efficiency in Data Centres has
historically encouraged continuous improvement in PUE through a catalogue of best practices
covering cooling, power distribution, IT optimisation and monitoring33. The results from the
first reporting period indicate substantial potential for improving PUE and energy efficiency in
European data centres. Achieving this requires further optimisation and targeted investment in
energy-saving technologies and infrastructure upgrades. Improving PUE not only improves
sustainability and reduces grid stress but also cuts operational costs through lower energy
consumption. Such improvements can boost the sector’s competitiveness, positioning the EU
as a leader in sustainable practices within the global digital economy.
Figure 2 - Average PUE of data centres by Member State
2.2.2. Assessment of the Water Usage Effectiveness in European data centres
30
European Commission: Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of next
steps to promote the energy performance and sustainability of data centres in EU, including the establishment of
an EU-wide rating scheme – Second technical report, Publications Office of theEuropean Union, 2025,
https://data.europa.eu/doi/10.2833/082804531
Uptime Institute, Large data centers are mostly more efficient, analysis confirms, 2024,
https://journal.uptimeinstitute.com/large-data-centers-are-mostly-more-efficient-analysis-confirms/. 32
Climate Neutral Data Centre Pact, Working groups. Available at:
https://www.climateneutraldatacentre.net/working-groups/. 33
Acton M., Booth, J. and Paci, D., 2025 Best Practice Guidelines for the EU Code of Conduct on Data
Centre Energy Efficiency, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2025.
1.36
1.50
1.15
1.46 1.39
1.21
1.63 1.66
1.17
1.55
1.38
2.00
1.18
1.46
1.28
1.37 1.40 1.40 1.39
1.55 1.58
1.17
1.00
1.20
1.40
1.60
1.80
2.00
2.20
P U
E v
al u
e
< 3 data centres reported on the relevant metrics at national level
≥ 3 data centres reported on the relevant metrics at national level
8
Water consumption in data centres depends primarily on the cooling technology employed.
Facilities using water‑based or evaporative systems consume substantial amounts of water,
whereas those relying on air‑side or liquid‑direct cooling operate with minimal to no water use.
WUE, defined as the ratio of total water input to IT equipment energy consumption34, allows
measuring how efficiently a data centre uses water. A lower WUE indicates greater water
efficiency, meaning that less water is used per unit of IT energy consumption.
In 2024, the average reported WUE of data centres in the EU was 0.58 (Figure 3)35. However,
WUE varies significantly across Member States, ranging from 0.07 to 1.28. This variability is
influenced by technology choices but also climate conditions, with cooler regions having in
general less need for water cooling, while warmer regions may depend more on those systems.
It should be noted that in some Member States, WUE figures are dominated by a few large
operators with single facilities, that happen to report higher water input. WUE tends to increase
with facility size, likely due to the rare use of evaporative cooling in smaller facilities. This
variability underscores the challenges in optimising water efficiency across the board.
During the first reporting period, most data centres fell short of the CNDCP WUE target of 0.4
m³/MWh (by 2040)36. However, improving water efficiency remains a critical priority for the
industry. Achieving responsible water management is essential for meeting long-term
sustainability goals and ensuring efficient resource use across the board. Reducing WUE offers
several benefits, including lower operational costs, enhanced environmental sustainability, and
reduced pressure on local water resources.
Figure 3 - Average WUE of data centres by Member State
34
m³/MWh can be replaced with L/kWh, but this report uses units in line with EN 506400-4. 35
Average WUE is calculated as a weighted average, with each facility’s total energy consumption serving
as weight. For the first reporting period, 458 data centres reported WUE values deemed reliable. Only data centres
that reported a total water consumption higher than 0 were included in the analysis (therefore, excluding data
centres relying on dry cooling technologies). Source: European Commission: Directorate-General for Energy,
AIT, Borderstep and EY, Assessment of the energy performance and sustainability of data centres in EU – First
technical report, Publications Officeof the European Union, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794,
p. 39. 36
Climate Neutral Data Centre Pact, Working groups, https://www.climateneutraldatacentre.net/working-
groups/.
9
2.2.3. Assessment of the Energy Reuse Factor in European data centres
Europe has significant potential for excess heat recovery from power production, industry and
commercial premises. This is especially true for large sites including the newer very large data
centres.
The ERF is defined as the ratio of the total energy reused to the total energy consumption. It
contributes to evaluating the energy efficiency of data centres by measuring how much energy
has been reused for other purposes beyond the boundaries of the facility. Energy reuse results
in reduced energy demand and fossil fuel use in surrounding areas, which aligns data centre
operations with sustainable urban development, circular economy principles and better
integration in the energy system. The ERF is expressed as a ratio between 0 and 1, where an
ERF of 1 means that all energy consumed by the data centre is being reused and an ERF of 0
that no energy is being reused. In the case of data centres, energy reuse focuses on waste heat
since practically all electricity consumed by a data centre eventually turns to heat.
Only 67 data centres reported some waste heat reuse in the first reporting period. The limited
waste heat reuse can be attributed to several challenges, including varying waste-heat-readiness
levels across facilities, the need to invest in upgrading and transferring the heat to off-takers,
the irregular or unsuitable37 pattern of heat offered, or the lack of heat off-takers. The reported
data (Figure 4)38 indicates that approximately 1.8%39 of the total heat generated by data centres
is being reused in the EU. Smaller data centres have lower ERF values, as reuse of waste heat
37
A typical example is that cooling of data centres in warmer regions coincides with very low to zero
heating needs in residential and office buildings. 38
Figure 4 displays both the (weighted) average national ERF relative to all the data centres in the country
and the (weighted) average ERF relative to the data centres reporting ERF values only. Source: European
Commission: Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of the energy performance and
sustainability of data centres in EU – First technical report, Publications Officeof the European Union, 2025,
https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, p. 41. 39
This figure may not be fully representative of the data centre heat reuse landscape in the EU as some
computed values seemed unrealistically high, although they could not be fully falsified. Moreover, although there
are known heat reuse projects in some Member States, those same Member States have not reported any data
centres on heat reuse.
0.58
0.14
1.28
0.32
0.65 0.57
0.20
0.70
0.07
0.25
0.05
0.64 0.70
0.32
0.01
0.66
0.21
0.98
0.10
0.00
0.20
0.40
0.60
0.80
1.00
1.20
1.40
W at
er u
sa g e
ef fe
ct iv
en es
s in
m ³/
M W
h
< 3 data centres reported on the relevant metrics at national level
≥ 3 data centres reported on the relevant metrics at national level
10
reuse from smaller facilities is typically not economically feasible. The results highlight the
substantial potential for improvement in the future.
Figure 4 - Average ERF of data centres by Member State
Improving waste heat reuse can enhance energy security, reduce the reliance on imported fossil
fuels and mitigate the impact of volatile energy prices. Nevertheless, it is difficult to set a target
for ERF, as waste heat reuse is only possible if there is demand for waste heat from local heat
off-takers and local infrastructure for waste heat reuse exists around the facilities. Special
attention also needs to be given to climatic and seasonal variations, as demand for heat reuse
is lower in warmer climate zones than in colder regions. Even in regions with high heating
demand, the seasonality of demand remains a major barrier for high heat reuse rates.
2.2.4. Assessment of the Renewable Energy Factor in European data centres
Integrating clean energy sources into data centre operations is important for reducing the
facilities’ carbon footprint. As increasingly important electricity consumers, data centres can
play a pivotal role in the transformation of the power system by investing in and expanding
renewable and nuclear energy capacity. So far, data centres reported only their renewable
energy consumption in accordance with Article 4 and Annex III of Delegated Regulation (EU)
2024/1364. For this reason, this report only analyses the reporting of renewable energy
consumption.
TheREF is defined as the ratio of total renewable energy consumption to total energy
consumption. It assesses the proportion of the energy consumed by a data centre coming from
renewable sources. It is expressed as a ratio or as a percentage, where a REF of 1 indicates that
all energy consumption comes from renewable sources.
In many Member States, data centres achieve very high REF, contributing to a reported EU-
wide weighted average of 0.86 (Figure 5)40, highlighting that data centres are already leaders
40
Average REF is calculated as a weighted average, with each facility’s total energy consumption serving
as weight. For the first reporting period, 584 data centres reported WUE values deemed reliable. Source: European
0.018
0.001
0.008
0.173
0.001
0.066
0.001
0.057
0.012
0.039
0.023
0.00
0.02
0.04
0.06
0.08
0.10
0.12
0.14
0.16
0.18
0.20
E n er
g y R
eu se
F ac
to r
Weighted average ERF relative to all the reporting
data centres per country
0.205
0.006
0.153
0.236
0.171
0.457
0.100
0.057
0.217
0.039 0.068
0.00
0.05
0.10
0.15
0.20
0.25
0.30
0.35
0.40
0.45
0.50
E n er
g y R
eu se
F ac
to r
Weighted average ERF relative to all the data centres
reporting ERF per country
11
in renewable energy sourcing. In general, larger data centres achieve higher REF, which also
improves the total weighted REF of the sector. Over 70% of the reported sites already match
100% of their electricity consumption with renewable energy on an annual basis. Signatories
of the CNDCP have committed to matching their electricity consumption with 75% of
renewable energy or hourly carbon-free energy by the end of 2025, and 100% by the end of
203041. The reported data suggest that aiming at having a REF of 1.0 for all data centres in the
coming years is realistic. However, analysis showed that a large degree of renewable energy is
sourced by power purchase agreements (PPA) and guarantees of origin (GOO) that are not
necessarily connected to local production or new additions of renewable production.
Thus, in the future, attention should increasingly be given to the origin (on-site generation,
guarantees of origin, power-purchase agreement), the technology, the additionality of the
renewables used as well as the temporal matching between supply and demand. This is also
means that there is space, in alignment with the ongoing discussion in the GHG Protocol42, to
improve the definition of REF and what it covers.
The same applies for the consumption of other clean energy sources, such as on-site nuclear or
guarantees of origin.
Figure 5 - Average REF of data centres by Member State
3. NEXT STEPS AND LEGISLATIVE PROPOSALS TOWARDS A MORE SUSTAINABLE DATA
CENTRE SECTOR
The comprehensive assessment of the energy and water efficiency of data centres, based on
data submitted to the European database in the first reporting period, reveals that while progress
has been made, there remains significant potential to further improve the sector’s sustainability.
This underscores the necessity and the opportunity for additional measures to promote
Commission: Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of the energy performance and
sustainability of data centres in EU – First technical report, Publications Officeof the European Union, 2025,
https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, p. 43. 41
Climate Neutral Data Centre Pact, https://www.climateneutraldatacentre.net/working-groups/. 42
https://ghgprotocol.org/.
0.86
0.58
0.96 1.00
0.89
0.96 1.00 0.94
1.00
0.80
0.99
0.80 0.81
0.25
0.84 0.79
0.59
0.36
0.50
0.0
0.1
0.2
0.3
0.4
0.5
0.6
0.7
0.8
0.9
1.0
R en
ew ab
le e
n er
g y f
ac to
r
< 3 data centres reported on the relevant metrics at national level
≥ 3 data centres reported on the relevant metrics at national level
12
sustainable operations of data centres across Europe. Legislative frameworks can play a crucial
role in driving these advancements.
This section outlines several options that aim at improving the sustainability of European data
centres. These recommendations have been developed through a combination of desk research,
stakeholder engagement and quantitative analysis. The analysis draws upon technical
standards, existing legislation and voluntary frameworks, ensuring that the proposals are well-
aligned with current policy and market trends. Stakeholder engagement, consisting of surveys,
interviews, workshops and collaboration within the EED Experts Group43, provided valuable
insights into industry readiness and validated the feasibility of the proposed measures.
Additionally, an evaluation of the best available technologies ensured that the
recommendations are practical and scalable, and that they consider regional differences.
3.1 Simplification and improvement of the reporting scheme
In March 2024, with the adoption of Delegated Regulation (EU) 2024/1364, the Commission
introduced the European database on data centres and a reporting scheme designed to collect
key performance indicators regarding the sustainability of data centres in the European Union.
As part of an ongoing effort to simplify and harmonise EU policy initiatives, the reporting
scheme44 was assessed, considering feedback from operators gathered through targeted
interviews and surveys. The aim was to identify strengths and limitations and pinpoint
opportunities to amend Delegated Regulation (EU) 2024/1364 and improve the existing
reporting framework.
The assessment showed that simplification should focus on removing indicators whose
reporting is considered difficult and whose impact to the next steps is limited, such as the data
traffic indicators, which are not directly relevant in computing the four efficiency and
sustainability metrics (PUE, WUE, ERF, REF) or any possible equipment efficiency metric.
The assessment also showed that reporting could be simplified by standardising indicators
across policy initiatives to avoid potential misalignments between legislative frameworks. For
example, the current reporting of ‘potable water input’ could be replaced with ‘freshwater
input’, harmonising the scheme with indicators used in EU water policies45,46.
In addition, future data collection should cover nuclear energy consumption, as it can provide
large volumes of low-carbon power to data centres. It is important to apply the principle of
technological neutrality towards low-emission energy sources, to stimulate new investments in
low-emission energy and to accelerate the clean energy transition of the sector.
43
Group of Experts on the Energy Efficiency Directive (E03228). 44
https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/83be4c3e-5c79-11f0-a9d0-
01aa75ed71a1/language-en. 45
Directive 2000/60/EC of the European Parliament and of the Council of 23 October 2000 establishing a
framework for Community action in the field of water policy. 46
Communication COM/2025/280 from the Commission to the European Parliament, the Council, the
European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions, European water resilience strategy
13
To enhance the accuracy and reliability of the reported data by data centre operators, additional
methodologies and definitions should also be introduced to clarify the reporting requirements
for operators and maximise the proportion of correct entries submitted, leading to a better
understanding of the data centre landscape. In addition, it would be important to implement
some logical checks, as part of the database’s input interface, and promote the use of monitoring
and reporting certification by reporting data centres.
Acknowledging the varied environments in which data centres operate is important for
effective regulation. In the future, a more detailed reporting scheme could integrate new
indicators to better contextualise the operations of each facility, particularly concerning local
water availability and associated supply risk factors. While the World Resources Institute’s
Aqueduct Water Risk Atlas47 and the Water Exploitation Index Plus (WEI+) of the European
Environmental Agency48 provide already some assessment concerning water stress in the EU,
further development of an EU-wide basis on how to assess the local environmental impact of
data centres is needed as announced in the Water Resilience Strategy.
Furthermore, the reporting scheme should acknowledge the distinct challenges faced by
colocation facilities49, which often struggle to access complete operational KPIs due to client-
controlled IT equipment. To address this, reporting requirements should consider the feasibility
of data centres to receive data from their customers.
Finally, to further support sustainability, voluntary reporting of smaller data centres and data
centres that are in the design phase could further incentivise and promote exemplary behaviour
within the sector while providing more information on the European data centre ecosystem.
3.2. Proposal for the establishment of a common EU rating scheme for data
centres
Articles 12 and 33(3) of the EED require further steps to ensure that the data centres sector
adopts and implements more sustainable technologies and practices. Delegated Regulation
(EU) 2024/1364 already laid the foundations by introducing the European database on data
centres and a reporting scheme for the collection of key performance indicators to be used in
an EU rating scheme. A second Delegated Regulation concerning the establishment of the
common Union rating scheme has been adopted as part of the data centre energy efficiency
package.
A comprehensive rating scheme is needed to foster transparency and inform better policy
making and procurement of more sustainable digital assets and services across Europe. The
rating scheme will allow to evaluate and promote new designs or appropriate efficiency
interventions in new or existing data centres that can result not only in a considerable reduction
of energy and water consumption, but also in increased use of renewable and other low-
47
World Resources Institute, Aqueduct Water Risk Atlas, https://www.wri.org/applications/aqueduct/water-
risk-atlas/. 48
https://www.eea.europa.eu/en/analysis/indicators/use-of-freshwater-resources-in-europe-1. 49
A colocation data centre is a shared facility where one or multiple third-party organisations can rent space
for their servers and data storage equipment.
14
emission energy, an increase in the efficiency of the grid, or in the reuse of waste heat in nearby
facilities and heat networks.
Building on the reporting scheme established by Delegated Regulation (EU) 2024/1364,
indicators displayed on the label have been selected among those already communicated by
data centre operators to the European database and identified as the most relevant ones for
achieving the objectives of the regulation, while also respecting confidentiality concerns. The
thresholds have been set based on the analysis of the data from the first reporting period and
on stakeholder feedback and comply with established standards and international benchmarks.
Indicators and thresholds will be subject to future review to align with technological
advancements, improve the effectiveness of the scheme and strive for higher sustainability
standards.
By leveraging existing data, the rating scheme will not involve any additional burden on
Member States and data centre operators. Automation within the reporting platform will
generate rating labels at the end of each period, facilitating consistent and regular assessments.
Ensuring transparency, the label will be publicly accessible in electronic form, enhancing
visibility on the environmental footprint of data centres.
3.3 Proposal for the establishment of minimum performance standards for
data centres
Article 12(5) of the EED asks the Commission to advance legislative proposals aimed at
enhancing energy efficiency in data centres, including by setting minimum performance
standards. Comprehensive analysis has identified these standards as a critical opportunity to
ensure that all new or retrofitted data centres in Europe meet set benchmarks in energy
efficiency, water usage, and other sustainability criteria. Data from the first reporting period
(Figures 6 and 750) reveals that roughly half of reporting data centres in Europe exceed a
recommended PUE baseline of 1.5 and/or a recommended WUE baseline of 0.4. These findings
underscore the opportunity for improvement and additional regulatory measures to encourage
industry-wide advancement. The International Energy Agency (IEA) estimates51 suggest that
empowering efficiency in data centres through measures like minimum performance standards
could save globally around 65 TWh of energy per year, of which almost 20 TWh in Europe.
Figures 6 and 7 - The distribution of PUE (left) and WUE (right) according to the
reported data in the first reporting period
50
Directorate-General for Energy, AIT, Borderstep and EY, Assessment of next steps to promote the energy
performance and sustainability of data centres in EU, including the establishment of an EU-wide rating scheme
– Second technical report, Publications Office of theEuropean Union, 2025,
https://data.europa.eu/doi/10.2833/0828045, p.26. 51
https://www.iea-4e.org/edna/publications/.
15
Setting minimum performance standards would mark the third phase in advancing the
sustainability of data centres, complementing existing efforts to increase transparency and
accountability via the reporting scheme and promote exemplary technologies and practices via
the rating scheme. Setting these standards aims not only at phasing out outdated and inefficient
practices but also at improving the sector’s competitiveness by making better use of energy and
water. The creation of common performance standards in the EU would also prevent the
multiplication of disparate national legislative frameworks, which creates a complex regulatory
landscape and results in varying levels of efficiency and sustainability. Such fragmentation
complicates the operational environment for data centres, obstructing the seamless expansion
across borders due to inconsistent compliance requirements. Moreover, the lack of
standardisation prevents the EU from fully leveraging collaborative efforts to optimise energy
efficiency and sustainability on a larger scale.
The minimum performance standards could set thresholds for key performance indicators such
as PUE, WUE, and REF, or a combination of them, ensuring a minimum level of performance
is met by all data centres. The thresholds should be ambitious yet realistic, derived from the
reported performance data, reviews of national and international frameworks52 and tailored to
account for variations in size, age, climatic conditions and location of data centres.
The Commission is committed to supporting the sector’s transition by illustrating viable
options and solutions53 that align with the EU’s energy, climate and competitiveness goals.
Stakeholder engagement has demonstrated a readiness54 within the sector to work with
52
Such as Germany’s Energieeffizienzgesetz, China’s GB 40879-2021, and the Climate Neutral Data
Centre Pact. 53
For example, the Commission published a structured quantitative assessment of 66 Best Available
Technologies (BATs), focusing on their relevance, feasibility and impact in data centre operation providing data
centre operators with a practical starting point for improvement: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-
/publication/29aa14ed-a4ba-11f0-a7c5-01aa75ed71a1/language-en. 54
Stakeholder consultation confirms the practicality of the proposed minimum performance standards:
91% of surveyed organisations reported having adopted internal sustainability plans, with 83% expecting to meet
their targets within five years. The most common targets already pursued include carbon-free energy (44%), PUE
0%
2%
4%
6%
8%
10%
12%
14%
16%
18%
20%
0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
16
efficiency and sustainability indicators, validating the feasibility of the proposal. The initiative
anticipates establishing a timeframe for existing data centres to comply with these standards,
thereby fostering sustainability improvements without hindering the sector’s needed
development in Europe as expressed in the Europe’s Digital Decade55, the AI Continent Action
Plan56, and the Cloud and AI Development Act57.
As a first step, the Commission is publishing a call for evidence and an open public consultation
to define the initiative’s scope as precisely as possible, followed by an impact assessment to
evaluate policy options. Continuous dialogue with stakeholders and Member States should
inform and refine the regulatory proposal, ensuring its practical execution aligns with both
industry capabilities and environmental imperatives.
3.4. Assessment of the feasibility of a transition towards a net-zero emission
data centre sector
The European Commission, in its strategic document ‘Shaping Europe’s Digital Future’58, has
set an ambitious goal for data centres and telecommunications to achieve climate neutrality by
2030. As projections for energy consumption continue to rise, aligning the sector with clear
climate neutrality targets becomes increasingly crucial.
Achieving carbon neutrality in data centres requires a multifaceted approach, including
decarbonising the electricity supply, synchronising electricity usage with generation timings
and using energy-efficient technologies. Incentivising the use of low-emission energy sources
on the label or in minimum performance standards can further contribute to achieving this
target while respecting a technology-neutral approach. Beyond direct operational efforts,
addressing upstream and downstream emissions is crucial. Measures such as extending IT
hardware service life through repair and refurbishment, developing infrastructure on
brownfield sites with sustainable materials, and using waste heat as a substitute for fossil-based
heating in district-heating networks contribute significantly to advancing towards a carbon-
neutral sector. Installing sustainable cooling systems and using sustainable refrigerants are also
essential for achieving carbon neutrality in data centres59.
While most European data centres can feasibly achieve net-zero emissions in the coming years,
success depends on factors such as grid carbon intensity, local site constraints and financial
reductions (26%) and WUE improvements (22%). For more details: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-
/publication/29aa14ed-a4ba-11f0-a7c5-01aa75ed71a1/language-en. 55
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/europes-digital-decade. 56
Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic
and Social Committee and the Committee of the regions AI Continent Action Plan, COM/2025/165 final,
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/ai-continent-action-plan. 57
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14628-AI-Continent-new-
cloud-and-AI-development-act_en. 58
EC, Shaping Europe’s Digital Future, COM(2020) 67 final, 19 February 2020, 22,
https://commission.europa.eu/system/files/2020-02/communication-shaping-europes-digital-future-
feb2020_en_4.pdf. 59
In the first reporting period, only 15% of the data centres reporting their type of refrigerant declared
using a refrigerant with a global warming impact of less than 150 tons of CO2-equivalent.
17
resources. Thus, achieving climate neutrality should be seen as a broadly attainable objective,
though not uniformly guaranteed for every facility.
Therefore, the introduction of specific regulation for climate neutrality is so far deemed
unnecessary. Instead, the rating scheme and proposed minimum performance standards
constitute foundational steps toward climate-neutral operations, with potential for review to
incorporate technological advancements and increased sustainability ambitions. This approach
maintains the focus on practical frameworks, facilitating the sector’s transition toward climate-
neutral benchmarks without imposing premature regulatory burdens.
4. CONCLUSION
Establishing a reporting scheme for data centres in Europe has started a rich discussion among
all public and private stakeholders on the need and ways to promote the sustainability of data
centres. The first reporting period provided important evidence and insights on what is the
current state and where improvements could be pursued. Although some aspects of the
reporting scheme need to be improved, the data obtained and the public consultation that took
place throughout the year supported the concept of introducing a label that will offer even more
transparency, exhibit sustainable practices and pull the sector to adopt the best technologies
available. Even more, it supported the idea of an untapped potential for energy and water
savings, increased use of renewable and other low-emission energy, better integration to the
energy system, and eventually smaller carbon footprint that in the next months will be further
explored and assessed by the Commission, as part of an initiative to introduce minimum
performance standards for data centres in Europe.
ET ET
EUROOPA KOMISJON
Brüssel, 21.9.2026 COM(2026) 500 final
KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE
andmekeskuste energiatõhususe kohta ELis
1
Sisukord
1. SISSEJUHATUS .................................................................................................................... 2
2. OLEMASOLEVATE ANDMETE HINDAMINE ANDMEKESKUSTE KESTLIKKUSE KOHTA ELIS
4
2.1. ELi andmekeskuste kestlikkust käsitlevate kättesaadavate andmete täielikkus ja
kvaliteet ................................................................................................................................. 4
2.2. Euroopa andmekeskuste energiatõhususe ja kestlikkuse hindamine ...................... 6
2.2.1. Euroopa andmekeskuste elektrienergia kasutamise tõhususe hindamine ............. 6
2.2.2. Euroopa andmekeskuste veekasutuse tõhususe hindamine ................................ 8
2.2.3. Energia taaskasutamise teguri hindamine Euroopa andmekeskustes .................. 9
2.2.4. Euroopa andmekeskuste taastuvenergiateguri hindamine ............................... 11
3. JÄRGMISED SAMMUD JA SEADUSANDLIKUD ETTEPANEKUD ANDMEKESKUSTE SEKTORI
KESTLIKUMAKS MUUTMISEKS ................................................................................................. 12
3.1 Aruandlussüsteemi lihtsustamine ja täiustamine ............................................... 13
3.2. Ettepanek kehtestada andmekeskuste jaoks ELi ühine hindamiskava ............ 14
3.3 Ettepanek kehtestada andmekeskuste miinimumjõudluse standardid ............ 15
3.4. Hinnang kliimaneutraalsele andmekeskuste sektorile ülemineku teostatavuse
kohta 17
4. JÄRELDUS ........................................................................................................................ 17
2
1. SISSEJUHATUS
Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) sektor on üks kiiremini kasvavaid sektoreid
Euroopas ja kogu maailmas. ELi andmekeskused tarbisid 2024. aastal 68 TWh elektrienergiat1.
Prognooside kohaselt kasvab see tarbimine 2030. aastaks 114 TWh-ni,2 mis moodustab siis
3,2 % ELi elektrinõudlusest3. Neid prognoositavaid väärtusi võiks suurendada, kuna
digiteenuseid ja -tehnoloogiat tekib jõudsalt juurde, tehisintellekt võetakse kiiremini
kasutusele4 ja ELi kindel eesmärk on saada juhtivaks maailmajaoks tehisintellekti valdkonnas5.
Komisjon võttis vastu ELi pilvandmetöötluse ja tehisintellekti arendamise õigusakti,6 et
toetada eesmärki tugevdada ELi tehnoloogilist suveräänsust, sealhulgas suurendades
andmetöötlusvõimsust ning edendades tehisintellekti arendamist ja kasutuselevõttu liidu
territooriumil, ning et aidata kaasa andmetöötlusvõimsuse tasakaalustatumale geograafilisele
jaotusele. Oluline on säilitada strateegiline suutlikkus valdkondades, mis nõuavad
tehnoloogilist suveräänsust, kuid sellega kaasnevad ka probleemid. Laienev andmekeskuste
sektor tekitab probleeme seoses energia ja elektrivõrkude kättesaadavusega, CO2 heitega ja
keskkonnaressurssidega (nt vesi).
Sellega seoses rõhutatakse ELi digistrateegias7 vajadust väga energiatõhusate ja kestlike
andmekeskuste järele ning kutsutakse üles võtma sektori keskkonnajalajäljega seotud
läbipaistvusmeetmeid. Draghi aruandes8 rõhutatakse ka tõhususe olulist rolli Euroopa tööstuse
konkurentsivõime jaoks. Kui ettevõtted vähendavad energiakulusid ja sellest tulenevalt
tegevuskulusid, saavad nad taas investeerida teadus- ja arendustegevusse, oskustesse ja
töökohtadesse, mis suurendab Euroopa konkurentsivõimet.
Komisjon kinnitas 13. juunil 2025. aastal, et on endiselt pühendunud energiatõhususele, ning
esitas energiatõhususe tegevuskava,9 milles on kindlaks määratud kümme esmatähtsat
valdkonda, millest juhinduda ELi energiatõhususmeetmete võtmisel. Tegevuskava eesmärk on
ühtlustada ELi energiatõhususeeskirjade rakendamist ning hõlbustada ja võimaldada
1 https://www.iea.org/reports/key-questions-on-energy-and-ai.
2 https://www.iea.org/reports/key-questions-on-energy-and-ai.
3 https://electricity-data.eurelectric.org/electricity-demand.html.
4 https://www.iea.org/reports/energy-and-ai.
5 https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/ai-continent-action-plan.
6 Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing a framework of
measures strengthening Europe’s cloud and AI ecosystem (Cloud and AI Development Act), COM(2026) 502
final (Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse meetmete raamistik, et tugevdada
Euroopa pilvandmetöötluse ja tehisintellekti ökosüsteemi (ELi pilvandmetöötluse ja tehisintellekti arendamise
õigusakt), COM(2026) 502 final, https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/proposal-cloud-and-ai-
development-act-cada. 7 https://commission.europa.eu/publications/european-commission-digital-strategy_en.
8 Draghi, M., „The Future of European Competitiveness – A Competitiveness Strategy for Europe“
(Euroopa konkurentsivõime tulevik – Euroopa konkurentsivõime strateegia), 2024,
https://commission.europa.eu/document/97e481fd-2dc3-412 d-be4c-f152a8232961_en. 9 https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-efficiency/new-impetus-energy-efficiency_en.
3
energiatõhususe parandamise meetmete ja projektide suuremat kasutuselevõttu. Tegevuskava
üks peamisi tulemusi on andmekeskuste energiatõhususe pakett, mille osa on käesolev aruanne.
EL kehtestas 2007. aastal andmekeskuste energiatõhususe käitumisjuhendi,10 kus rõhutati
käitajate parimaid tavasid ja energiatõhususe võrdlusaluseid, et innustada andmekeskuste
energiatõhususe vabatahtlikku parandamist. Direktiiv (EL) 2023/1791 (energiatõhususe
direktiivi uuesti sõnastatud versioon)11 sisaldab meetmeid energiatõhusate ja kestlike
andmekeskuste edendamiseks. Energiatõhususe direktiivi artikli 12 kohaselt peavad
liikmesriigid nõudma, et nende territooriumil asuvad andmekeskused avaldaksid teabe oma
energiatõhususe ja kestlikkuse kohta. Samuti teeb ta komisjonile ülesandeks luua ELi tasandi
andmebaas, mis sisaldab seda teavet, et edendada suuremat läbipaistvust. 2024. aasta märtsis
võttis komisjon vastu delegeeritud määruse (EL) 2024/1364, milles määrati kindlaks esimene
peamiste tulemusnäitajate kogum ja kestlikkuse näitajad, mille andmekeskuste käitajad peavad
esitama.
Energiatõhususe direktiivi artikli 12 lõike 5 kohaselt hinnatakse käesolevas aruandes
andmekeskuste energiatõhusust ja kestlikkust käsitlevaid kättesaadavaid andmeid, tuginedes
Euroopa andmebaasile esitatud andmetele. Selle analüüsi põhjal uuritakse aruandes vajadust
täiendavate meetmete järele, et parandada sektori kestlikkust, sealhulgas kehtestada
miinimumjõudluse standardid.
Andmebaasis esitatavad andmed hõlmavad teavet aruandva andmekeskuse kohta (nt nimi,
omanik ja käitaja, liik), teavet aruandva andmekeskuse toimimise kohta, energia- ja
kestlikkusnäitajaid (nt energiatarbimine, veetarbimine, taaskasutatud heitsoojusenergia,
taastuvenergia tarbimine), IKT-võimsuse näitajaid ning andmeliikluse näitajaid kooskõlas
delegeeritud määrusega (EL) 2024/1364.
Komisjon tellis tehnilise abi uuringu,12 et toetada käesolevas aruandes kasutatud analüüsi.
Avaldati tehnilised aruanded,13,14,15 milles esitati üksikasjalik analüüs andmekeskuste
10
https://e3p.jrc.ec.europa.eu/en/groups/data-centres-code-conduct. 11
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. septembri 2023. aasta direktiiv (EL) 2023/1791, mis käsitleb
energiatõhusust ja millega muudetakse määrust (EL) 2023/955 (uuesti sõnastatud) (ELT L 231, 20.9.2023, lk 1,
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/1791/oj). 12
„Technical Assistance in support of implementing Article 12(5) of Directive 2023/1791 on the energy
performance and sustainability of data centres“ (Tehniline abi andmekeskuste energiatõhusust ja kestlikkust
käsitleva direktiivi 2023/1791 artikli 12 lõike 5 rakendamiseks), https://www.borderstep.org/projekte/eudcear/. 13
Euroopa Komisjon: energeetika peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of the energy
performance and sustainability of data centres in EU – First technical report (ELi andmekeskuste energiatõhususe
ja kestlikkuse hindamine. Esimene tehniline aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025
https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794.14
Euroopa Komisjon: energeetika peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of next steps to
promote the energy performance and sustainability of data centres in EU, including the establishment of an EU-
wide rating scheme – Second technical report (Järgmiste sammude hindamine andmekeskuste energiatõhususe ja
kestlikkuse edendamiseks ELis, sealhulgas kogu ELi hõlmava hindamiskava kehtestamine. Teine tehniline
aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/0828045.15
Kamiya, G. ja Bertoldi, P., Energy Consumption in Data Centres and Broadband Communication
Networks in the EU (Energiatarbimine andmekeskustes ja lairibaühenduse sidevõrkudes ELis), Euroopa Liidu
Väljaannete Talitus, Luxembourg, 2024, doi:10.2760/706491.
4
kestlikkuse kohta ELis ning hinnang olemasolevale õigusraamistikule ja täiendavate meetmete
vajalikkusele ja teostatavusele. Uuringu konsultatsioonide raames korraldati mitmeid seminare
ja küsitlusi, kuhu kaasati mitmesugused sidusrühmad, sealhulgas liikmesriigid, andmekeskuste
tööstusharu, akadeemilised ringkonnad ja kodanikuühiskond.
Andmekeskuste energiatõhususe paketi muude tulemuste hulka kuuluvad delegeeritud määruse
(EL) 2026/700016 (millega kehtestatakse ühine liidu kava andmekeskuste kestlikkuse
hindamiseks) vastuvõtmine ja andmekeskuste miinimumjõudluse standardite kehtestamist
käsitleva avaliku konsultatsiooni algatamine. See pakett täiendab energiasektori
digitaliseerimise ja tehisintellekti strateegilist tegevuskava 17
(COM(2026)501 final) ning
komisjoni ettepanekut võtta vastu pilvandmetöötluse ja tehisintellekti arendamise õigusakt
(COM(2026)502 final), mis on seadusandlikud algatused, mille eesmärk on suurendada
Euroopa pilvandmetöötluse ja tehisintellekti alast suutlikkust ning edendada Euroopa
energiasüsteemi digitaliseerimist ning energia- ja digisüsteemide paremat integreerimist liidus.
2. OLEMASOLEVATE ANDMETE HINDAMINE ANDMEKESKUSTE KESTLIKKUSE KOHTA ELIS
2.1. ELi andmekeskuste kestlikkust käsitlevate kättesaadavate andmete täielikkus ja
kvaliteet
Direktiivi (EL) 2023/1791 artikli 12 lõike 1 kohaselt peavad liikmesriigid nõudma, et selliste
nende territooriumil asuvate andmekeskuste omanikud ja käitajad, mille installeeritud
infotehnoloogiaseadmete võimsusvajadus on vähemalt 500 kW, avalikustavad VII lisas
sätestatud teabe. Delegeeritud määrusega (EL) 2024/1364 võeti kasutusele andmekeskuste
Euroopa andmebaas ja määrati kindlaks peamised tulemusnäitajad, mille andmekeskuste
käitajad peavad esitama kõigepealt 15. septembriks 2024, seejärel 15. maiks 2025 ja seejärel
igal aastal. Järgnev hinnang hõlmab esimesel aruandeperioodil (mai–september 2024) esitatud
andmeid. Tehnilise abi uuringus vaadati läbi nii esitatud andmete täielikkus kui ka kvaliteet18.
Vastavalt delegeeritud määruse (EL) 2024/1364 artikli 5 lõikele 5 on kõik andmed
anonüümitud, et vältida isiku-, ettevõtte- või asukohapõhiste andmete avalikustamist.
Esimesel aruandeperioodil esitas oma andmed 770 andmekeskust, mis moodustab ligikaudu
36 % aruandluskohustusega hõlmatud andmekeskuste hinnangulisest koguarvust ELis19. Kuus
16
Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2026/7000, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu
direktiivi (EL) 2023/1791 ja muudetakse komisjoni delegeeritud määrust (EL) 2024/1364 seoses andmekeskuste
jaoks liidu ühise hindamiskava kehtestamisega. 17
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning
Regioonide Komiteele „Energeetikasektori digitaliseerimise ja tehisintellekti strateegiline tegevuskava“,
COM(2026) 501 final, https://energy.ec.europa.eu/publications/strategic-roadmap-digitalisation-and-ai-energy-
sector_en. 18
Euroopa Komisjon: energeetika peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of the energy
performance and sustainability of data centres in EU – First technical report (ELi andmekeskuste energiatõhususe
ja kestlikkuse hindamine. Esimene tehniline aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025
https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794. 19
Et hinnata andmekeskuste arvu, kes peaksid esitama andmeid Euroopa andmebaasi, Euroopas ja riikide
kaupa, kasutati mitut allikat, sealhulgas äriandmebaase ning konsultatsioonietapis riikide andmekeskuste
ühendustelt ja tööstusharu sidusrühmadelt saadud teavet. Hinnanguline koguarv hõlmab andmekeskusi, mille
5
liikmesriiki teatasid, et neil ei ole ühtegi andmekeskust, ning viis liikmesriiki teatasid vähem
kui kolmest andmekeskusest, mis annab nendes piirkondades sektorist piiratud ülevaate.
Joonis 1. Aruandvate andmekeskuste hinnanguline koguarv ja arv ELi liikmesriikide
kaupa20
Võttes arvesse andmekeskuste valdkonna keerukust ja sellekohaste avalikult kättesaadavate
andmete puudumist, annab see valim juba väärtuslikku teavet ja on mõistlik lähtepunkt
tööstusharus valitsevate suundumuste kindlakstegemiseks. Tulevastel aruandeperioodidel on
oodata esitatavate andmete mahu kasvu, kuna teadlikkus aruandlussüsteemist suureneb ning
käitajatel on olnud aega uute regulatiivsete protsessidega kohaneda ja vajalikke andmeid
koguda. Komisjon kutsub siiski liikmesriike üles tagama energiatõhususe direktiivi artikli 12
täieliku ja kiire rakendamise ning kiirendab täitmise tagamist, seismaks selle eest, et aruandvate
andmekeskuste arv tulevikus suureneks, et toetada tulevasi analüüse ja võimaldada teadlikumat
poliitikakujundamist. Komisjon kutsub lisaks andmekeskuste käitajaid üles täitma oma
aruandluskohustusi.
Et aidata rakendamisele kaasa ja tagada surem läbipaistvus, teeb komisjon käitajate
toetamiseks avalikult kättesaadavaks kasutusjuhendi, aruandlusjuhendi ning korduma
kippuvad küsimused ja juhenddokumendid21. Sellega seoses on komisjonile juba teisel
aruandeperioodil esialgseid andmeid esitanud vähemalt 30 % võrra rohkem andmekeskusi.
Neid andmeid analüüsitakse järgmises aruandes, mida komisjon praegu koostab.
võimsus on üle 500 kW, ja andmekeskusi, mille võimsus ületab riiklikke aruandluskünniseid (nt Saksamaal
peavad oma andmed esitama andmekeskused, mille võimsus on üle 300 kW). 20
Euroopa Komisjon: energeetika peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of the energy
performance and sustainability of data centres in EU – First technical report (ELi andmekeskuste
energiatõhususe ja kestlikkuse hindamine. Esimene tehniline aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025,
https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, lk 23. 21
Andmekeskuste energiatõhusus: https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-efficiency/energy-efficiency-
targets-directive-and-rules/energy-efficiency-directive_en#energy-performance-of-data-centres.
6
Esimesel aruandeperioodil hinnati andmete kvaliteeti,22 et kontrollida esitatud näitajate
usutavust, täpsust ja järjepidevust ning tagada järgnevate analüüside ja tõlgenduste
usaldusväärsus. Kokkuvõttes peetakse usaldusväärseks 70,1 % esitatud andmetest, mis
tähendab, et kõigi asjaomaste näitajate kohta on esitatud järjepidevad arvandmed. Kuna
andmekeskused ei esitanud esimesel aruandeperioodil alati kõiki peamisi tulemusnäitajaid, on
andmepunktide arv näitajate kaupa erinev. Need vastuolud tuleb kõrvaldada täiendava
valideerimise ja sidusrühmade kaasamise kaudu, aga ka näitajate määratluste ja
mõõtmismeetodite selgitamise teel. See on oluline, et parandada andmekogumi
usaldusväärsust ning tagada täpsem ülevaade energia- ja veekasutusest ELi andmekeskuste
ökosüsteemis.
2.2. Euroopa andmekeskuste energiatõhususe ja kestlikkuse hindamine
Energiatõhususe ja kestlikkuse hindamine põhineb nelja näitaja arvutamisel23: elektrienergia
kasutamise tõhusus (PUE), veekasutuse tõhusus (WUE), energia taaskasutamise tegur (ERF)
ja taastuvenergiategur (REF). Arvutused tehakse esimese aruandeperioodi valideeritud
andmete põhjal.
2.2.1. Euroopa andmekeskuste elektrienergia kasutamise tõhususe hindamine
Andmekeskused sõltuvad serverite, salvestus-, võrgu-, jahutus- ja muude tugisüsteemide
käitamisel suurel määral energiast, peamiselt elektrist. Elekter moodustab tavaliselt üle 90 %
andmekeskuse otsesest energiakasutusest24.
PUE, mis on määratletud rajatise kogu energiatarbimise ja IT-seadmete energiatarbimise
suhtena, on andmekeskuste energiatõhususe üks peamine näitaja. See näitab, kui palju
lisaenergiat on vaja muude kui IT-süsteemide jaoks. Väiksem PUE näitab suuremat tõhusust,
kusjuures väärtused ulatuvad tavaliselt 1,0-st (teoreetiline ideaal, kus IT-seadmete jaoks
kasutatakse iga üksikut vatti) kuni 2,0-ni või üle selle vähemtõhusates rajatistes. Praktikas
peetakse suurepäraseks väärtusi, mis on väiksemad kui 1,2, väärtusi vahemikus 1,2–1,5
peetakse heaks ja väärtused, mis on suuremad kui 1,5, viitavad sellele, et on veel arenguruumi.
PUE võib aastate jooksul kõikuda sisemiste (nt optimeerimine või kasutamine) ja väliste
tegurite (nt ilmastikutingimused) tõttu.
22
Protsesside kontrollimine hõlmas näitajate ristkontrollimist, et teha kindlaks vastuolud ja kõrvaldada
väärtused, mis jäävad iga näitaja puhul eeldatavatest vahemikest välja. Eeldatavad vahemikud on kindlaks
määratud vastavalt ekspertidelt saadud teabele, tööstusharu võrdlusalustele ja välistele allikatele. 23
Need neli näitajat on piiritletud delegeeritud määruse (EL) 2024/1364 III lisas. 24
Euroopa Komisjon, Study on greening cloud computing and electronic communications services and
networks: Towards climate neutrality by 2050 (Uuring pilvandmetöötluse ning elektroonilise side teenuste ja
võrkude keskkonnasäästlikumaks muutmise kohta – kliimaneutraalsuse saavutamine 2050. aastaks), 2022.
Kättesaadav aadressil: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/study-greening-cloud-computing-and-
electronic-communications-services-and-networks-towards-climate.
7
ELi andmekeskuste keskmine teatatud PUE väärtus 2024. aastal oli 1,3625. Võrdluseks võib
tuua, et ülemaailmne keskmine PUE oli 2023. aastal 1,58,26 samas kui USA teatas, et riigi
keskmine PUE on paranenud väärtuseni 1,427 ja Hiina eesmärk on saavutada 2025. aasta lõpuks
keskmine PUE väärtus alla 1,528.
ELi keskmine varjab märkimisväärseid erinevusi kogu Euroopas, kusjuures riikide PUE-
väärtused jäävad vahemikku 1,15–1,66 (joonis 2)29. Need tulemused viitavad tõhususe
erinevustele ja tehnoloogiliste valikute mitmekesisusele, kuna andmete analüüs näitab, et
kliimaerinevused ei ole peamine tegur, mis mõjutab PUE-väärtusi30. Väiksemate
andmekeskuste (500–1 000 kW) keskmine PUE on 1,64, mis on keskmisest palju suurem,
samas kui suurematel andmekeskustel on tavaliselt väiksem PUE, sest nad on sageli hiljuti
ehitatud ja saavad kasu mastaabisäästust tõhususe mõttes31.
Üldiselt ületab enamik ELi aruandvatest andmekeskustest ikkagi tavapäraseid PUE
sihtväärtusi, näiteks neid, mis on kehtestatud Saksamaal või seatud kliimaneutraalse
andmekeskuse paktiga (CNDCP) seotud kohustuses. Saksamaa energiatõhusust käsitlevas
õigusaktis on sätestatud konkreetsed PUE sihtväärtused andmekeskuste jaoks, mis jäävad pikas
perspektiivis vahemikku 1,2–1,3. Kliimaneutraalse andmekeskuse pakt, mis on andmekeskuste
tööstusharu eneseregulatsiooni algatus, kohustab ELi ettevõtjaid saavutama 2030. aastaks
kliimaneutraalsuse ning selles on seatud eesmärgiks PUE väärtus 1,3 uute andmekeskuste jaoks
jahedas kliimas ja 1,4 soojemates piirkondades (2030. aastaks)32. Kuigi Euroopa
25
Peale selle näitavad Euroopa andmekeskuste energiatõhususe käitumisjuhendi raames kogutud ja jälgitud
andmed, et osalejate andmekeskuste keskmine PUE (2024. aastal üle 400, mis tahes liiki ja suurusega) vähenes
aastatel 2010–2024 1,8-lt vähem kui 1,3-le (Teadusuuringute Ühiskeskuse arvutus). 26
Uptime Institute, „Global PUES: Are They Going Anywhere?“ (Üleilmsed PUE-väärtused: kas need on
muutumas?), 2023, https://journal.uptimeinstitute.com/global-pues-are-they-going-anywhere/. 27
Lawrence Berkeley National Laboratory, „United States Data Center Energy Usage Report“ (USA
andmekeskuse energiakasutuse aruanne), detsember 2024, https://eta-
publications.lbl.gov/sites/default/files/2024-12/lbnl-2024-united-states-data-center-energy-usage-report.pdf. 28
Hiina Rahvavabariigi riiginõukogu, „China’s Government Reports on Digital Infrastructure“ (Hiina
valitsuse aruanded digitaristu kohta), 24. juuli 2024,
https://english.www.gov.cn/news/202407/24/content_WS66a0b167c6d0868f4e8e96ba.html. 29
Keskmine PUE arvutatakse kaalutud keskmisena, kus kaalutegurina kasutatakse iga rajatise summaarset
energiatarbimist. Esimesel aruandeperioodil esitasid 681 andmekeskust PUE-väärtusi, mida peeti
usaldusväärseks. Viies liikmesriigis esitas oma andmed vähem kui kolm andmekeskust, mistõttu ei pruugi andmed
olla representatiivsed. Allikas: Euroopa Komisjon: energeetika peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment
of the energy performance and sustainability of data centres in EU – First technical report (ELi andmekeskuste
energiatõhususe ja kestlikkuse hindamine. Esimene tehniline aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025,
https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, lk 34. 30
Euroopa Komisjon: energeetika peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of next steps to
promote the energy performance and sustainability of data centres in EU, including the establishment of an EU-
wide rating scheme – Second technical report (Järgmiste sammude hindamine andmekeskuste energiatõhususe ja
kestlikkuse edendamiseks ELis, sealhulgas kogu ELi hõlmava hindamiskava kehtestamine. Teine tehniline
aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/0828045.31
Uptime Institute, „Large data centers are mostly more efficient, analysis confirms“ (Analüüsi järgi on
suured andmekeskused on enamasti tõhusamad), 2024, https://journal.uptimeinstitute.com/large-data-centers-are-
mostly-more-efficient-analysis-confirms/. 32
Kliimaneutraalse andmekeskuse pakt, „Working groups“ (Töörühmad). Kättesaadav aadressil:
https://www.climateneutraldatacentre.net/working-groups/.
8
andmekeskuste energiatõhususe käitumisjuhendis ei ole konkreetseid eesmärke seatud, on
sellega varem julgustatud PUE väärtust pidevalt parandama parimate tavade kataloogi abil, mis
hõlmab jahutust, elektrijaotust, IT optimeerimist ja seiret33. Esimese aruandeperioodi
tulemused näitavad, et Euroopa andmekeskustes on olemas märkimisväärne potentsiaal PUE-
väärtuste parandamiseks ja energiatõhususe suurendamiseks. Selle saavutamiseks on vaja
täiendavat optimeerimist ning sihipäraseid investeeringuid energiasäästlikesse
tehnoloogiatesse ja taristu ajakohastamisse. PUE parandamine mitte ainult ei paranda
kestlikkust ja ei vähenda võrgustressi, vaid vähendab ka tegevuskulusid väiksema
energiatarbimise kaudu. Sellised parandused võivad suurendada sektori konkurentsivõimet ja
seada ELi ülemaailmses digimajanduses kestlike tavade valdkonnas juhtpositsioonile.
Joonis 2. Andmekeskuste keskmine PUE liikmesriikide kaupa
2.2.2. Euroopa andmekeskuste veekasutuse tõhususe hindamine
Andmekeskuste veetarbimine sõltub peamiselt kasutatavast jahutustehnoloogiast. Veepõhiseid
või aurustusjahutussüsteeme kasutavad rajatised tarbivad märkimisväärses koguses vett, samas
kui välisõhu- või vedelik-otsejahutust kasutavad rajatised kasutavad vett minimaalselt või ei
kasuta seda üldse.
Veekasutuse tõhusus (WUE), mis on määratletud kui sisendvee kogumahu ja IT-seadmete
energiatarbimise suhe,34 võimaldab mõõta, kui tõhusalt andmekeskus vett kasutab. Väiksem
WUE näitab suuremat veetõhusust, mis tähendab, et IT-seadmete energiatarbimise ühiku kohta
kulub vähem vett.
33
Acton M., Booth, J. ja Paci, D., 2025 Best Practice Guidelines for the EU Code of Conduct on Data
Centre Energy Efficiency (Euroopa andmekeskuste energiatõhususe käitumisjuhendi 2025. aasta parimate tavade
suunised), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, Luxembourg, 2025. 34
Ühiku m³/MWh võib asendada ühikuga l/kWh, kuid käesolevas aruandes kasutatakse ühikuid, mis on
kooskõlas standardiga EN 506400-4.
9
2024. aastal oli ELi andmekeskuste keskmine teatatud WUE-väärtus 0,58 (joonis 3)35. Siiski
on see liikmesriigiti väga erinev, vahemikus 0,07–1,28. Selliseid erinevusi põhjustavad
tehnoloogilised valikud, aga ka kliimatingimused, kuna jahedamates piirkondades on üldiselt
väiksem vajadus vesijahutuse järele, samas kui soojemad piirkonnad võivad nendest
süsteemidest rohkem sõltuda. Oluline on tähele panna, et mõnes liikmesriigis tõusevad WUE
näitajate poolest esile üksikud suured ühe rajatisega käitajad, kelle sisendvee maht on aruande
järgi suurem. WUE on enamasti seda suurem, mida suurem on rajatis, mis on tõenäoliselt
tingitud asjaolust, et väiksemates rajatistes kasutatakse aurustusjahutust harva. Need
erinevused toovad esile veetõhususe optimeerimise keerukuse kõigis valdkondades.
Esimesel aruandeperioodil ei saavutanud enamik andmekeskusi kliimaneutraalse
andmekeskuse paktis seatud WUE sihtväärtust 0,4 m³/MWh (2040. aastaks)36. Tõhusam
veekasutus on siiski endiselt tööstusharu jaoks kriitilise tähtsusega prioriteet. Vastutustundliku
veemajanduse saavutamine on väga oluline, et saavutada pikaajalise kestlikkuse eesmärgid ja
tagada ressursside tõhus kasutamine kõigis valdkondades. WUE vähendamisel on mitmeid
eeliseid, sealhulgas väiksemad tegevuskulud, suurem keskkonnakestlikkus ja väiksem surve
kohalikele veevarudele.
Joonis 3. Andmekeskuste keskmine WUE liikmesriikide kaupa
2.2.3. Energia taaskasutamise teguri hindamine Euroopa andmekeskustes
Euroopal on märkimisväärsed võimalused saada energiatootmisest, tööstusest ja äripindadelt
jääksoojuse tagastust. See kehtib eelkõige suurte tegevuskohtade, sealhulgas uuemate väga
35
Keskmine WUE arvutatakse kaalutud keskmisena, kus kaalutegurina kasutatakse iga rajatise summaarset
energiatarbimist. Esimesel aruandeperioodil esitasid 458 andmekeskust WUE-väärtusi, mida peeti
usaldusväärseks. Analüüs hõlmas ainult andmekeskusi, mille summaarne veetarbimine oli suurem kui 0 (nii jäid
välja kuivjahutustehnoloogiat kasutavad andmekeskused). Allikas: Euroopa Komisjon: energeetika
peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of the energy performance and sustainability of data centres
in EU – First technical report (ELi andmekeskuste energiatõhususe ja kestlikkuse hindamine. Esimene tehniline
aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, lk 39. 36
Kliimaneutraalse andmekeskuse pakt, „Working groups“ (Töörühmad),
https://www.climateneutraldatacentre.net/working-groups/.
10
suurte andmekeskuste kohta.
ERF on määratletud kogu taaskasutatud energia ja summaarse energiatarbimise suhtena. See
mõõdab, kui palju energiat on taaskasutatud muudel eesmärkidel väljaspool rajatise piire, ja
aitab nii hinnata andmekeskuste energiatõhusust. Energia taaskasutamine vähendab
ümbritsevatel aladel energianõudlust ja fossiilkütuste kasutamist, mis viib andmekeskuste
käitamise kooskõlla kestliku linnaarengu, ringmajanduse põhimõtete ja parema lõimimisega
energiasüsteemi. ERFi väljendatakse suhtena 0 ja 1 vahel, kus ERF 1 tähendab, et kogu
andmekeskuse tarbitud energiat taaskasutatakse, ja ERF 0, et energiat ei taaskasutata.
Andmekeskuste puhul keskendutakse energia taaskasutamisel heitsoojusele, kuna peaaegu
kogu andmekeskuse tarbitav elekter muutub lõpuks soojuseks.
Ainult 67 andmekeskust teatasid esimesel aruandeperioodil mõningasest heitsoojusenergia
taaskasutamisest. Heitsoojusenergia piiratud taaskasutamine võib olla tingitud mitmest
probleemist, sealhulgas rajatiste erinev heitsoojusevalmiduse tase, vajadus investeerida soojuse
väärtustamis- ja ostjatele ülekandmissüsteemidesse, pakutava soojuse ebakorrapärane või
ebasobiv37 graafik ning heitsoojuse ostjate puudus. Esitatud andmed (joonis 4)38 näitavad, et
ELis taaskasutatakse kogu andmekeskuste toodetud soojusest ligikaudu 1,8 %39. Väiksematel
andmekeskustel on väiksemad ERF-väärtused, kuna väiksematest rajatistest pärit
heitsoojusenergia taaskasutamine ei ole tavaliselt majanduslikult teostatav. Tulemused
näitavad, et tulevikus on veel palju arenguruumi.
Joonis 4. Andmekeskuste keskmine ERF liikmesriikide kaupa
37
Tüüpiline näide on see, et andmekeskuste jahutamisvajadus soojemates piirkondades langeb kokku elu-
ja kontorihoonete väga väikese kuni puuduva küttevajadusega. 38
Joonisel 4 on esitatud nii riigi kõigi andmekeskuste (kaalutud) keskmine riiklik ERF kui ka üksnes ERF-
väärtusi esitavate andmekeskuste (kaalutud) keskmine ERF. Allikas: Euroopa Komisjon: energeetika
peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of the energy performance and sustainability of data centres
in EU – First technical report (ELi andmekeskuste energiatõhususe ja kestlikkuse hindamine. Esimene tehniline
aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, lk 41. 39
See joonis ei pruugi täpselt kajastada andmekeskuste soojuse taaskasutamise üldpilti ELis, sest mõned
arvutatud väärtused tundusid ebarealistlikult suured, kuigi neid andmeid ei olnud võimalik täielikult ümber lükata.
Pealegi on mõnes liikmesriigis teadaolevalt küll käimas soojuse taaskasutamise projektid, kuid need samad
liikmesriigid ei ole teatanud ühestki soojust taaskasutavast andmekeskusest.
11
Heitsoojusenergia suurem taaskasutamine võib suurendada energiajulgeolekut, vähendada
sõltuvust imporditud fossiilkütustest ja vähendada kõikuvate energiahindade mõju. ERFi
sihtväärtust on siiski raske seada, sest heitsoojusenergia taaskasutamine on võimalik ainult siis,
kui kohalikel soojuse ostjatel on nõudlus heitsoojusenergia järele ja rajatiste ümbruses on
olemas kohalik taristu heitsoojusenergia taaskasutamiseks. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka
kliima- ja hooajalistele erinevustele, kuna soojemates kliimavööndites on nõudlus soojuse
taaskasutamise järele väiksem kui külmemates piirkondades. Isegi suure küttenõudlusega
piirkondades on nõudluse hooajalisus endiselt peamine takistus heitsoojuse kõrge
taaskasutusmäära saavutamisel.
2.2.4. Euroopa andmekeskuste taastuvenergiateguri hindamine
Puhaste energiaallikate integreerimine andmekeskuste käitamisse on oluline, et vähendada
rajatiste CO2 jalajälge. Andmekeskustel kui üha olulisematel elektritarbijatel võib olla keskne
roll elektrienergiasüsteemi ümberkujundamisel, kui investeerida taastuv- ja tuumaenergia
tootmisvõimsusesse ja seda laiendada. Seni on andmekeskused teatanud üksnes oma
taastuvenergia tarbimise kooskõlas delegeeritud määruse (EL) 2024/1364 artikliga 4 ja III
lisaga. Seetõttu analüüsitakse käesolevas aruandes ainult taastuvenergia tarbimist puudutavat
aruandlust.
REF on määratletud taastuvenergia kogutarbimise ja summaarse energiatarbimise suhtena.
Selle abil hinnatakse, kui suur osa andmekeskuse tarbitud energiast pärineb taastuvatest
energiaallikatest. REFi väljendatakse suhtarvuna või protsendina – REF-väärtus 1 näitab, et
kogu tarbitav energia pärineb taastuvatest energiaallikatest.
Paljudes liikmesriikides saavutavad andmekeskused väga kõrge REFi taseme, mis aitab kaasa
kogu ELi hõlmavale teatatud kaalutud keskmisele 0,86 (joonis 5),40 mis näitab selgelt, et
40
Keskmine REF arvutatakse kaalutud keskmisena, kus kaalutegurina kasutatakse iga rajatise summaarset
energiatarbimist. Esimesel aruandeperioodil esitasid 584 andmekeskust WUE-väärtusi, mida peeti
usaldusväärseks. Allikas: Euroopa Komisjon: energeetika peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of
the energy performance and sustainability of data centres in EU – First technical report (ELi andmekeskuste
energiatõhususe ja kestlikkuse hindamine. Esimene tehniline aruanne), Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, 2025,
https://data.europa.eu/doi/10.2833/3168794, lk 43.
12
andmekeskused on taastuvenergia kasutamise poolest juba juhtival kohal. Üldiselt saavutavad
suuremad andmekeskused parema REF-näitaja, mis parandab ka sektori kaalutud REFi
kogusummat. Üle 70 % teatatud kasutuskohtade elektritarbimine on juba praegu igal aastal
100 % taastuvenergiapõhine. Kliimaneutraalse andmekeskuse paktile allakirjutanud on võtnud
kohustuse katta oma elektritarbimine 75 % ulatuses taastuvenergia või tunnipõhise
süsinikuvaba energiaga 2025. aasta lõpuks ning 100 % ulatuses 2030. aasta lõpuks41. Esitatud
andmed näitavad, et eesmärk saavutada lähiaastatel kõigi andmekeskuste REF-väärtus 1,0 on
realistlik. Analüüs näitas siiski, et suur osa taastuvenergiast pärineb energiaostulepingutest ja
päritolutagatistest, mis ei ole tingimata seotud kohaliku tootmise või taastuvenergia uute
tootmisviiside lisandumisega.
Seega tuleks edaspidi üha enam tähelepanu pöörata päritolule (kohapeal tootmine,
päritolutagatised, energiaostuleping), tehnoloogiale, kasutatavate taastuvate energiaallikate
täiendavusele ning pakkumise ja nõudluse ajalisele sobitamisele. See tähendab ka, et kooskõlas
kasvuhoonegaaside protokolli42 teemalise käimasoleva aruteluga on ruumi REFi ja selle sisu
paremaks määratlemiseks.
Sama kehtib ka muude puhaste energiaallikate tarbimise kohta, nagu kohapealtoodetud
tuumaenergia või päritolutagatised.
Joonis 5. Andmekeskuste keskmine REF liikmesriikide kaupa
3. JÄRGMISED SAMMUD JA SEADUSANDLIKUD ETTEPANEKUD ANDMEKESKUSTE SEKTORI
KESTLIKUMAKS MUUTMISEKS
Andmekeskuste energia- ja veetõhususe põhjalik hindamine, mis põhineb esimesel
aruandeperioodil Euroopa andmebaasi esitatud andmetel, näitab, et kuigi on tehtud edusamme,
on sektori kestlikkuse parandamiseks veel palju võimalusi. See rõhutab vajadust ja võimalust
võtta täiendavaid meetmeid, et edendada andmekeskuste kestlikku toimimist kogu Euroopas.
Õigusraamistikel võib olla nende edusammude edendamisel oluline roll.
41
Kliimaneutraalse andmekeskuse pakt, https://www.climateneutraldatacentre.net/working-groups/. 42
https://ghgprotocol.org/.
13
Selles jaotises on esitatud mitu võimalust, kuidas parandada Euroopa andmekeskuste
kestlikkust. Need soovitused on välja töötatud dokumentide analüüsi, sidusrühmade kaasamise
ja kvantitatiivse analüüsi kombineerimise teel. Analüüs põhineb tehnilistel standarditel,
kehtivatel õigusaktidel ja vabatahtlikel raamistikel, mis tagab, et ettepanekud on hästi
kooskõlas praeguste poliitika- ja turusuundumustega. Sidusrühmade kaasamine, mis hõlmas
uuringuid, küsitlusi, seminare ja koostööd energiatõhususe direktiivi eksperdirühmaga,43 andis
väärtuslikku teavet tööstusharu valmisoleku kohta ja kinnitas kavandatavate meetmete
teostatavust. Parima võimaliku tehnoloogia hindamine tagas, et soovitused on praktilised ja
laiendatavad ning et neis võetakse arvesse piirkondlikke erinevusi.
3.1 Aruandlussüsteemi lihtsustamine ja täiustamine
Komisjon võttis 2024. aasta märtsis delegeeritud määruse (EL) 2024/1364 vastuvõtmisega
kasutusele andmekeskuste Euroopa andmebaasi ja aruandlussüsteemi, mille eesmärk on
koguda Euroopa Liidu andmekeskuste kestlikkusega seotud peamisi tulemusnäitajaid.
Osana jätkuvatest jõupingutustest lihtsustada ja ühtlustada ELi poliitikaalgatusi hinnati
aruandlussüsteemi,44 võttes arvesse sihtotstarbeliste küsitluste ja uuringute käigus käitajatelt
kogutud tagasisidet. Eesmärk oli teha kindlaks süsteemi tugevad ja nõrgad küljed ning määrata
kindlaks võimalused delegeeritud määruse (EL) 2024/1364 muutmiseks ja olemasoleva
aruandlusraamistiku parandamiseks.
Hinnangu kohaselt tuleks lihtsustamisel keskenduda selliste näitajate kõrvaldamisele, millega
seonduvat aruandlust peetakse keeruliseks ja millel ei ole suurt mõju järgmistele sammudele,
näiteks andmeliikluse näitajad, mis ei ole otseselt määravad nelja tõhususe ja kestlikkuse
näitaja (PUE, WUE, ERF, REF) või mis tahes võimaliku seadmete tõhususe näitaja
arvutamisel. Samuti näitas hindamine, et aruandlust saaks lihtsustada, kui standardida näitajad
poliitikaalgatuste lõikes, et vältida võimalikke vastuolusid õigusraamistike vahel. Näiteks
võiks praeguse aruandlustermini „sisendjoogivesi“ asendada terminiga „sisendmagevesi“, et
ühtlustada süsteemi ELi veepoliitikas kasutatavate näitajatega45,46.
Lisaks peaks tulevane andmekogumine hõlmama tuumaenergia tarbimist, sest see
energiaallikas võib pakkuda andmekeskustele suures koguses vähese CO2 heitega
elektrienergiat. Oluline on rakendada vähese heitega energiaallikate suhtes
tehnoloogianeutraalsuse põhimõtet, stimuleerida uusi investeeringuid vähese heitega
energiasse ja kiirendada sektori üleminekut puhtale energiale.
Andmekeskuste käitajate esitatud andmete täpsuse ja usaldusväärsuse suurendamiseks tuleks
kasutusele võtta ka täiendavad meetodid ja määratlused, et selgitada käitajatele esitatavaid
aruandlusnõudeid ja maksimeerida esitatud nõuetekohaste kannete osakaalu, mis aitab saada
43
Energiatõhususe direktiivi eksperdirühm (E03228). 44
https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/83be4c3e-5c79-11f0-a9d0-
01aa75ed71a1/language-en. 45
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2000. aasta direktiiv 2000/60/EÜ, millega kehtestatakse
ühenduse veepoliitika alane tegevusraamistik. 46
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning
Regioonide Komiteele „Euroopa veekerksuse strateegia“, (COM/2025/280).
14
andmekeskuste valdkonnast parema üldpildi. Lisaks oleks oluline viia andmebaasi
sisendliidese osana läbi mõningaid loogilisi kontrolle ning edendada aruandvate
andmekeskuste hulgas seire ja aruandluse sertifitseerimise kasutamist.
Tõhusa reguleerimise jaoks on oluline tunnistada, et andmekeskused tegutsevad erinevates
keskkondades. Edaspidi võiks üksikasjalikumasse aruandlussüsteemi integreerida uued
näitajad, et vaadelda iga rajatise tegevust täpses kontekstis, eelkõige seoses kohaliku vee
kättesaadavuse ja sellega seotud veevarustuse riskiteguritega. Kuigi Maailma Loodusvarade
Instituudi Aqueducti veeriskide atlase47 ja Euroopa Keskkonnaameti veekasutuse indeksi pluss
(WEI+)48 kaudu saab juba hinnanguid veestressi kohta ELis, on vaja edasi arendada kogu ELi
hõlmavat alust selle kohta, kuidas hinnata andmekeskuste kohalikku keskkonnamõju, nagu on
välja kuulutatud veekerksuse strateegias.
Samuti tuleks aruandlussüsteemis arvesse võtta erinevaid probleeme, millega puutuvad kokku
koospaiknemisel põhinevad rajatised,49 millel on kliendi kontrolli all olevate IT-seadmete tõttu
sageli raskusi juurdepääsuga täielikele tegevusega seotud peamistele tulemusnäitajatele. Selle
probleemi lahendamiseks tuleks aruandlusnõuetes arvesse võtta andmekeskuste võimalust
saada oma klientidelt andmeid.
Kestlikkuse täiendavaks toetamiseks võiks kavandamisetapis olevate väiksemate
andmekeskuste ja andmekeskuste vabatahtlik aruandlus veelgi stimuleerida ja edendada
eeskujulikku käitumist sektoris ning anda samal ajal rohkem teavet Euroopa andmekeskuste
ökosüsteemi kohta.
3.2. Ettepanek kehtestada andmekeskuste jaoks ELi ühine hindamiskava
Energiatõhususe direktiivi artikli 12 ja artikli 33 lõike 3 kohaselt tuleb võtta täiendavaid
meetmeid tagamaks, et andmekeskuste sektoris võetakse kasutusele ja rakendatakse
kestlikumaid tehnoloogiaid ja tavasid. Delegeeritud määrusega (EL) 2024/1364 pandi sellele
juba alus ja võeti kasutusele andmekeskuste Euroopa andmebaas ja aruandlussüsteem, et
koguda peamisi tulemusnäitajaid, mida kasutada ELi hindamiskavas. Andmekeskuste
energiatõhususe paketi osana on vastu võetud teine delegeeritud määrus, milles käsitletakse
liidu ühise hindamiskava kehtestamist.
Vaja on terviklikku hindamiskava, et suurendada läbipaistvust ja anda teavet, mis tagab parema
poliitikakujundamise ning kestlikumate digivarade ja -teenuste hankimise kogu Euroopas.
Hindamiskava võimaldab hinnata ja edendada uute andmekeskuste või olemasolevate
andmekeskuste uusi projekte või asjakohaseid tõhususe suurendamise meetmeid, mille
tulemuseks võib olla nii märkimisväärselt väiksem energia- ja veetarbimine kui ka
taastuvenergia ja muu vähese heitega energia suurem kasutamine, võrgu tõhususe suurenemine
või heitsoojusenergia taaskasutamine lähedalasuvates rajatistes ja soojusvõrkudes.
47
Maailma Loodusvarade Instituut, „Aqueduct Water Risk Atlas“,
https://www.wri.org/applications/aqueduct/water-risk-atlas/. 48
https://www.eea.europa.eu/en/analysis/indicators/use-of-freshwater-resources-in-europe-1. 49
Koospaiknemisel põhinev andmekeskus on ühisrajatis, kus üks või mitu kolmandast isikust
organisatsiooni saavad rentida ruumi oma serverite ja andmesalvestusseadmete jaoks.
15
Tuginedes delegeeritud määrusega (EL) 2024/1364 kehtestatud aruandlussüsteemile, on
märgisel esitatud näitajad valitud nende näitajate hulgast, mille andmekeskuste käitajad on juba
edastanud Euroopa andmebaasi ja mis on määruse eesmärkide saavutamiseks kõige
asjakohasemad, võttes samal ajal arvesse ka konfidentsiaalsusega seotud probleeme. Künnised
on kehtestatud esimese aruandeperioodi andmete analüüsi ja sidusrühmade tagasiside põhjal
ning need vastavad kehtestatud standarditele ja rahvusvahelistele võrdlusalustele. Näitajad ja
künnised vaadatakse edaspidi läbi, et viia need kooskõlla tehnoloogia arenguga, suurendada
kava tulemuslikkust ja püüelda paremate kestlikkusstandardite poole.
Kui kasutada olemasolevaid andmeid, ei kaasne hindamiskavaga liikmesriikidele ja
andmekeskuste käitajatele lisakoormust. Automatiseeritud aruandlusplatvormil luuakse iga
perioodi lõpus hindamismärgised, mis hõlbustab järjepidevat ja regulaarset hindamist.
Läbipaistvuse tagamiseks on märgis avalikult kättesaadav elektroonilisel kujul, mis suurendab
andmekeskuste keskkonnajalajälje nähtavust.
3.3 Ettepanek kehtestada andmekeskuste miinimumjõudluse standardid
Energiatõhususe direktiivi artikli 12 lõikes 5 palutakse komisjonil esitada seadusandlikud
ettepanekud andmekeskuste energiatõhususe parandamiseks, sealhulgas miinimumjõudluse
standardite kehtestamise kaudu. Põhjaliku analüüsi käigus on leitud, et need standardid on
oluline võimalus tagada, et kõik uued või rekonstrueeritud andmekeskused Euroopas täidavad
energiatõhususe, veekasutuse ja muude kestlikkuskriteeriumide jaoks kehtestatud
võrdlusaluseid. Esimese aruandeperioodi andmetest (joonised 6 ja 750) selgub, et umbes pool
aruandvatest andmekeskustest Euroopas ületab soovitatava PUE lähtetaseme 1,5 ja/või
soovitatava WUE lähtetaseme 0,4. Need järeldused toovad esile võimaluse teha parandusi ja
võtta täiendavaid reguleerivaid meetmeid, et soodustada arengut kogu tööstusharus.
Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) hinnangul51 võiks andmekeskuste energiatõhususe
suurendamine selliste meetmete abil nagu miinimumjõudluse standardid säästa aastas
ligikaudu 65 TWh energiat kogu maailmas, sealhulgas peaaegu 20 TWh Euroopas.
Joonised 6 ja 7. PUE (vasakul) ja WUE (paremal) jaotus vastavalt esimesel
aruandeperioodil esitatud andmetele
50
Energeetika peadirektoraat, AIT, Borderstep ja EY, Assessment of next steps to promote the energy
performance and sustainability of data centres in EU, including the establishment of an EU-wide rating scheme
– Second technical report (Järgmiste sammude hindamine andmekeskuste energiatõhususe ja kestlikkuse
edendamiseks ELis, sealhulgas kogu ELi hõlmava hindamiskava kehtestamine. Teine tehniline aruanne), Euroopa
Liidu Väljaannete Talitus, 2025, https://data.europa.eu/doi/10.2833/0828045, lk 26. 51
https://www.iea-4e.org/edna/publications/.
16
Miinimumjõudluse standardite kehtestamine tähistaks kolmandat etappi andmekeskuste
kestlikkuse edendamisel, millega täiendatakse praeguseid jõupingutusi suurendada
aruandlussüsteemi kaudu läbipaistvust ja vastutust ning edendada hindamiskava kaudu
eeskujulikke tehnoloogiaid ja tavasid. Nende standardite kehtestamise eesmärk ei ole mitte
ainult järk-järgult kaotada vananenud ja ebatõhusad tavad, vaid ka parandada sektori
konkurentsivõimet energia ja vee parema kasutamise kaudu. Ühiste jõudlusstandardite
kehtestamine ELis hoiaks ära ka erinevate riiklike õigusraamistike arvu suurenemise, mis looks
keeruka regulatiivse keskkonna ja põhjustaks tõhususe ja kestlikkuse tasemete erinevusi.
Selline killustatus muudab andmekeskuste tegevuskeskkonna keeruliseks ja takistab sujuvat
piiriülest laienemist ebaühtlaste vastavusnõuete tõttu. Peale selle ei ole ELil standardimise
puudumise tõttu võimalik teha koostööl põhinevaid jõupingutusi energiatõhususe ja
kestlikkuse laiemaks optimeerimiseks.
Miinimumjõudluse standarditega saaks kehtestada peamiste tulemusnäitajate, nagu PUE, WUE
ja REF, või nende kombinatsiooni künnised ja tagada, et kõik andmekeskused täidavad
miinimumjõudluse taseme. Künnised peaksid olema ambitsioonikad, kuid realistlikud,
tuletatud esitatud jõudlusandmetest, riiklike ja rahvusvaheliste raamistike52 läbivaatamisest
ning kohandatud, et võtta arvesse andmekeskuste suuruse, vanuse, kliimatingimuste ja asukoha
erinevusi.
Komisjon on pühendunud sektori ülemineku toetamisele, tutvustades elujõulisi võimalusi ja
lahendusi,53 mis on kooskõlas ELi energia-, kliima- ja konkurentsivõime eesmärkidega.
Sidusrühmade kaasamine on näidanud sektori valmisolekut54 töötada tõhususe ja kestlikkuse
52
Näiteks Saksamaa energiatõhusust käsitlev õigusakt (Energieeffizienzgesetz), Hiina GB 40879-2021 ja
kliimaneutraalse andmekeskuse pakt. 53
Näiteks avaldas komisjon struktureeritud kvantitatiivse hinnangu 66 parima võimaliku tehnoloogia
(BAT) kohta, keskendudes nende asjakohasusele, teostatavusele ja mõjule andmekeskuste käitamisel ning andes
andmekeskuste käitajatele praktilise lähtepunkti täiustamistegevuseks: https://op.europa.eu/en/publication-
detail/-/publication/29aa14ed-a4ba-11f0-a7c5-01aa75ed71a1/language-en. 54
Sidusrühmadega konsulteerimine kinnitab kavandatud miinimumjõudluse standardite praktilisust: 91 %
küsitletud organisatsioonidest teatas, et on võtnud vastu ettevõttesisesed kestlikkuskavad, kusjuures 83 %
0%
2%
4%
6%
8%
10%
12%
14%
16%
18%
20%
0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
17
näitajatega, mis kinnitab ettepaneku teostatavust. Algatusega nähakse ette ajakava
kehtestamine, mille jooksul olemasolevad andmekeskused peavad neid standardeid järgima ja
võtma sellega seoses kestlikkust parandavaid meetmeid, ilma et see takistaks sektori vajalikku
arengut Euroopas, nagu on väljendatud Euroopa digikümnendi tegevuskavas,55 Euroopa
tehisintellekti tegevuskavas56 ning pilvandmetöötluse ja tehisintellekti arendamise
õigusaktis57.
Esimese sammuna avaldab komisjon tagasisidekorje ja avaliku konsultatsiooni, et määrata
võimalikult täpselt kindlaks algatuse kohaldamisala, millele järgneb mõjuhinnang võimalike
poliitikavariantide hindamiseks. Pidev dialoog sidusrühmade ja liikmesriikidega peaks andma
regulatiivse ettepaneku jaoks teavet ja seda täiustama, tagades, et selle praktiline rakendamine
on kooskõlas nii tööstuse suutlikkuse kui ka keskkonnanõuetega.
3.4. Hinnang kliimaneutraalsele andmekeskuste sektorile ülemineku
teostatavuse kohta
Euroopa Komisjon on oma strateegilises dokumendis „Euroopa digituleviku kujundamine“58
seadnud andmekeskustele ja telekommunikatsioonile ambitsioonika eesmärgi saavutada
2030. aastaks kliimaneutraalsus. Kuna energiatarbimine prognooside kohaselt jätkuvalt
suureneb, muutub üha olulisemaks sektori vastavusseviimine selgete kliimaneutraalsuse
eesmärkidega.
Andmekeskuste süsinikuneutraalsuse saavutamiseks on vaja mitmekülgset lähenemisviisi,
sealhulgas vähendada elektrivarustussüsteemide süsinikuheidet, sünkroniseerida elektrienergia
tarbimine elektrienergia tootmise ajaga ja kasutada energiatõhusat tehnoloogiat. Seda eesmärki
võib aidata täita ka see, kui stimuleerida vähese heitega energiaallikate kasutamist märgisel või
miinimumjõudluse standardites, järgides samal ajal tehnoloogianeutraalset lähenemisviisi.
Peale otseste operatiivsete jõupingutuste on väga oluline tegeleda nii töötlemiseelses kui ka
töötlemisjärgses etapis tekkiva heitega. Süsinikuneutraalse sektori suunas aitavad tõhusalt
liikuda sellised meetmed nagu IT-riistvara kasutuskestuse pikendamine remondi ja taastamise
abil, taristu arendamine mahajäetud tööstusaladel kestlike materjalidega ning heitsoojusenergia
kasutamine fossiilkütustel põhineva kütte asendajana kaugküttevõrkudes. Peale selle on
prognoosis, et nad saavutavad oma eesmärgid viie aasta jooksul. Kõige levinumad eesmärgid, mille poole juba
püüeldakse, on süsinikuvaba energia (44 %), PUE vähendamine (26 %) ja WUE parandamine (22 %).
Üksikasjalikum teave: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/29aa14ed-a4ba-11f0-a7c5-
01aa75ed71a1/language-en. 55
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/europes-digital-decade. 56
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning
Regioonide Komiteele „Euroopa tehisintellekti tegevuskava“ (COM/2025/165 final, https://digital-
strategy.ec.europa.eu/en/library/ai-continent-action-plan). 57
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14628-Euroopa-kui-
tehisintellekti-maailmajagu-uus-ELi-pilvandmetootluse-ja-tehisintellekti-arendamise-oigusakt_et. 58
Euroopa Komisjon, „Euroopa digituleviku kujundamine“, COM(2020) 67 final, 19. veebruar 2020, 22,
https://commission.europa.eu/system/files/2020-02/communication-shaping-europes-digital-future-
feb2020_en_4.pdf.
18
andmekeskuste süsinikuneutraalsuse saavutamiseks oluline paigaldada kestlikud
jahutussüsteemid ja kasutada kestlikke külmaaineid59.
Kuigi enamik Euroopa andmekeskusi suudab lähiaastatel saavutada kliimaneutraalsuse,
sõltuvad edusammud sellistest teguritest nagu võrgu CO2-mahukus, tegevuskohaga seonduvad
piirangud ja rahalised vahendid. Seega tuleks kliimaneutraalsuse saavutamist pidada üldiselt
saavutatavaks eesmärgiks, kuigi see ei ole ühetaoliselt tagatud iga rajatise puhul.
Seetõttu ei ole kliimaneutraalsust käsitleva erimääruse kehtestamist peetud seni vajalikuks.
Selle asemel on hindamiskava ja kavandatud miinimumjõudluse standardid peamised sammud
kliimaneutraalse tegevuse suunas, mida on võimalik läbi vaadata, et võtta arvesse tehnoloogia
arengut ja suuremaid kestlikkuseesmärke. See lähenemisviis keskendub jätkuvalt praktilistele
raamistikele ja hõlbustab sektori üleminekut kliimaneutraalsetele võrdlusalustele, tekitamata
enneaegset regulatiivset koormust.
4. JÄRELDUS
Andmekeskuste aruandlussüsteemi kehtestamine Euroopas on käivitanud kõigi avaliku ja
erasektori sidusrühmade vahel põhjaliku arutelu andmekeskuste kestlikkuse edendamise
vajaduse ja viiside üle. Esimesel aruandeperioodil saadi olulist tõendusmaterjali ja teavet selle
kohta, milline on praegune seis ja kus võiks teha parandusi. Kuigi aruandlussüsteemi
mõningaid aspekte on vaja parandada, toetasid saadud andmed ja kogu aasta jooksul toimunud
avalik arutelu ideed võtta kasutusele märgis, mis tagab veelgi suurema läbipaistvuse, näitab
kestlikke tavasid ja innustab sektorit võtma kasutusele parima võimaliku tehnika. Need toetasid
ka energia- ja veesäästuvõimaluste kasutamata potentsiaali, taastuvenergia ja muu vähese
heitega energia ulatuslikuma kasutamise, parema energiasüsteemi lõimimise ja lõpuks
väiksema CO2 jalajäljega seonduvaid ideid, mida komisjon järgmistel kuudel veelgi uurib ja
hindab osana algatusest kehtestada Euroopa andmekeskuste miinimumjõudluse standardid.
59
Esimesel aruandeperioodil teatas ainult 15 % andmekeskustest, et kasutavad sellist tüüpi külmaainet,
mille mõju globaalsele soojenemisele on alla 150 CO2 ekvivalenttonni.