| Dokumendiregister | Riigi Tugiteenuste Keskus |
| Viit | 11.1-1/26/2158-1 |
| Registreeritud | 13.10.2026 |
| Sünkroonitud | 14.10.2026 |
| Liik | Sissetulev kiri |
| Funktsioon | 11.1 Toetuste arendamine, sertifitseerimine ja järelevalve 2025- |
| Sari | 11.1-1 Toetuste arendamise, sertifitseerimise ja järelevalvega seotud üldine kirjavahetus |
| Toimik | 11.1-1/2026 |
| Juurdepääsupiirang | Avalik |
| Adressaat | Regionaal- ja Põllumajandusministeerium |
| Saabumis/saatmisviis | Regionaal- ja Põllumajandusministeerium |
| Vastutaja | Kaidi Kenkmann (Riigi Tugiteenuste Keskus, Peadirektori asetäitjale alluvad osakonnad, Toetuste arendamise osakond, Teenusedisaini talitus) |
| Originaal | Ava uues aknas |
| Taotle dokumendi eemaldamist või parandamist |
MÄÄRUS
(kuupäev digiallkirjas) nr 60
Rahandusministri 26. septembri 2023. a määruse nr 36
„Moderniseerimisfondist kohaliku omavalitsuse hoonete
energiatõhusaks muutmiseks antava toetuse kasutamise
tingimused ja kord“ muutmine
Määrus kehtestatakse atmosfääriõhu kaitse seaduse § 1651 lõike 52 ja § 1821 lõike 5 alusel.
§ 1. Määruse muutmine
Rahandusministri 26. septembri 2023. a määruses nr 36 „Moderniseerimisfondist kohaliku
omavalitsuse hoonete energiatõhusaks muutmiseks antava toetuse kasutamise tingimused ja
kord“ tehakse järgmised muudatused:
1) paragrahvi 3 lõike 2 punkt 1 sõnastatakse järgmiselt:
„1) hoone ja hoonealuse kinnistu või selle kasutusiga ületava pikkusega hoonestusõiguse
omanik on kohaliku omavalitsuse üksus, tema valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv
üksus või kohaliku omavalitsuse üksuste ühise valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv
üksus;“;
2) paragrahvi 3 lõike 2 punktis 2 asendatakse tekstiosa „kohaliku omavalitsuse korralduse
seaduse § 6 lõigete 1 ja 2 alusel osutatava“ sõnadega „seadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse
üksuse“;
3) paragrahvi 3 lõike 2 punktis 3, § 3 lõigetes 3 ja 4, § 3 lõike 8 punktis 1 ja § 9 lõikes 5
asendatakse sõnad „taotluse esitamise tähtpäeval“ sõnadega „taotlusvooru avamise tähtpäeval“;
4) paragrahvi 3 lõike 2 punkt 4 sõnastatakse järgmiselt:
„4) hoonet kasutatakse pärast projekti lõppemist vähemalt viis aastat seadusest tuleneva
kohaliku omavalitsuse üksuse teenuse osutamiseks või muu avaliku sektori teenuse
osutamiseks vähemalt taotluses märgitud mahus.“;
5) paragrahvi 3 lõige 21 tunnistatakse kehtetuks;
6) paragrahvi 3 lõige 6 sõnastatakse järgmiselt:
„(6) Hoone osa või sellele vastava osa, mida ei kavandata taotluse esitamisel kasutada või mida
ei kasutata pärast projekti elluviimist avaliku sektori teenuse osutamiseks, energiatõhususe töid
ei toetata. Nimetatut ei kohaldata, kui see hooneosa lammutatakse või kui hooneosa või sellele
2
vastav osa on antud kasutusse seadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse üksuse ülesande
täitmise raames avalikku teenust osutavale mittetulundusühingule, sihtasutusele või avaliku
sektori enamusosalusega äriühingule ja see on pärast projekti elluviimist kasutuses seadusest
tuleneva kohaliku omavalitsuse üksuse ülesande täitmiseks.“;
7) paragrahvi 3 lõike 8 punkt 3 sõnastatakse järgmiselt:
„3) mille elluviimise tulemusel ei vähene prognoositav hoone tarnitud energia kasutus vähemalt
20 protsenti või ei vähene prognoositav kasvuhoonegaaside heide;“;
8) paragrahvi 5 lõiget 3 täiendatakse punktiga 13 järgmises sõnastuses:
„13) varjumiskoha väljaehitamise eelduseks olev avade ehitamise, avatäidete paigaldamise ja
ventilatsioonisüsteemi ehitamise kulu, kui see sisaldub hoone energiaauditi
energiasäästumeetmete paketis ja sellega on energiakasutuse prognoosis arvestatud.“;
9) paragrahvi 6 lõike 2 punkt 11 sõnastatakse järgmiselt:
„11) maksimaalne toetuse suurus ühe rekonstrueeritava hoone kohta on lisas 1 sätestatud
individuaalse toetusmäära kohaselt 4 200 000 – 5 880 000 eurot ja see arvutatakse järgmise
valemi järgi: 8 400 000 eurot × individuaalne toetusmäär, tingimusel, et kohaliku omavalitsuse
üksuse kohta esitatakse üks taotlus;“;
10) paragrahvi 6 lõige 3 sõnastatakse järgmiselt:
„(3) Kui toetuse taotleja on kohaliku omavalitsuse üksuse valitseva mõju all olev
valitsussektorisse kuuluv üksus või kohaliku omavalitsuse üksuste ühise valitseva mõju all olev
valitsussektorisse kuuluv üksus, kohaldatakse toetuse määra ja maksimaalse toetuse suuruse
leidmisel lõikes 1 kohaliku omavalitsuse valitseva mõju all oleva valitsussektorisse kuuluva
üksuse või kohaliku omavalitsuse üksuste ühise valitseva mõju all oleva valitsussektorisse
kuuluva üksuse investeeringuobjekti asukohajärgsele kohaliku omavalitsuse üksusele
sätestatut.“;
11) paragrahvi 7 lõige 1 sõnastatakse järgmiselt:
„(1) Toetuse taotleja (edaspidi ka taotleja) võib olla:
1) kohaliku omavalitsuse üksus või
2) kohaliku omavalitsuse üksuse valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv üksus või
kohaliku omavalitsuse üksuste ühise valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv üksus,
kellel on investeeringuobjekti asukohajärgse kohaliku omavalitsuse üksuse nõusolek taotluse
esitamiseks.“;
12) paragrahvi 7 lõikes 2 asendatakse sõnad „temast sõltuv“ sõnadega „lõike 1 punktis 2
nimetatud“;
13) paragrahvi 7 lõiget 3 täiendatakse pärast sõna „arengukava“ sõnadega „ja
eelarvestrateegia“;
14) paragrahvi 7 täiendatakse lõikega 5 järgmises sõnastuses:
„(5) Kui taotleja on lõike 1 punktis 2 nimetatud isik, peab ta kuuluma valitsussektorisse projekti
elluviimise ajal ja vähemalt viie aasta jooksul projekti lõppemisest arvates.“;
15) paragrahvi 8 lõike 1 punkt 7 sõnastatakse järgmiselt:
„7) taotlusest peab selguma projekti elluviimise eelse ja järgse hoone köetava pinna
ruutmeetrite arv, projekti elluviimise eelse ja järgse sellise hoone köetava pinna suurus
ruutmeetrites, mis on kasutusel seadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse üksuse teenuse
osutamiseks, ja sellise köetava pinna suurus ruutmeetrites, mis on projekti elluviimise eel ja
3
järel kasutusel muu avaliku sektori teenuse osutamiseks, ning vastavalt energiaauditis toodud
tööde loetelule lammutatava köetava pinna suurus ruutmeetrites;“;
16) paragrahvi 8 lõike 2 punkt 6 sõnastatakse järgmiselt:
„6) kohaliku omavalitsuse üksuse valitseva mõju all oleva üksuse ja kohaliku omavalitsuse
üksuste ühise valitseva mõju all oleva üksuse poolt taotluse esitamise korral selle üksuse
asukohajärgse kohaliku omavalitsuse üksuse kinnituskiri taotluse esitamisega nõustumise
kohta;“;
17) paragrahvi 18 punktis 1 asendatakse sõnad „suurem kui“ sõnaga „vähemalt“;
18) paragrahvi 18 punktis 6 asendatakse tekstiosa „kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse
§ 6 lõigete 1 ja 2 alusel osutatavate“ sõnadega „seadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse
üksuse“;
19) paragrahvi 18 punkt 16 sõnastatakse järgmiselt:
„16) esitama kolme projektijärgse täisaasta kohta taotluse rahuldamise otsuses määratud
tähtpäevadel RTK veebilehel hiljemalt taotlusvooru avamise ajaks avaldatud juhendi alusel
struktuuritoetuste registri kaudu andmed rekonstrueeritud hoone energia tarbimismahtude,
energiasäästu, kasvuhoonegaaside heite ja taastuvenergia tootmise kohta;“;
20) paragrahvi 18 punkti 18 täiendatakse pärast sõnu „volitatud arhitekt“ sõnadega „või sellega
samaväärset välisriigi kutse- või kutsealast kvalifikatsiooni omav arhitekt“;
21) paragrahvi 181 punktis 2 asendatakse sõna „hankemenetluse“ sõnadega „riigihanke
menetluse“;
22) paragrahvi 181 punkt 21 tunnistatakse kehtetuks;
23) paragrahvi 181 punktist 22 jäetakse välja sõnad „ja nende suhtelise osakaalu“;
24) paragrahv 19 sõnastatakse järgmiselt:
„§ 19. Toetusele viitamine
(1) Toetuse saaja paigaldab projektiga seotud ehitustööde ajaks ehitusobjektile kohe pärast
ehitustööde alustamist töödest teavitava tahvli, millel on märgitud vähemalt:
1) projekti nimetus;
2) tööde teostaja;
3) tööde valmimise tähtaeg;
4) moderniseerimisfondi logo („Kaasrahastanud Euroopa Liit Heitkogustega kauplemise
süsteem (Moderniseerimisfond)“);
5) valdkonna eest vastutava ministeeriumi ja RTK logo;
6) toetuse suurus.
(2) Kui ehitusobjekti rahastamisel on toetuse summa üle 500 000 euro, teavitab toetuse saaja
avalikkust viie aasta jooksul arvates projekti lõppemisest projekti rahastusallikast, paigaldades
avalikkusele hõlpsasti nähtavasse kohta tahvli, millel on moderniseerimisfondi logo
(„Kaasrahastanud Euroopa Liit Heitkogustega kauplemise süsteem (Moderniseerimisfond)“).
(3) Alates rahastusotsuse saamisest viitab toetuse saaja projektiga seotud kommunikatsioonis,
4
veebilehtedel ja sotsiaalmeediakanalites rahastusallikale sõnastuses „Kaasrahastatud ELi
heitkogustega kauplemise süsteemist (Moderniseerimisfond)“ või kasutades
moderniseerimisfondi logo („Kaasrahastanud Euroopa Liit Heitkogustega kauplemise süsteem
(Moderniseerimisfond)“).“;
25) paragrahvi 22 lõige 16 tunnistatakse kehtetuks;
26) lisa 2 „Nõuded hoone energiaauditile“ asendatakse lisaga 2 „Nõuded hoone
energiaauditile“ uues sõnastuses;
27) lisa 3 „Hoonete energiatõhususe tööde projektide taotluste
hindamiskriteeriumid“ asendatakse lisaga 3 „Hoonete energiatõhususe tööde projektide
taotluste hindamiskriteeriumid“ uues sõnastuses.
§ 2. Määruse jõustumine
Määruse § 1 punktid 22, 23 ja 25 jõustuvad 1. novembril 2026. a.
(allkirjastatud digitaalselt)
Hendrik Johannes Terras
Regionaal- ja põllumajandusminister
(allkirjastatud digitaalselt)
Triin Kõrgmaa
Kantsler
Lisa 2 Nõuded hoone energiaauditile
Lisa 3 Hoonete energiatõhususe tööde projektide taotluste hindamiskriteeriumid
Regionaal- ja põllumajandusministri
(kuupäev digiallkirjas) määrus nr 60
„Rahandusministri 26. septembri
2023. a määruse nr 36
„Moderniseerimisfondist kohaliku
omavalitsuse hoonete energiatõhusaks
muutmiseks antava toetuse kasutamise
tingimused ja kord“ muutmine“
Lisa 2
Nõuded hoone energiaauditile
1. Rakendamine
Lisa 2 rakendatakse vaid selle määruse raames tehtavatele energiaaudititele. Lisas on kajastatud
määrusest tulenevad spetsiifilised nõuded, eritingimused, selgitused ja juhised, mis võivad
erineda teistest samalaadsetest üleriigilistest või rahvusvahelistest nõuetest.
2. Alusdokumendid
Energiaauditi koostamisel arvestatakse, et hoone praegusele olukorrale vastav ja
energiatõhususe parandamise pakettide energiatõhususarv (edaspidi ka ETA) leitakse ning
kavandatavate energiatõhususe tööde aluseks olevad arvutused, sealhulgas energiatõhususe
tööde loetelu aluseks olevad arvutused, ja energiatõhususe tööde järgsed arvutused tehakse
taotlusvooru avamise tähtpäeval kehtivatest nõuetest lähtudes. Energiaauditi koostamisel
juhindutakse määruses ja selles lisas ning alljärgnevates määrustes sätestatud nõuetest:
majandus- ja taristuministri 8. aprilli 2015. a määrus nr 28 „Elamu energiaauditile
esitatavad nõuded“ (edaspidi määrus nr 28);
ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri 11. detsembri 2018. a määrus nr 63 „Hoone
energiatõhususe miinimumnõuded“ (edaspidi määrus nr 63);
majandus- ja taristuministri 30. aprilli 2015. a määrus nr 36 „Nõuded energiamärgise
andmisele ja energiamärgisele“ (edaspidi määrus nr 36);
majandus- ja taristuministri 5. juuni 2015. a määrus nr 58 „Hoone energiatõhususe
arvutamise metoodika“ (edaspidi määrus nr 58).
3. Energiaauditi koostaja pädevus
Energiaauditi koostab spetsialist, kellel on alljärgnevas loetelus nimetatud kehtiv kutse
Väljastatu d kutse
Kutsestand ardi
versioon
Kutsetunnis tuse
väljastamis e aeg
Link, väljastatud kutseid, märkused
Hoonete energiaaudi itor, tase 6
6 20.09.2018 https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/ vaata/11228897 Praegu kehtetu standard, mille alusel enam kutsetunnistusi ei väljastata, aga selle alusel
2
väljastatud kutsetunnistused kehtivad, neid on 6 tk Viimane kaotab kehtivuse 12.04.2028
Energiaaudi itor, tase 6
7 16.04.2024 https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/ vaata/11250587 Asendab hoone energiaaudiitori, tase 6, kutsestandardit Väljastatud 3 tk
Diplomeerit ud
energiatõhu suse
spetsialist, tase 7
5 al 22.06.2018
https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/ vaata/11250787 Väljastatud 19 tk
Osakutse hoonete
energiaaudi itor, tase 7
5 al 22.06.2018
Praegu kehtetu standard, mille alusel enam kutsetunnistusi ei väljastata, aga selle alusel väljastatud kutsetunnistused kehtivad, neid on 5 tk Viimane kaotab kehtivuse 12.04.2028
Volitatud energiatõhu
suse spetsialist,
tase 8
6 al 22.06.2018
https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/ vaata/11250808 Väljastatud 18 tk
Kutse olemasolu ja pädevuse ulatust (vt toodud kutsestandardi A1 osas) tuleb kontrollida
isikupõhiselt veebiaadressil http://kutsekoda.ee/et/kutseregister/kutsetunnistused. Kutse
väljastaja on Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühendus. Energiakalkulatsioonid ja -
arvutused tehakse määruse nr 58 § 292 kohase valideeritud dünaamilise simulatsiooni tarkvara
abil. Tegemist on arvutusega, mis ei pruugi kuuluda tavapärase energiaauditi koosseisu.
Vajadusel kaasab audiitor pädeva spetsialisti, kes teeb nõutud arvutused valideeritud tarkvara
abil.
4. Määruse § 9 lõikes 4 sätestatud lisanõuded energiaauditile ja nende selgitused
1. Hoone köetava pinna ruutmeetrite arv ehitisregistri põhjal
enne taotluse koostamist tuleb hoone omanikul kontrollida ehitisregistris olevate
andmete korrektsust ja vastavust tegelikkusele. Vajadusel tuleb andmeid korrigeerida.
Andmete olemasolu ja korrektsuse ning hilisemate andmete muutmise tulemusel
tekkinud võimaliku rikkumise eest vastutab hoone omanik. Ehitisregistri andmete
omavahelist kooskõla taotluses esitatud andmetega kontrollib RTK taotluse esitamise
seisuga. Korrektsete andmete puudumisel on õigus tunnistada taotlus nõuetele
mittevastavaks;
hoone laiendamise korral peab hoone köetava pinna hinnanguline töödejärgne
suurenemine ruutmeetrites sisalduma energiaauditis nimetatud paketis, sealhulgas peab
olema selgelt eristatud olemasoleva hoone energiatõhususe töödega hõlmatud pind;
hoone laiendamise korral lisatakse energiaauditisse energiaauditi koostajale taotleja
esitatud laiendust käsitlevad lähteandmed.
2. Hoone praegusele olukorrale vastava energiatõhususarvu määramine selle tüüpilisel
kasutusel käib järgmiselt:
3
energiaauditi koostamise käigus määratakse hoone praegusele olukorrale vastav
energiatõhususarv tüüpilisel kasutusel;
energiatõhususarvu [kWh/(m2a)] ehk ETA leidmisel lähtutakse määruses nr 58
sätestatud taotlusvooru avamise tähtpäeval kehtivatest nõuetest.
3. Hoone parameetrite muutumisel lähtutakse alljärgnevast:
hoone puhul, millest osa soovitakse lammutada, peab energiaauditist selguma
lammutatava hoone ulatus. ETA, tulevased energia- ja ülalpidamiskulud ning CO2 ekv
heide leitakse allesjääva hooneosa kohta;
hoone puhul, millest osa soovitakse lammutada, peab energiaauditis ette nägema
vältimatud kaasnevad tööd, nagu allesjääva vaheseina või vaheseinte soojustamine,
katuse ja sokli korrastamine, vajalike avatäidete tegemine ning töödest mõjutatud
tehnosüsteemide ümberprojekteerimine, -paigutamine või -korraldamine;
hoone puhul, mille köetav pind suureneb hoone laiendamise tulemusena, peab
energiaauditist selguma köetava pinna hinnanguline suurenemise ulatus ning tulevased
energia- ja ülalpidamiskulud ning CO2 ekv heide leitakse kavandatavate muudatuste
eelse hoone kohta.
juhul kui hoone puhul kavandatakse üheaegselt hoone osa lammutamist ja hoone
laiendamist, peab energiaauditist selguma lammutatava hooneosa ulatus ning hoone
köetava pinna hinnanguline suurenemise ulatus. Soovituslike energiatõhususe tööde
loetelu koos maksumuse kalkulatsioonidega koostatakse kavandatavate muudatuste
eelse hoone kohta ning see peab sisaldama lammutamise ja lammutamisega vältimatult
kaasnevaid töid, kuid ei tohi sisaldada laiendamisega seotud töid. Tulevased energia- ja
ülalpidamiskulud ning CO₂ ekv heide leitakse allesjääva, kuid veel laiendamata
hooneosa kohta. Hoone energiatõhususarvu määramisel lähtutakse käesoleva lisa
punktis 5 sätestatust.
4. Soovituslike energiatõhususe tööde loetelu koostamisel koos maksumuse
kalkulatsioonidega, et viia kogu hoone energiatõhususarv tasemele, mis vastab hoone määruses
nr 63 sätestatud kasutusotstarbe või kasutusotstarvete alusel määratud hoone maksimaalsele
lubatud ETA väärtusele, lähtudes taotlusvooru avamise tähtpäeval kehtivatest nõuetest,
arvestatakse alljärgnevat:
tööde loeteluna käsitatakse energiatõhususe parandamise paketis nimetatud töid, sh
energiatõhususe parandamisega lahutamatult kaasnevad tööd (nt katusekonstruktsiooni
tugevdamine, kui see on vajalik tehnosüsteemi paigaldamiseks aga ka projekti
elluviimisega samaaegselt välja ehitatava varjumiskoha väljaehitamiseks tehtavad
välispiirete avade ja ventilatsiooni tööd, kui need on seotud energiatõhusustöödega);
hoone laiendamisel peab olema selgelt eristatud ja eraldi välja toodud nende tööde
loetelu, mille abil tehakse olemasoleva hoone energiatõhususe tööd, sh lammutamise
korral lammutamine ja lammutamisega vältimatult kaasnevad tööd. Kui
energiatõhususe töid ja hoone laiendamisega seotud töid tehakse samal ajal, koostatakse
soovituslike energiatõhususe tööde loetelu koos maksumuse kalkulatsioonidega vaid
kavandatavate muudatuste eelse hoone kohta, ning see peab sisaldama lammutamist ja
lammutamisega vältimatult kaasnevaid töid, kuid ei tohi sisaldada laiendamisega seotud
töid;
hoone energiatõhususe parandamise pakett ehk soovituslik energiatõhususe tööde
loetelu ja tööde tegemiseks kasutatavate materjalide ja seadmete miinimumparameetrid
peavad olema projekteerimishanke ja ehitushanke lähteülesandeks.
4
5. Energiatõhususe parandamise pakettidele energiatõhususarvude määramisel hoone tüüpilisel
kasutusel valideeritud dünaamilise simulatsiooni tarkvara abil (sealhulgas 3D-piltide, laienduse
korral ka laienduse 3D-piltide abil) juhindutakse alljärgnevast:
energiaauditis kajastatavate pakettide arv võib olla väiksem määruse nr 28 § 6 lõike 5
punktis 3 nõutud kolmest paketist juhul, kui auditis kajastatava(te) paketti(de) väiksem
arv on tingitud taotleja ja audiitori vahelisest kokkuleppest. Pakettide arv peab olema
piisav ja nende arv peab olema loogiliselt põhjendatud nii taotleja kui ka audiitori poolt;
olemas peab olema valideeritud dünaamilise simulatsiooni tarkvara litsents;
energiaauditisse tuleb lisada simulatsioonimudeli abil loodud hoone 3D-pildid
(kajastatud peavad olema kõik fassaadid) ning lähteandmed määruse nr 58 lisa 2 vormil
ja arvutustulemused sama määruse lisa 4 vormil;
energiatõhususarvu [kWh/(m2a)] ehk ETA leidmisel lähtutakse määruses nr 58
sätestatud, taotlusvooru avamise tähtpäeval kehtivatest nõuetest;
hoone laiendamise korral arvutatakse ETA kogu laiendatud hoone kohta.
6. Hoone ülalpidamiskulude, hoonesse tarnitud energia energiakasutuse ja CO2 ekv muutumise
kalkulatsioonid soovituslike energiatõhususe tööde täiemahulisel tegemisel arvutatakse,
arvestades alljärgnevat:
määruse § 9 lõike 4 punktis 5 sätestatud nõudeid rakendatakse üksnes sisendina
hindamiskriteeriumides olevatele arvutustele (e-toetuse keskkonna taotlusvormile
sisestatavad andmed) ja need ei ole seotud hoone energiaauditi koosseisus määratud
ETA ega muude arvutustega;
ülalpidamiskulude ja tarnitud energia hulka arvestatakse hoone sisekliima tagamiseks
tehtavad kütte-, jahutus-, ventilatsiooni- ja valgustuskulud, tarbevee soojendamise
kulud ning olme- ja muude elektriseadmete tööks tehtavad kulud. Ülalpidamiskulude
hulka kuuluvad ka hoone tehnosüsteemide hoolduskulud. Projekti elluviimise eelsed ja
järgsed tehnosüsteemide hoolduskulud peavad olema tõendatavad. Hoonesse tarnitud
energia esitatakse energiaauditis kilovatt-tundides ning ülalpidamiskulud eurodes;
hindamiskriteeriumide sisendiks olevad kalkulatsioonid (hoone ülalpidamiskulude,
hoonesse tarnitud energia energiakasutuse ja CO2 ekv muutumise kalkulatsioonid)
esitatakse vaid selle paketi kohta, mille kohta taotlus esitatakse;
hoone ülalpidamiskulude, hoonesse tarnitud energia energiakasutuse muutumise ja CO2
ekv kalkulatsioonid esitatakse järgmiste tabelite kujul:
Tabel 1. Tarnitud energiakasutuse ja CO2 ekv heite muutumise kalkulatsioon Energiakasutus Viimased
kolm aastat
Prognoos Muutus Märkused
1. Tarnitud energiate muutused
Kaugküte, kWh/a Küte
Ventilatsioon Tarbevee soojendamine
Taastuvenergia …
Soojus kokku kaugküttest, kWh/a
Elekter, kWh/a
5
Valgustus Seadmed
Küte Ventilatsioon
Tarbevee soojendamine Taastuvenergia
Energiasimulatsioonides vabasoojusena mitte
arvestatav*
…
Elekter kokku, kWh/a Kütused, kWh/a
Küte Ventilatsioon
Tarbevee soojendamine ….
Kütused kokku, kWh/a
Tarnitud (kõik kokku, kWh/a Köetava pinna kohta kWh/(m2a)
2. CO2 ekv heite muutus,
kg CO2 ekv/a
CO2 ekv heide kaugküte ja/või kütused
Lisada arvutuse aluseks olnud eriheitetegur
CO2 ekv heide elekter
Lisada arvutuse aluseks olnud eriheitetegur
CO2 ekv heide kokku
* Energia, mis ei osale vabasoojusena kogu hoones (nt välisvalgustus, vihmaveerenni sulatus, suurköögi kuumutusseadmed jms). Seda energiat ei arvestata simulatsioonimudelites, kuid see energia peab sisalduma summaarses tarnitud energias ning energia, ülalpidamiskulude ja CO2 ekv muutuste kalkulatsioonides.
Tabel 2. Ülalpidamiskulude muutumise kalkulatsioon Näitaja Viimased
kolm aastat, € Prognoos Muutus,
€/a Märkused
Ühik/a €/ühik €/a Soojus Elekter Kütused Hooldus … Kõik kokku, € Köetava pinna kohta €/(m2a)
6
7. Hoone viimase kolme kalendriaasta tegelikud ja tõendatud keskmised tarbimisandmed
pannakse kokku järgmiste kriteeriumide alusel:
arvutuste tegemisel lähtutakse tegelikest ja tõendatud raamatupidamislikest (v.a
küttesoojus) viimase kolme kalendriaasta aritmeetilistest keskmistest
tarbimisandmetest;
küttesoojuse andmed (tarnitud energia) kalendriaasta kohta taandatakse normaalaastale,
lähtudes välisõhu kraadpäevadest. Normaalaasta kraadpäevade arv on hoone asukoha
piirkonna keskmine kraadpäevade arv aastas ajavahemikus aastatel 2004–2023, mille
väärtus saadakse ehitisregistrist. Küttesoojuse ülalpidamiskulud kalendriaasta kohta
leitakse konkreetse kalendriaasta tegeliku ja tõendatud küttesoojuse energiatariifi ning
normaalaastaks taandatud konkreetse kalendriaasta tarnitud küttesoojuse energia
korrutisena. Küttesoojuse energiatariif arvutatakse järgmise valemi järgi: tasutud
küttesoojuse ülalpidamiskulud (kalendriaasta kokku) ÷ konkreetse kalendriaasta
tarnitud küttesoojuse energia (kalendriaasta kokku);
kui viimase kolme aasta jooksul on hoones tehtud selliseid tegevusi või toimunud
muutusi, mis on energiatarvet oluliselt mõjutanud, võetakse aluseks vähemalt viimase
ühe täisaasta, mis kajastab pärast energiatarvet mõjutanud tegevuste või muutuste
järgset olukorda, tegelikud ja tõendatud kulud. Viimase täisaasta valiku otsustab audiitor
koos hoone omanikuga neile teadaoleva kohapealse olustiku põhjal. Selline
tarbimisandmete korrigeerimine ja muutmine peab olema põhjendatud, mõistlik ja
vajalik. Argumentatsioon tarbimisandmete korrigeerimise ja muutmise kohta lisatakse
energiaauditisse.
8. Projektijärgse kalendriaasta prognoosi koostamisel juhindutakse alljärgnevast:
prognoosi koostamisel lähtutakse energiaarvutuste baasaasta (nn EstonianTRY 1990-
2020) väliskliima tingimustest;
energiakalkulatsioonid tehakse valideeritud tarkvara abil;
energiakalkulatsioonide lähteandmed esitatakse MTM-i nr 58 lisa 2 ja
arvutustulemused sama määruse lisa 4 vormil;
energiahindade puhul kasutatakse konkreetse energiakandja tariifiks (nt €/kWh)
energiaauditi objekti konkreetse energiakandja taotlusvooru avamise aastale eelnenud
aasta viimase kuue kuu (juuli–detsember) aritmeetilist keskmist tariifi;
lokaalse taastuvenergia kasutusele võtmisel arvestatakse ka võrku müüdav
elektrienergia hoone energiatarbimisest maha. See tähendab, et tarnitud elektrienergia
(tabel 1) väheneb kogu lokaalselt toodetud taastuva elektrienergia võrra, arvestades
juhendis sätestatud piiranguid. Lokaalselt toodetud soojusenergiana läheb arvesse ainult
hoones tarbitud soojusenergia;
lokaalselt toodetud taastuva elektrienergia aastane toodang ei tohi kõnealuse meetme
jaoks tehtavates arvutustes (tabel 1: tarnitud energiakasutuse ja CO2 ekv heite
muutumise kalkulatsioon ja hoone ülalpidamiskulude kalkulatsioonid) ületada
75 protsenti rekonstrueeritava hoone prognoositavast elektritarbimisest.
Muinsuskaitseseaduses sätestatud korras kultuurimälestiseks tunnistatud hoones
lokaalselt toodetava taastuva elektrienergia aastase toodangu kavandamisel tuleb järgida
selles määruses kehtestatud kasvuhoonegaaside heite ja tarnitud energia vähendamise
nõuet ja eeltoodud piirangut ei kohaldata;
lokaalselt toodetud taastuva soojusenergia aastane tarbimine ei tohi kõnealuse meetme
jaoks tehtavates arvutustes (hindamiskriteeriumid: hoone ülalpidamiskulude ja
hoonesse tarnitud energia energiakasutuse muutumise kalkulatsioonid) ületada
7
50 protsenti rekonstrueeritava hoone prognoositavast aastasest sooja tarbevee
tarbimisest;
hoone projektijärgsed keskmised tarbimisandmed peavad sisaldama mõistlikke
hooldus- ja kasutuskulusid, mis on vajalikud hoone ja selle tehnosüsteemide
jätkusuutlikuks ja kasutusjuhendikohaseks kasutamiseks;
kui energiatõhususe tööde elluviimine mõjutab konkreetse tehnosüsteemi
energiatarbimist, määravad energiaaudiitor ja hoone omanik tarbimisandmete
prognoosimisel selle konkreetse tehnosüsteemi aasta keskmise energiatarbe
energiaauditi koostamise ajal parima teadaoleva info alusel;
kui energiatõhususe tööde elluviimine ei mõjuta konkreetse tehnosüsteemi
energiatarbimist, lähtuvad energiaaudiitor ja hoone omanik tarbimisandmete
prognoosimisel konkreetse tehnosüsteemi viimase kolme aasta aritmeetilisest
keskmisest tarbimisest (MWh). Näiteks kui sooja tarbevee süsteemi ei rekonstrueerita,
on prognoositav sooja tarbevee energiatarbimine (MWh) võrdne viimase kolme aasta
aritmeetilise keskmise tarbimisega (MWh);
olemasolevate valgustite asendamisel energiatõhusamatega ei tohi prognoositav
valgustuse aastane energiakulu vähenemine kõnealuse meetme jaoks tehtavates
arvutustes (hindamiskriteeriumid: hoone ülalpidamiskulude ja hoonesse tarnitud
energia energiakasutuse muutumise kalkulatsioonid) ületada 1/3 esialgsest
energiakasutusest. Muinsuskaitseseaduses sätestatud korras kultuurimälestiseks
tunnistatud hoones eeltoodud piirangut ei kohaldata.
hoone laiendamise korral juhindutakse prognoositavate energiate arvutamisel
olemasoleva hoone mõõtmetest (ei sisalda laiendust) ja kasutusotstarvetest.
Olemasolevaid vahetult laiendusega külgnevaid välispiirdeid, mis muutuvad seetõttu
sisepiireteks, või mis lammutatakse või mida muudetakse, käsitatakse prognoositavate
energiate (soojuskadude) arvutamisel endiselt kui olemasolevaid välispiirdeid, see
tähendab, et nende ehitusfüüsikalised parameetrid (nt soojusläbivus) jäävad endiseks ja
eelduseks on, et piirde teisel pool on välisõhk. Näiteks kui hoone välisseinad
soojustatakse ja hoonele ehitatakse peale lisakorrus, muudetakse dünaamilise
simulatsiooni mudelis võrreldes olemasoleva olukorraga ainult välisseintega seotut (nt
soojusläbivus, joonsoojusläbivus) ja olemasoleva hoone osa lagi, mis varem oli katus,
jääb mudelis endiselt katuseks (sama soojusläbivus, teisel pool on välisõhk). Näiteks
kui hoone muutub pikemaks ja seetõttu olemasolev välissein lammutatakse või seda
muudetakse (nt tehakse seina avasid vms), jääb see sein mudelis ikka endiseks (seina,
avatäite jms soojusläbivus ja mõõtmed, teisel pool seina on välisõhk).
9. Dünaamilise simulatsioonimudeli koostamisel ja arvutustulemuste kasutamisel juhindutakse
järgmisest:
kõigepealt koostatakse hoone energiabilanss, lähtudes viimase kolme aasta tegelikust
energiatarbimisest, ja selle järgi kalibreeritakse praeguse olukorra kohane
simulatsioonimudel (edaspidi M1);
mudelis M1 asendatakse olemasolevad õhuvooluhulgad, ruumiõhu temperatuurid,
kasutusajad, vabasoojused jms EIM-i nr 63 ja MTM-i nr 58 kohaste tüüpiliste
tingimustega, mis kehtivad taotlusvooru avamise tähtpäeval, sealhulgas on baasaastaks
nn Estonian-TRY 1990‒2020. Simulatsiooni tulemusi kasutatakse tüüpilisel kasutusel
olemasolevale olukorrale vastava ETA määramisel. Seda mudelit nimetatakse edaspidi
mudeliks M2;
mudelis M1 muudetakse vastavalt konkreetses paketis kavandatud meetmetele
sisendparameetreid (nt piirete soojusläbivused, õhuvooluhulgad, SFP-d, valgustuse
W/m2 jms). Saadud tulemusi kasutatakse projektijärgsete prognoositavate
8
energiakasutustena (tabelis 1 „Tarnitud energiakasutuse ja CO2 ekv heite muutumise
kalkulatsioon“ veerg „prognoos“). Energiaarvutuste baasaasta on nn Estonian-TRY
1990‒2020. Seda mudelit nimetatakse edaspidi mudeliks M3;
konkreetse paketi mudelis M3 asendatakse prognoositavad parameetrid (nt
õhuvooluhulgad, vabasoojused, kasutusprofiilid, ruumiõhu temperatuurid jms) EIM-i
nr 63 ja MTM-i nr 58 kohaste tüüpiliste tingimustega, mis kehtivad taotlusvooru
avamise tähtpäeval. Energiaarvutuste baasaastaks on nn Estonian-TRY 1990‒2020.
Simulatsiooni tulemusi kasutatakse paketi tüüpilisele kasutusele vastava ETA
määramisel;
hoone laiendamise korral tehakse järgmist:
o koostatakse mudel M1 ja M2 sarnaselt eespool kirjeldatule;
o mudelis M1 muudetakse konkreetses paketis loetletud olemasolevasse
hoonemahtu kavandatud meetmete põhjal sisendparameetreid (nt piirete
soojusläbivused, õhuvooluhulgad, SFP-d, valgustuse W/m2 jms). Kui mingi
välispiire muutub hoone laiendamise tulemusel tinglikult sisepiirdeks, tuleb
mudelis seda piiret käsitada siiski samamoodi, nagu oli tehtud mudelis M1
(soojusläbivused, mõõtmed jms jäävad endiseks, teisel pool piiret on välisõhk
jms). Energiaarvutuste baasaastaks on nn Estonian-TRY 1990‒2020. Saadud
tulemusi kasutatakse projektijärgse prognoositava energiakasutusena (tabelis 1
„Tarnitud energiakasutuse ja CO2 ekv heite muutumise kalkulatsioon“ veerg
„prognoos“);
o iga paketi kohta koostatakse hoone mudel koos laiendusega. Mudel peab
kajastama hoonet tervikuna nii, nagu see on kavandatud, see tähendab sisaldama
nii olemasolevat hoone osa koos paketis sisalduvate energiatõhususmeetmetega
kui ka laiendatavat osa, arvestades kavandatavaid kasutusotstarbeid ja
energiatõhususe printsiipe. Kui hoone olemasoleva osa mõni välispiire muutub
hoone laiendamise tulemusel sisepiirdeks või see lammutatakse, siis sellisena
seda mudelis ka kirjeldatakse. Mudeli koostamisel juhindutakse EIM-i nr 63 ja
MTM-i nr 58 kohastest tüüpilistest tingimustest, mis kehtivad taotlusvooru
avamise tähtpäeval. Energiaarvutuste baasaasta on nn Estonian-TRY 1990‒
2020. Simulatsiooni tulemusi kasutatakse paketi tüüpilisele kasutusele vastava
ETA määramisel.
10. Energiaauditis tuleb kajastada projektiga saavutatav CO2 ekv heitkoguse prognoositav
kokkuhoid, mille arvutamisel lähtutakse tabelis 1 kajastatud tarnitud energiakasutuse andmetest
ja alljärgnevast:
tarnitud elektrienergia (kWh) ümberarvutamisel CO2 ekv heitkoguseks kasutatakse
eriheitetegurit 0,612 kg CO2 ekv /kWh;
tarnitud kaugkütte ja kaugjahutuse energia (kWh) ümberarvutamisel CO2 ekv
heitkoguseks kasutatakse eriheitetegurit 0,157 kg CO2 ekv /kWh;
kui hoones ei ole tarbitud kaugkütte soojusenergiat, juhindutakse soojusenergia
tootmiseks kasutatud energia kogustest ning tehakse CO2 ekv heitkoguse arvutus,
lähtudes alljärgnevast: maagaas – 0,195 kg CO2 ekv/kWh; veeldatud gaas (LPG) – 0,228 kg CO2 ekv/kWh; vedelgaas (LNG) – 0,195 kg CO2 ekv/kWh;
biomass (nt puiduhake, saepuru) – 0,00023 kg CO2 ekv/kWh;
kerge kütteõli – 0,267 kg CO2 ekv/kWh;
kerge põlevkiviõli – 0,267 kg CO2 ekv/kWh;
raske põlevkiviõli – 0,279 kg CO2 ekv/kWh;
9
raske kütteõli – 0,279 kg CO2 ekv/kWh.
Andmed pärinevad Kliimaministeeriumi organisatsioonide kasvuhoonegaaside (KHG) jalajälje mudelist. Andmeallikas Kliimaministeeriumi veebileht: https://kliimaministeerium.ee/rohereform-kliima/rohereform/organisatsioonide- jalajalg#mudel „KHG jalajälje arvutusmudeli eriheitetegurid 2025.xlsx“. Kaugkütte andmed on seejuures mudelis keskmistatud Eesti kaugkütte tootjate andmete põhjal, mis on võetud riigihalduse ministri määruse nr 31 „Energiahinna tõusu leevendusmeede vähemkindlustatud peredele“ 7.01.2022 seletuskirjast (kütuse osakaalud 2022).
11. Auditisse lisada taotletavas paketis sisalduvate kõigi energiasäästumeetmete paketis olevate
materjalide, seadmete, konstruktsioonide, süsteemide jms energiatõhusust iseloomustavad
parameetrid tabel 3 toodud näidisvormil
Tabel 3. Näidis hoone energiaauditi energiasäästumeetmete paketis sisalduvate tööde tegemiseks kasutatavate kõigi konstruktsioonide, materjalide, süsteemide, seadmete jms energiatõhusust iseloomustavate parameetrite esitamiseks energiaauditis1
Meede Ühik Tõendamismeetod
(vastavalt kehtivale redaktsioonile)
Audit2 Projekt3 Teostus 4
Märkuse d
Välispiirete soojustus
Sein U W/(m2·K) EVS-EN ISO 6946, EVS 908-1
≤
Katus U W/(m2·K) EVS-EN ISO 6946, EVS 908-1
≤
Põrand U W/(m2·K) EVS 908-1, EVS- EN ISO 13370
≤
Uks U W/(m2·K) Tootja andmed, standardisari EVS-EN ISO 10077
≤
Aken U W/(m2·K) Tootja andmed, standardisari EVS-EN ISO 10077
≤
Ventilatsiooni süsteem
SFP kW/(m³/s) Kogu hoone kaalutud keskmine poolsaastunud filtritega; EVS- EN 16798-3
≤
Tagasti temperatuuri suhtarv
% Tootja andmed; hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
≥
Heitõhu minimaalne temperatuur
°C Tootja andmed; hoone energiatõhususe arvutamise
≤
10
metoodika määrus nr 58
PV paneelid
Aastane toodang
MWh/a Hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58; arvutus energiaarvutuse baasaasta kliimaandmete alusel, arvestades paneelide suunda, kallet ja varjusid
≥
Soojuspump
Aasta keskmine COP
Hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
≥
Valgustus W/m2 Hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
≤
Küttesüsteem Kütteallika kasutegur / hooajaline tõhusus
% Tootja andmed; hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
≥
Küttegraafik ja juhtimine
°C Projektlahendus või automaatika seadistus; hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
Soe tarbevesi Tarbevee soojendamise tõhusus / COP
% või COP
Tootja andmed; hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
≥
Tarbevee jaotus- ja ringlustorustik u soojuskadu
W/m või kWh/a
Projektlahendus, isolatsiooni andmed või energiaarvutuse väljavõte; hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
≤
Jahutussüstee m
Jahutusseadme EER / Tootja andmed; ≥
11
hooajaline tõhusus
SEER hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
Jahutuse seadeväärtus
°C Automaatika seadistus, projektlahendus või energiaarvutuse väljavõte
Automaatika ja juhtimine
Vajaduspõhine ventilatsioon
ppm / m³/s Projektlahendus, automaatika seadistus või mõõdistusprotoko ll; EVS-EN 16798-1, EVS-EN 16798-3
Valgustuse juhtimine
juhtimisvii s
Projektlahendus, automaatika kirjeldus või seadistus; hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
Õhupidavus Õhulekkearv q50
m³/(h·m²) Õhulekketest või mõõteprotokoll; EVS-EN ISO 9972
≤
Akende päikeseläbivu s ja varjestus
Klaasi g- väärtus
- Tootja andmed; EVS-EN 410
≤
Varjestustegur / varjestuslahen dus
- Projektlahendus, tootja andmed või energiaarvutuse väljavõte
≤
Energiaarvut use terviktulemus
ETA / arvutuslik energiakasutus
kWh/(m2· a)
Energiaarvutuse aruanne või energiamärgis; hoone energiatõhususe arvutamise metoodika määrus nr 58
≤
1 Sisustab energiaaudiitor vastavalt valitud energiatõhusustööde paketile, vajadusel ridu lisades või kustutades. Tabeli andmeid kasutatakse, et lihtsustada erinevates projekti elluviimise etappides energiatõhusust mõjutavate energiasäästumeetmete parameetrite jälgimist. Tabelis nimetatud standardid on esitatud näitlike tõendamismeetoditena ega välista muu samaväärse tõendamismeetodi
12
kasutamist. 2 Täidab energiaaudiitor 3 Kontrollib tellija ja projekteerija 4 Kontrollib tellija ja omanikujärelevalve
Regionaal- ja põllumajandusministri
(kuupäev digiallkirjas) määrus nr 60
„Rahandusministri 26. septembri
2023.a määruse nr 36
„Moderniseerimisfondist kohaliku
omavalitsuse hoonete energiatõhusaks
muutmiseks antava toetuse kasutamise
tingimused ja kord“ muutmine““
Lisa 3
Hoonete energiatõhususe tööde projektide taotluste hindamiskriteeriumid
Kriteerium 1 – kokku 0–20 punkti1
Hoonesse tarnitud energia vähenemine2 rekonstrueeritava hoone abikõlbliku köetava pinna ühe
ruutmeetri kohta. Mida kõrgem on suhtarv, seda rohkem saab punkte. Punktide summa
arvutatakse järgmist valemit kasutades:
punktide summa = ((taotleja individuaalne suhtarv – minimaalne suhtarv territoriaalses grupis)
÷ (maksimaalne suhtarv territoriaalses grupis – minimaalne suhtarv territoriaalses grupis)) ×
20.
Kriteerium 2 – kokku 0–10 punkti1
Hoone ülalpidamiskulude vähenemine1 rekonstrueeritava hoone abikõlbliku köetava pinna ühe
ruutmeetri kohta. Mida kõrgem on suhtarv, seda rohkem saab punkte. Punktide summa
arvutatakse järgmist valemit kasutades:
punktide summa = ((taotleja individuaalne suhtarv – minimaalne suhtarv territoriaalses grupis)
÷ (maksimaalne suhtarv territoriaalses grupis – minimaalne suhtarv territoriaalses grupis)) ×
10.
1 Kui vastava hindamiskriteeriumi maksimaalne ja minimaalne suhtarv territoriaalses grupis on võrdsed, antakse kõigile
territoriaalse grupi taotlustele selle hindamiskriteeriumi eest maksimaalne punktisumma. 2 Kui hoonet kasutatakse lisaks seadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse üksuse teenuse osutamisele või muu avaliku sektori
teenuse osutamisele ka muul otstarbel, siis sellise hoone puhul arvestatakse hoonesse tarnitud energia ja hoone
ülalpidamiskulude vähenemine proportsionaalselt kogu hoonesse tarnitud energia ja hoone ülalpidamiskulude vähenemisest
vastavalt seadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse üksuse teenuse osutamiseks või muu abikõlbliku avaliku sektori teenuse
osutamiseks kasutatava hoone köetava pinna ruutmeetrite arvu osatähtsusele kogu hoone köetava pinna ruutmeetritest. Hoone
ülalpidamiskulude vähenemine võib-olla ka negatiivne (see tähendab, et suhteliselt parem on suhteliselt väiksem
ülalpidamiskulude kasv).
Projektide hindamisel, milles sisalduvad lammutustööd, võetakse hoonesse tarnitud energia ning hoone ülalpidamiskulude
vähenemise arvestamise aluseks projekti tulemusel kohandatud alles jäävale köetavale pinnale vastav tarnitud energia ja
ruutmeetrite arv. Projektide hindamisel, milles sisaldub hoone laiendus, võetakse hoonesse tarnitud energia ning hoone
ülalpidamiskulude vähenemise arvestamise aluseks köetavale pinnale vastav tarnitud energia ja ruutmeetrite arv mis ei sisalda
laiendust.
1
SELETUSKIRI
Regionaal- ja põllumajandusministri määruse „Rahandusministri 26. septembri 2023. a
määruse nr 36 „Moderniseerimisfondist kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusaks
muutmiseks antava toetuse kasutamise tingimused ja kord“ muutmine“ eelnõu juurde
1. Sissejuhatus
1.1. Sisukokkuvõte
Regionaal- ja põllumajandusministri määruse „Rahandusministri 26. septembri 2023. a
määruse nr 36 „Moderniseerimisfondist kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusaks
muutmiseks antava toetuse kasutamise tingimused ja kord“ muutmine“ eelnõuga (edaspidi
eelnõu) muudetakse toetuse andmise tingimusi, et võimaldada läbi viia taotlusvoorud
moderniseerimisfondi vahenditest kohaliku omavalitsuse üksuste hoonete energiatõhusaks
muutmiseks muudetud tingimustel. Selleks tehakse muudatused seoses kohaliku omavalitsuse
korralduse seaduse (edaspidi KOKS) 01.07.2026 jõustunud muudatustega, täpsustatakse
taotleja mõistet, muudetakse piiranguid maksimaalsetele toetuse suurustele ja tehakse muud
meetme tingimuste ajakohastamiseks vajalikud muudatused.
Peamised eelnõuga kavandatavad muudatused on järgmised:
Oluline osa muudatustest on seotud asjaoluga, et seoses 01.07.2026 jõustunud KOKSi
muudatustega asendatakse varem kehtinud viide KOKS § 6 lõikes 1 ja 2 sätestatud
kohaliku omavalitsuse üksuse (edaspidi KOV) ülesannete osas, millega oli seotud
projekti ja kulude abikõlblikkuse ulatus, KOKS kohase põhimõttega, et KOV ülesanded
saavad tulla ka teistest seadustest. Seega projekti ja kulude abikõlblikkuse piirid
laienevad taotlejale kuuluvatele hoonetele, mida kasutatakse seadusest tuleneva
kohaliku omavalitsuse üksuse teenuse osutamiseks.
Samuti muudetakse mitut sätet seetõttu, et täpsustatakse tingimusi, kes saab olla taotleja
– lisatakse, et taotleja peab kuuluma valitsussektorisse. Selline lähenemine on kooskõlas
toetusmeetme eesmärgiga, panustada avaliku sektori hoonete energiakasutuse
vähendamisse.
Läbivalt muudetakse põhimõtet, et hoonete energiatõhusust puudutavate nõuete puhul
lähtutakse seniste taotluse esitamise tähtpäeval kehtinud nõuete asemel taotlusvooru
avamise tähtpäeval kehtivatest nõuetest.
Tehakse muudatused riigihangete seaduse (edaspidi RHS) alates 1. novembrist 2026
jõustuvatest muudatusest lähtuvalt ja uuendatakse toetusele viitamise nõuded. Eelnõuga seatakse minimaalne lävend projekti kohta saavutatavale prognoositavale
energiasäästule, et tagatud oleks toetusmeetme eesmärgipärasus energia kokkuhoiu
saavutamiseks. Olulisema muudatusena muudetakse maksimaalse toetuse suurust ühe projekti kohta,
mis võimaldab energiatõhusaks muudetavate hoonete hulka senisest rohkem kaasata
kogupindalalt suuremaid hooneid, samas kui ühe ruutmeetri kohta kehtestatud
maksimaalse toetuse suurus tagab endiselt toetusvahendite kasutamise efektiivsuse.
Eelnõuga tehakse ka muud muudatused, mille vajadus on üles kerkinud sama määruse
alusel varem läbi viidud projektide menetlemise kogemusel.
Uuendatakse lisa 2 „Nõuded hoone energiaauditile“ millega uuendatakse
vastavusnõuded energiaaudiitoritele, kes võivad käesoleva toetusmeetme raames
energiaauditit koostada ning juhised taotlejale, kuidas audiitori sobivust hinnata.
Lisatakse abitabel hoone energiatõhususe parandamiseks tehtavate energiatõhusustööde
loetelu fikseerimiseks ja tehakse muud määruse muutmisest ja meetme rakendamisel
üles kerkinud vajadusest tingitud muudatused.
2
Uuendatakse lisa 3 „Hoonete energiatõhususe tööde projektide taotluste
hindamiskriteeriumid“ millega tehakse muudatused, mis on seotud 01.07.2026
jõustunud KOKSi muudatustega ja millega asendatakse varem kehtinud viide KOKS §
6 lõikes 1 ja 2 sätestatud kohaliku omavalitsuse üksuse ülesannete osas. Olulise
muudatusena antakse hindamisel suurem kaal projekti elluviimise tulemusel
saavutatavale tarnitud energia vähenemisele rekonstrueeritava hoone abikõlbliku
köetava pinna ühe ruutmeetri kohta.
Eeltoodud muudatused ei ole suure mõjuga ega kitsenda oluliselt taotlejate või toetatavate
objektide ringi, kuna senise meetme rakendamise kogemuse põhjal vastavad nii taotlejad kui
ka projektidega seotud hooned ja nende kasutus valdavas osas muudetavatele tingimustele.
Tehtavad muudatused ei mõjuta haldusmenetluse seadusest tulenevalt muudetava määruse
alusel juba toetust saanud projektide elluviimist.
1.2. Eelnõu ettevalmistaja
Määruse eelnõu koostas Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi regionaalpoliitika
osakonna nõunik Tarmo Kivi (telefon 5885 1476, e-mail [email protected]). Eelnõu juriidilist
kvaliteeti kontrollis kohalike omavalitsuste osakonna õigusnõunik Olivia Taluste (telefon 5885
1453, e-mail [email protected]). Eelnõu keelelist kvaliteeti kontrollis õigusosakonna
peaspetsialist Leeni Kohal (telefon 5698 3427, e-mail [email protected]).
1.3. Märkused
Eelnõu kohaselt muudetakse rahandusministri 26. septembri 2023. a määruse nr 36
„Moderniseerimisfondist kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusaks muutmiseks antava
toetuse kasutamise tingimused ja kord” (edaspidi kehtiv määrus) (RT I, 07.03.2025, 4)
paragrahve 3, 5, 6, 7, 8, 18, 181, 19 ja 22 ning asendatakse kehtiva määruse lisa 2 („Nõuded
hoone energiaauditile“) lisaga 2 ja lisa 3 („Hoonete energiatõhususe tööde projektide taotluste
hindamiskriteeriumid“) lisaga 3 uues sõnastuses.
Eelnõu ei ole seotud muu menetluses oleva eelnõu, Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammi ega
Euroopa Liidu õiguse rakendamisega.
2. Eelnõu sisu ja võrdlev analüüs
Eelnõu koosneb kahest paragrahvist, millest esimeses nähakse ette määruse muudatused ja
teises paragrahvis määruse jõustumine. Eelnõu § 1 koosneb 27 punktist.
Eelnõu § 1 punkt 1
Eelnõu § 1 punktiga 1 sõnastatakse määruse § 3 lõike 2, millega sätestatakse energiatõhususe
tööde raames rekonstrueeritavale hoonele esitatavad nõuded, punkt 1 järgmiselt:
„1) hoone ja hoonealuse kinnistu või selle kasutusiga ületava pikkusega hoonestusõiguse
omanik on kohaliku omavalitsuse üksus, tema valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv
üksus või kohaliku omavalitsuse üksuste ühise valitseva mõju all olev valitsussektorisse
kuuluv üksus;“.
Punktiga 1 asendatakse senine viide sõltuva üksuse mõistele kohaliku omavalitsuse üksuse
finantsjuhtimise seaduse § 2 punkti 9 tähenduses põhimõttega, et kui hoone ja hoonealune
kinnistu ei kuulu KOVile või hoonestusõiguse omanik ei ole KOV vaid selle valitseva mõju
all olev üksus või kohaliku omavalitsuse üksuste ühise valitseva mõju all olev üksus, peab see
3
üksus kuuluma valitsussektorisse. Selline lähenemine on kooskõlas toetusmeetme eesmärgiga
panustada avaliku sektori hoonete energiakasutuse vähendamisse. Muudatuse kohane
piiritlemine arvestab Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2023/1791, mis käsitleb
energiatõhusust ja millega muudetakse määrust (EL) 2023/955 (uuesti sõnastatud) avaliku
sektori asutuse määratlust, mis võetakse menetluses oleva eelnõu kohaselt Eestis üle
energiamajanduse korralduse seadusesse ja mille kohaselt on avaliku sektori asutus
valitsussektori ja keskvalitsuse allsektori üksus riigieelarve seaduse § 2 tähenduses. Eeltoodud
muudatused ei ole suure mõjuga ega kitsenda oluliselt taotlejate ringi, kuna senise meetme
rakendamise kogemuse põhjal vastavad nii taotlejad kui ka projektidega seotud hooned ja
nende kasutus valdavas osas muudetavatele tingimustele.
Valitseva mõju mõiste tuleneb raamatupidamise seadusest. Nimetatud seaduse § 27 lõike 1
järgi on konsolideeriv üksus raamatupidamiskohustuslane, kellel on valitsev mõju teise
raamatupidamiskohustuslase üle. Valitsev mõju võib muu hulgas tuleneda järgmistest
asjaoludest: 1) suurem kui 50%-line osalus konsolideeritava üksuse hääleõiguses; 2) seadusest
või lepingust tulenev otsene või kaudne õigus asutajaõigusi teostades või üldkoosoleku
otsusega nimetada või tagasi kutsuda enamikku tegevjuhtkonnast või kõrgema juhtorgani
liikmetest. Raamatupidamise seaduse tähenduses on kohaliku omavalitsuse üksus
konsolideeriv üksus kõigi oma valitseva mõju all olevate äriühingute, sihtasutuste ja
mittetulundusühingute üle. KOVid täidavad mitmeid omavalitsuslikke ülesandeid enda
asutatud äriühingute, sihtasutuste ja mittetulundusühingute kaudu, võttes muuhulgas nende
vahendusel laenu. See tähendab, et KOVi valitseva mõju all olevad üksused tegutsevad
avalikes huvides. KOV omanikuna vastutab oma konsolideerimisgrupi finantstegevuse eest
ning valitseva mõju all olevate üksuste finantsraskuste korral on KOVil kohustus sekkuda
lahenduse leidmiseks, sest elanike jaoks ei tohi katkeda elutähtsate kohalike teenuste
osutamine.
Valitsussektorisse kuulumise asjaolu kontrollitakse Riigi Tugiteenuste Keskuse (edaspidi
RTK) kodulehel avaldatud kontoplaani alusel veebiaadressil
https://pilv.rtk.ee/s/C3ctmXqMnbfEgNW?path=%2F1%20Kontoplaan.
Kuna valitsussektorisse kuulumine on ajas muutuv, siis vastavuskontrollis kasutatakse viimast
seisu, mis on kättesaadav taotluse esitamise tähtpäevaks. RTK kodulehel avaldatud
kontoplaanist saab lugeda valitsussekori tunnust veerus B, mille neljas number peab olema
null kuni 3, aga tehingupartneri koodi esimene nr null kuni kuus. Toetuse andmise eesmärgist
ja sihtgrupist lähtuvalt sätestatakse määruse punktiga 14 nõue, et kui taotleja on kohaliku
omavalitsuse üksuse valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv üksus või kohaliku
omavalitsuse üksuste ühise valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv üksus, peab
valitsussektorisse kuulumine olema tagatud projekti elluviimise ajal ja vähemalt kuni viie
aasta jooksul projekti lõppemisest arvates. Valitseva mõju all oleva valitsussektorisse kuuluva
üksuse mõiste toetuse andmise tingimustesse sisse toomisega on seotud ka muudatused, mis
tehakse eelnõu § 1 punktidega 5 ja 10-12.
Eelnõu § 1 punkt 2
Eelnõu § 1 punktiga 2 tehakse muudatus seoses 01.07.2026 jõustunud KOKSi muutmisega,
millega muudeti KOKS § 6 lõiget 1 ja tunnistati lõige 2 kehtetuks. Kehtivas määruses sisalduv
viide KOKS § 6 lõikes 1 ja 2 sätestatud KOV ülesannetele, millega on seotud projekti ja
kulude abikõlblikkuse ulatus, asendatakse 01.07.2026. a jõustunud KOKS kohase
põhimõttega, et KOV ülesanded saavad tulla ka teistest seadustest, mida KOKSis
ammendavalt ei loetleta. Seega projekti ja kulude abikõlblikkuse piirid laienevad taotlejale
kuuluvatele hoonetele, mida kasutatakse seadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse üksuse
4
teenuse osutamiseks ega ole seotud vaid viidatud KOKS §6 lõikes 1 loetletud ülesannetega.
Kuigi ühed olulisemad kohaliku omavalitsuse teenuste osutamisega seotud ülesanded on
loetletud KOKS § 6 lõikes 1, on rakendusüksusel vajadusel õigus taotlejalt küsida (sh
taotlusvormil) selgitust ja viidet seadusele, millest tulenevalt taotleja käsitleb konkreetse
teenuse osutamist seadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse üksuse teenuse osutamisena.
Eeskirjeldatud muudatusega on seotud ka muudatused, mis tehakse eelnõu § 1 punktidega 4,
6, 15 ja 18.
Eelnõu § 1 punkt 3
Eelnõu § 1 punktiga 3 asendatakse määruse § 3 lõike 2 punktis 3, § 3 lõigetes 3 ja 4, § 3 lõike
8 punktis 1 ja § 9 lõikes 5 sõnad „taotluse esitamise tähtpäeval“ sõnadega „taotlusvooru
avamise tähtpäeval“. Sellega muudetakse läbivalt põhimõtet, et hoonete energiatõhusust
puudutavate nõuete puhul lähtutakse senise taotluse esitamise tähtpäeval kehtinud nõuete
asemel taotlusvooru avamise tähtpäeval kehtivatest nõuetest.
Eelnõu § 1 punkt 7
Eelnõu § 1 punktiga 7 sõnastatakse määruse § 3 lõike 8, millega sätestatakse tingimused,
millisel juhul projekti ei toetata, punkt 3 järgmiselt:
„3) mille elluviimise tulemusel ei vähene prognoositav hoone tarnitud energia kasutus vähemalt
20 protsenti või ei vähene prognoositav kasvuhoonegaaside heide;“.
Sätet muudetakse ja toetuse andmise tingimustesse tuuakse sisse minimaalne lävend projekti
kohta saavutatavale prognoositavale energiasäästule, et tagatud oleks toetusmeetme
eesmärgipärasus. Kuigi ka kehtivas määruses on sätestatud nõue, et energiakasutus ja
kasvuhoonegaaside heide ei tohi suureneda ning toetuse taotlemise eelduseks on, et oluliselt
rekonstrueeritavale hoonele kohalduvale energiatõhususarvu piirväärtusele mittevastav hoone
peab tööde tulemusel vastama oluliselt rekonstrueeritava hoone energiatõhususe ja
energiatõhususarvu piirväärtuse nõuetele, võib energiatõhususe vaates suhteliselt heas seisus
hoone saavutada sellise tulemuse ka vähese pingutusega. Kuna toetusmeetmes jagatakse
toetust konkurentsipõhiselt, võttes arvesse projektiga saavutatavat energiasäästu, ning
kasutatakse ka piirkondlikku reastamist NUTS 3 piirkondade kaupa, on võimalik, et vähese
konkurentsi tingimustes eraldatakse toetust väikese mõjuga projektidele, mis omakorda
vähendab meetme eesmärgipärasust. Täiendava lävendi seadmine ei too samas kaasa olulist
piirangut taotlemisel, kuna 20 protsendi piires muutus on üldjuhul saavutatav
energiatõhusustööde tulemusel, millega muutub energiaklass ühe klassi võrra. Meetme varem
läbi viidud voorudes oli keskmine energiaauditite põhjal prognoositud energiasääst projektides
üle 40 protsendi. Samas ei ole 20 protsendi prognoositava säästu lävend ka
väheambitsioonikas, kuna arvestada tuleb, et meetme tingimused eeldavad ka hoone sisekliima
nõuetele vastavusse viimist, mis üldjuhul suurendab energiakulu. Täiendavat lävendit ei seata
kasvuhoonegaaside prognoositavale heite vähenemisele, kuna see sõltub väga olulisel määral
olemasolevast või võimalikust kasutatavast kütteliigist ning kütteliigile või kütusele
kohalduvatest eriheiteteguritest ning võib muuta osa hoonete energiatõhusaks muutmise
võimatuks. Kasvuhoonegaaside heite puhul peab projektiga kaasnema prognoositav heite
vähenemine ja seda ka juhul, kui näiteks hoone sisekliima nõuetele vastavuse tagamiseks
tehtavate tööde puhul elektrienergia kasutus näiteks ventilatsioonile suureneb. Muutus ei ole
olulise mõjuga, kuna kehtivas määruses on juba seatud tingimus, et prognoositav
kasvuhoonegaaside heide ei tohi suureneda.
Eelnõu § 1 punkt 8
Eelnõu § 1 punktiga 8 täiendatakse paragrahvi 5 lõiget 3, mis sätestab energiatõhususe tööde
5
puhul abikõlblikud kulud, punktiga 13 järgmises sõnastuses:
„13) varjumiskoha väljaehitamise eelduseks olev avade ehitamise, avatäidete paigaldamise ja
ventilatsioonisüsteemi ehitamise kulu, kui see sisaldub hoone energiaauditi
energiasäästumeetmete paketis ja sellega on energiakasutuse prognoosis arvestatud.“.
Kui projektiga hõlmatud hoones ehitatakse välja varjumiskoht või kavandatakse varjumiskoha
väljaehitamist tulevikus, loetakse abikõlblikuks ka kulu, mis on varjumiskoha väljaehitamise
eelduseks ja mis on vajalik teha koos otseselt energiasäästule suunatud töödega, et muudatuse
mõju energiaauditis arvestada ja projekti raames tehtavaid energiasäästutöid hiljem mitte
ümber teha. Peamiselt on sellisteks kuludeks näiteks avatäidete asendamise või avade
kinniehitamise kulu, varuväljapääsu ehitamise kulu jms kulu, mis on seotud välispiirete
soojustamiseks tehtavate kuludega või varjumiskoha ventilatsiooni väljaehitamise kulu, mis
on seotud üldise ventilatsioonilahendusega. Oluline on, et varjumiskoha väljaehitamisega
seotud energiasäästu mõjutavad tööd oleksid enne energiaauditi koostamist teada ja nendega
oleks võimalik energiaauditis arvestada.
Eelnõu § 1 punkt 9
Eelnõu § 1 punktiga 9 muudetakse kehtiva määruse § 6 lõike 2 punkti 11 ja sõnastatakse see
järgmiselt:
„11) maksimaalne toetuse suurus ühe rekonstrueeritava hoone kohta on lisas 1 sätestatud
individuaalse toetusmäära kohaselt 4 200 000 – 5 880 000 eurot ja see arvutatakse järgmise
valemi järgi: 8 400 000 eurot × individuaalne toetusmäär, tingimusel, et kohaliku omavalitsuse
üksuse kohta esitatakse üks taotlus.“.
Sätte muutmisega võimaldatakse oluliselt suuremat maksimaalse toetuse suurust võrreldes
kehtiva määruse tingimustega, milleks on maksimaalselt 2 250 000 – 3 150 000 eurot hoone
kohta ühe taotluse esitamisel. Muudatus tehakse, et kiirendada keskmisest suuremate hoonete
hõlmamist hoonete energiatõhusaks muutmisel. Muudatus ei mõjuta oluliselt vahendite
kasutamise efektiivsust, kuna endiselt jääb kehtima piirang toetuse maksimaalsele suurusele
ühe ruutmeetri köetava pinna kohta (vastavalt individuaalsele toetusmäärale 600–840 eurot 1
ruutmeetri köetava pinna kohta, arvestatuna abikõlblikest kuludest). Meetme elluviimise senise
kogemuse põhjal on osutunud probleemseks suurte hoonete energiatõhusaks muutmine,
eelkõige tervikrenoveerimine, kuna maksimaalse toetuse suuruse piirang tõi mitmel juhul
kaasa vajaduse lisada taotlejapoolset omafinantseeringut märkimisväärselt rohkem kui 30-50%
abikõlblikest kuludest. See omakorda tõi kaasa suuremate projektide elluviimisest loobumise.
Kuigi viimase (2025. aastal korraldatud) taotlusvooru andmed näitavad, et ükski projekt ei
ületanud talle tegelikult kohaldunud absoluutset toetuse ülempiiri, võib eeldada, et oluliselt
suuremate hoonetega just maksimaalse toetuse suuruse ületamisel täiendava omafinantseeringu
vajaduse tõttu taotlusvoorus ei osaletud. Kehtiv piirang maksimaalse toetuse suurusele on
seatud eesmärgiga toetada voorudeks kasutada olevatest vahenditest rohkem projekte. Kuna
vooruks kavandatav eelarve on suurem, võimaldab see tõsta ka maksimaalse toetuse suurust
ühe projekti kohta. Muudatus vähendab mõningal määral toetusvahendite kasutamise
efektiivsust, kuna osa projekte viidaks ilmselt ellu ka suurema omafinantseeringumääraga kui
30-50% abikõlblikest kuludest arvestatuna. Samas on katkestatavate projektide suur osakaal ja
korduv taotlemine olnud koormav nii taotlejatele kui rakendusüksusele ja lükanud edasi
projektidest saadavat energiasäästu. Samuti on oluline liikuda toetusvahendeid kasutades edasi
just suurte hoonete energiatõhusaks muutmiseks, sh vajadusel osaliselt hoone pinda
lammutades, kuna nende korrastamine toetusvahendite lõppemisel omavahenditest on vähem
tõenäoline kui väiksemate hoonete puhul, mille tööde kogukulu on väiksem ja võimekus neid
6
vajadusel omavahenditest korrastada suurem. Tähelepanu pööramine just suurtele KOV
hoonetele nende renoveerimise kiirendamiseks on olnud ka Eesti Linnade ja Valdade Liidu
(ELVL) ettepanek riigieelarve läbirääkimiste protsessis. Peamiseks sihtrühmaks suurte hoonete
puhul on ELVL hinnangul KOV üksustele kuuluvad haridushooned. Maksimaalse toetuse
suurust ühe projekti kohta, juhul kui esitatakse mitu taotlust (kehtiva määruse § 6 lõike 2 punkt
1), ei muudeta ning see on käesoleva määruse jõustumisel endiselt 1 500 000 – 2 100 000 eurot
abikõlblikest kuludest arvestatuna ja see arvutatakse järgmise valemi järgi: 3 000 000 eurot ×
individuaalne toetusmäär. § 6 lõike 2 punkti 1 ei muudeta peamiselt kahel põhjusel. Esiteks ei
nähtu viimase vooru kogemusel, et see oleks saanud takistuseks projektide esitamisel – 2 või 3
projektitaotlust esitati neljal juhul ja kõikide nende projektide puhul jäi vastavale KOV-ile
kehtiva § 6 lg 2 p 1 järgi kohalduva maksimaalse toetuse suurusega mitme taotluse esitamise
korral vaheks vähemalt 0,5 mln eurot. Teiseks, kuna regionaalse kaetuse tagamiseks
kasutatakse meetmes piirkondlikke rahajaotusi NUTS 3 tasandil ja kolme väiksema eelarvega
NUTS 3 piirkonna eelarve jääb ka muudatuste järgselt avatavas voorus eeldatavalt ca 7 mln
euro juurde, võib mitme suure eelarvega projekti toetamise võimaldamine ühele taotlejale
vähendada oluliselt toetuse saajate ringi. Seega muudatus tehakse eesmärgil võimaldada
kaasata meetmesse suuri hooneid arvestusega, et ühes taotlusvoorus esitatakse sellesisulisi
projekte ühe kohaliku omavalitsuse üksuse kohta ainult üks, mis koos kaasnevate kuludega
vastab üldjuhul ka omavalitsusüksuste maksimaalsele investeeringute tegemise võimekusele.
Määruse muutmise järgselt on näiteks maksimaalse toetusmäära (70%) korral võimalik kahe
või kolme taotluse esitamisel anda positiivse toetusotsuse korral maksimaalselt toetust vastavalt
kuni 4,2 või 6,3 miljonit eurot ja ühe taotluse esitamise korral kuni 5,88 miljonit eurot.
Arvestada tuleb eelnimetatud piiranguga toetusele ühe köetava pinna ruutmeetri kohta
abikõlblikest kuludest arvestatuna.
Projekti individuaalne maksimaalne toetuse suurus leitakse, korrutades hoone abikõlblike
ruutmeetrite arv maksimaalse individuaalse toetuse suurusega ühe ruutmeetri köetava pinna
kohta. Seejuures, kui saadud tulemus ületab individuaalset maksimaalse toetuse suurust hoone
kohta, tuleb seda ületav osa katta omafinantseeringu suurendamisega. Toetuse lõplik suurus ja
toetusmäär ühe rekonstrueeritava hoone kohta sõltub tööde reaalsest maksumusest ja kulude
abikõlblikkusest, kuid see ei või ületada kohaliku omavalitsuse üksuse individuaalsest toetuse
määrast sõltuvat maksimaalset toetuse suurust ühe rekonstrueeritava hoone kohta ega taotluse
rahuldamise otsuses sätestatud projekti maksimaalset toetuse summat ja toetusmäära.
Muudatuse mõju arvutusnäide. Näites eeldatakse, et kohaliku omavalitsuse üksuse kohta
esitatakse taotlusvoorus üks taotlus, kohaliku omavalitsuse üksusele kohaldub lisa 1 kohane
70% toetusmäär ning hoone köetav pind on 5000 m².
Määruse § 6 lõike 2 punkti 2 kohaselt sõltub maksimaalne toetus ühe ruutmeetri köetava pinna
kohta kohaliku omavalitsuse üksuse individuaalsest toetusmäärast ning arvutatakse 1200 euro
suurusest arvestuslikust maksumusest. Seega on 70% toetusmäära korral maksimaalne toetus
1200 eurot × 70% = 840 eurot ühe ruutmeetri kohta. Näites kasutatava 5000 m² köetava pinnaga
hoone ruutmeetripõhine maksimaalne toetussumma on seega 5000 m² × 840 eurot/m² = 4,2
miljonit eurot.
Seejärel võrreldakse ruutmeetripõhist maksimaalset toetussummat hoone kohta kehtiva
maksimaalse toetussummaga. Kehtiva korra järgi on ühe taotluse esitamisel ja 70% toetusmäära
korral maksimaalne toetus ühe rekonstrueeritava hoone kohta 4,5 miljonit eurot × 70% = 3,15
miljonit eurot. Eelnõu kohaselt oleks see 8,4 miljonit eurot × 70% = 5,88 miljonit eurot. Seega
piirab kehtiva korra järgi näites toetust 3,15 miljoni euro suurune hoonepõhine ülempiir. Pärast
7
muudatust oleks selle 5000 m² hoone puhul piirav 4,2 miljoni euro suurune ruutmeetripõhine
ülempiir, sest see on väiksem kui uus 5,88 miljoni euro suurune hoonepõhine ülempiir.
Toetuse lõplik suurus on näites käsitletud juhul väikseim järgmistest summadest:
1) abikõlblike kulude tegelik summa × 70%;
2) 5000 m² × 840 eurot/m² ehk 4,2 miljonit eurot;
3) hoone kohta kehtiv maksimaalne toetussumma – kehtiva korra järgi 3,15 miljonit eurot ja
eelnõu järgi 5,88 miljonit eurot;
4) taotluse rahuldamise otsuses sätestatud projekti maksimaalne toetussumma.
Lõplik toetusmäär ei või ületada taotluse rahuldamise otsuses sätestatud toetusmäära.
Muudatus hakkab selles näites mõju avaldama siis, kui abikõlblike kulude summa ületab 4,5
miljonit eurot, sest 4,5 miljonit eurot × 70% = 3,15 miljonit eurot. Kui abikõlblikud kulud on
näiteks 5,0 miljonit eurot, on 70% toetusmäära alusel arvutatud toetussumma 3,5 miljonit eurot.
Kehtiva korra järgi piirab toetust 3,15 miljoni euro suurune hoonepõhine ülempiir ning taotleja
omafinantseering abikõlblikest kuludest oleks 1,85 miljonit eurot ehk 37%.
Eelnõu kohaselt oleks võimalik maksta toetust 3,5 miljonit eurot, sest see jääb alla nii 4,2
miljoni euro suurusele ruutmeetripõhisele ülempiirile kui ka 5,88 miljoni euro suurusele uuele
hoonepõhisele ülempiirile. Taotleja omafinantseering abikõlblikest kuludest oleks 1,5 miljonit
eurot ehk 30%. Seega väheneks omafinantseeringu vajadus 350 000 euro võrra.
Selle 5000 m² hoone näite puhul suureneb muudatusest saadav kasu abikõlblike kulude
kasvades kuni ruutmeetripõhise toetuse ülempiirini. Kui abikõlblikud kulud on vähemalt 6,0
miljonit eurot, on 70% neist vähemalt 4,2 miljonit eurot ning toetust hakkab piirama
ruutmeetripõhine ülempiir. Kehtiva korra järgi oleks toetus endiselt kuni 3,15 miljonit eurot,
eelnõu järgi aga kuni 4,2 miljonit eurot. Muudatuse maksimaalne mõju selle hoone puhul on
seega 1,05 miljonit eurot. Uus 5,88 miljoni euro suurune hoonepõhine ülempiir selle suurusega
hoone puhul piiravaks ei muutu.
Portaali minuomavalitsus.ee KOVide kinnisvara ülevaate 2024. aasta andmete põhjal on
KOVidele kuuluvaid ja nende põhiülesannete täitmiseks kasutatavaid hooneid, mis ei ole
püstitatud erasektori kasuks seatud hoonestusõiguse alusel, mille köetav netopind on suurem
kui 5000 m² ja mille energiamärgise klass on madalam kui C, ligikaudu 80. Neist ligikaudu 30
hoone köetav netopind on suurem kui 8000 m². Eelnõuga kavandatav muudatus võib nende
hoonete energiatõhusaks muutmist soodustada, kui projekti abikõlblikud kulud on piisavalt
suured, et kehtiv hoonepõhine toetuse ülempiir muutuks piiravaks.
Kui kohaliku omavalitsuse üksuse kohta esitatakse taotlusvoorus mitu taotlust, kohaldub
määruse § 6 lõike 2 punktis 1 sätestatud hoonepõhine ülempiir: 3,0 miljonit eurot ×
individuaalne toetusmäär ehk 70% toetusmäära korral 2,1 miljonit eurot. Eelnõuga seda
ülempiiri ei muudeta ning kirjeldatud ülempiiri tõstmine sellisele projektile ei kohaldu.
Meetme varasema rakendamise kogemuse põhjal ei ole peamine piirang olnud niivõrd ühe
ruutmeetri kohta kehtiv toetuse ülempiir, vaid abikõlblike kulude loetelu. Rahastusallika ja
meetme eesmärgist tulenevalt hõlmab see eelkõige hoone energiatõhusust parandavaid tegevusi
ega kata kõiki hoone ajakohastamiseks vajalikke tegevusi ja kulusid.
Eelnõu § 1 punkt 13
8
Eelnõu § 1 punktiga 13 täiendatakse määruse § 7 lõiget 3, mille kohaselt on kohaliku
omavalitsuse üksusel õigus toetust taotleda, kui tal on kehtiv KOKS § 372 kohane arengukava,
tingimusega, et kohaliku omavalitsuse üksusel peab toetuse taotlemisel lisaks kehtivale
arengukavale olema ka kehtiv eelarvestrateegia.
Eelnõu § 1 punkt 14
Eelnõu § 1 punktiga 14 lisatakse määruse § 7 lõikega 5 täiendamisel tingimus, et kui taotleja
on kohaliku omavalitsuse üksuse valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv üksus või
kohaliku omavalitsuse üksuste ühise valitseva mõju all olev valitsussektorisse kuuluv üksus,
kellel on investeeringuobjekti asukohajärgse kohaliku omavalitsuse üksuse nõusolek taotluse
esitamiseks, peab ta kuuluma valitsussektorisse projekti elluviimise ajal ja vähemalt viie aasta
jooksul projekti lõppemisest arvates. Tingimus on seatud, et toetuse abil tehtavad
investeeringud panustaksid avaliku sektori hoonetesse.
Eelnõu § 1 punkt 16
Eelnõu § 1 punktiga 16 lisatakse määruse § 8 lõike 2 punkti 6 muutmisega kohustus esitada
kohaliku omavalitsuse üksuse valitseva mõju all oleva üksuse poolt taotluse esitamisel lisana
kohaliku omavalitsuse üksuse kinnituskiri taotluse esitamisega nõustumise kohta. Muudatus
tehakse seoses taotlejate ringi täpsustamisega ja vajadusega vältida olukorda, kus kohaliku
omavalitsuse üksuse valitseva mõju all olev üksus esitab taotluse kohaliku omavalitsuse
üksuse teadmata. Eeltoodu on oluline, kuna ühe kohaliku omavalitsuse kohta esitatavate
taotluste arvule kohaldub piirang ning esitatud taotluste arvust oleneb ka võimalik
maksimaalne toetuse suurus ühe hoone kohta. Endiselt jääb kehtima nõue, et selline
kinnituskiri esitatakse lisadokumendina, kui taotluse esitab kohaliku omavalitsuse üksuste
ühise valitseva mõju all oleva üksus.
Eelnõu § 1 punkt 17
Eelnõu § 1 punktiga 17 parandatakse kehtiva määruse § 18 punktis 1 sisalduv ebatäpsus.
Kehtiv sõnastus „on suurem kui 20 000 eurot“ tähendab, et hankelepinguid maksumusega 20
000 eurot ei pea rakendusüksusele esitama. Kuna lähtutud on RHS § 8 lõikes 7 sätestatud
kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis hankelepingu sõlmimise kohustusest, siis peab
lauseosa olema sõnastatud „on vähemalt 20 000 eurot“.
Eelnõu § 1 punkt 19
Eelnõu § 1 punktiga 19 sõnastatakse paragrahvi 18, mis sätestab toetuse saaja kohustused,
punkt 16 järgmiselt:
„16) esitama kolme projektijärgse täisaasta kohta taotluse rahuldamise otsuses määratud
tähtpäevadel RTK veebilehel hiljemalt taotlusvooru avamise ajaks avaldatud juhendi alusel
struktuuritoetuste registri kaudu andmed rekonstrueeritud hoone energia tarbimismahtude,
energiasäästu, kasvuhoonegaaside heite ja taastuvenergia tootmise kohta;“.
Muudatusega sätestatakse, lisaks kehtivas määruses juba olemasolevale kohustusele andmete
esitamise kohta, ka lisatingimus, et toetuse saaja peab andmete esitamisel lähtuma RTK
kodulehel hiljemalt taotlusvooru avamise ajaks avaldatud juhendist. Juhendiga täpsustatakse
andmete esitamise korda, näiteks kohustust normaliseerida enne tarbimisandmete esitamist
soojuseks kasutatud energia tarbimisandmed võrreldavuse tagamiseks kraadpäevade arvuga
ning antakse juhis, millistest eriheiteteguritest lähtutakse kasvuhoonegaaside heite arvutamisel
erinevate energiakandjate puhul.
Eelnõu § 1 punkt 20
Eelnõu § 1 punktiga 20 täiendatakse kehtivat kohustust, tagada rekonstrueerimistööde
9
projekteerimisprotsessi vähemalt 7. taseme kutsestandardit omava volitatud arhitekti
kaasamine, tingimusega, et nõutud kutsestandardit võib asendada ka sellega samaväärne
välisriigi kutse- või kutsealane kvalifikatsioon“. Muudatus tehakse, kuna nii riigihangete seadus
kui ka EL riigihankeõigus nõuavad välisriigi kvalifikatsioonide samaväärset tunnustamist.
Eelnõu § 1 punkt 21
Eelnõu § 1 punktiga 21 tehakse kehtivas sättes muudatus millega asendatakse sõna
„hankemenetluse“ sõnadega „riigihanke menetluse“;
Kuna lihthangete osakaal kõikidest riigihangetest hakkab olema senisest suurem, asendatakse
termin „hankemenetluse“, mis viitab RHS 2. peatüki menetlustele, mõistega „riigihanke
menetluse“, mis sisaldab endas lisaks hankemenetlustele ka mh lihthankemenetlusi.
Eelnõu § 1 punktid 22 ja 23
Eelnõu § 1 punktidega 22 ja 23 tehakse muudatused tulenevalt RHS alates 1. novembrist 2026
jõustuvatest muudatusest, millega RHS § 65 lõike 5 teine lause jäetakse lõikest välja ja § 117
lõike 1 esimesest lausest jäetakse välja sõnad „antud suhtelisele osakaalule”. RHS § 65 lõike 5
kohaselt võib dialoogi käigus arutada kõiki riigihanke tingimusi. Sellest lähtuvalt tunnistatakse
kehtetuks määruse § 181 punkt 21, mis sätestab, et toetuse saaja peab jälgima, et võistleva
dialoogi korral ei toimuks läbirääkimisi hindamiskriteeriumide üle.
Kehtiva RHS § 117 lõike 1 esimeses lauses sätestatakse, et hankija hindab vastavaks tunnistatud
pakkumusi vastavalt riigihanke alusdokumentides nimetatud pakkumuste hindamise
kriteeriumidele antud suhtelisele osakaalule. 1. novembrist 2026. a jõustuva RHS § 117 lõike 1
muudatuse järgi aga peab hankija hindama vastavaks tunnistatud pakkumusi vastavalt
riigihanke alusdokumentides nimetatud pakkumuste hindamise kriteeriumidele. Seetõttu tuleb
korrigeerida ka määruse § 181 punkti 22, mis sätestab, et toetuse saaja võib tunnistada edukaks
pakkumuste hindamise kriteeriumide ja nende suhtelise osakaalu kohaselt majanduslikult
soodsaima pakkumuse. Eelnõuga jäetaksegi määrusest RHSiga kooskõlla viimiseks välja
kursiivis sõnad.
Eelnõu § 1 punktid 22 ja 23 jõustuvad eelnõu § 2 järgi 1. novembril 2026. a seonduvalt samal
ajal jõustuvast RHSi muudatusest.
Eelnõu § 1 punkt 24
Eelnõu § 1 punktiga 24 täpsustatakse toetusele viitamise korda, sealhulgas sätestatakse
tingimused projekti rahastusallikale viitamiseks veebilehtedel ja sotsiaalmeediakanalites.
Juhised viitamiseks ja moderniseerimisfondi logo teeb RTK kättesaadavaks oma veebilehel.
Eelnõu § 1 punkt 25
Eelnõu § 1 punktiga 25 tunnistatakse määruse § 22 lõige 16 kehtetuks. Säte tunnistatakse
kehtetuks tulenevalt RHS alates 1. novembrist 2026 jõustuvast muudatusest, millega tunnistati
kehtetuks RHS 10. peatükk, mis sätestas väärteovastutuse, kui hankija riigihangete nõudeid ei
täitnud. Riigihangete seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 788 SE seletuskirjas
selgitatakse muudatust nii: „Kuna riik ise on punitiivfunktsiooni kandjaks, ei ole
väärteovastutuse instituut haldusmenetluse, sh riigihanke menetluse, läbiviija poolt
menetlusnõuete järgimise tagamise reguleerimismeetodina kohane. Haldustegevuse
seaduslikkuse, sh riigiasutustele kohustuslikest menetlusreeglitest kinnipidamise, tagamiseks
on muud instrumendid, nt kohtueelne (vaide)menetlus ning sellel järgnev (haldus)kohtulik
kontroll, mida täiendavad internsed järelevalve liigid nagu haldusjärelevalve või
alluvussuhtes teostatav teenistuslik järelevalve, majanduskontroll ehk audit, revisjon jne.”
10
Eelnõu § 1 punkt 25 jõustub 1. novembril 2026. a seonduvalt samal ajal jõustuvast RHSi
muudatusest (vt eelnõu § 2).
Eelnõu § 1 punkt 26
Eelnõu § 1 punktiga 26 kehtestatakse määruse lisa 2 „Nõuded hoone energiaauditile“ uues
sõnastuses määrusest tulenevate muudatustega ning uuendatakse vastavusnõuded
energiaaudiitoritele, kes võivad käesoleva toetusmeetme raames energiaauditit koostada,
lisatakse abitabel hoone energiatõhususe tõstmiseks tehtavate energiatõhusustööde loetelu
fikseerimiseks ja tehakse muud muudatused, mille vajadus on üles kerkinud sama määruse
alusel varem läbi viidud projektide menetlemise kogemusel. Eesnimetatud abitabeli lisamine
on osutunud vajalikuks, et projekti erinevates etappides (hankimine, projekteerimine,
omanikujärelevalve, tulemuse saavutamise kontrollimine) oleks taotlejal ja rakendusüksusel
lihtsam jälgida energiaauditis valitud energiatõhusustööde paketi elluviimist ja tagatud oleks
energiaauditi paketile vastava prognoositud tulemuse saavutamine. Meetme elluviimise
praktikas on olnud juhuseid, kus erinevates etappides on jäänud osa töid energiatõhusustööde
paketist tegemata või ei ole hangitud tööd, materjalid või tehnoloogiad vastanud omadustele,
millega oli energiaaudiitor energiaauditis kajastatud energiatõhusustööde paketi elluviimisel
arvestanud ja mistõttu ei saavutata prognoositud tulemust. Energiaauditis esitatud
energiatõhusustööde ja nende elluviimiseks vajalike kaasnevate tööde tegemine auditis toodud
eeldustel ja tingimustel on oluline, kuna see tõendab hoone arvutusliku energiatõhususe
paranemist isegi juhul, kui hoone reaalne energiatarbimine projekti järgselt kasutusprofiili
muutusest või kasutusintensiivsuse tõusust tulenevalt suureneb.
Eelnõu § 1 punkt 27
Eelnõu § 1 punktiga 27 kehtestatakse määruse lisa 3 „Hoonete energiatõhususe tööde
projektide taotluste hindamiskriteeriumid“ uues sõnastuses. Võrreldes kehtiva sõnastusega
tehakse määruse eelnõuga kaasnevad muudatused, mis on seotud 01.07.2026 jõustunud
KOKSi muudatustega ja millega asendatakse varem kehtinud viide KOKS § 6 lõikes 1 ja 2
sätestatud kohaliku omavalitsuse üksuse ülesannete osas. Olulise muudatusena antakse
hindamisel suurem kaal projekti elluviimise tulemusel saavutatavale tarnitud energia
vähenemisele rekonstrueeritava hoone abikõlbliku köetava pinna ühe ruutmeetri kohta.
Eelnõu § 2
Eelnõu §-ga 2 nähakse ette § 1 punktide 22, 23 ja 25 jõustumine 1. novembril 2026. a seoses
RHSi samal ajal jõustuva muudatusega.
3. Eelnõu vastavus Euroopa Liidu õigusele
Eelnõu on kooskõlas Euroopa Liidu õigusega.
4. Määruse mõjud
Määruse eelnõu rakendamisega võimaldatakse läbi viia täiendavad taotlusvoorud kohaliku
omavalitsuse üksuse hoonefondi energiatõhususe parandamiseks.
Investeeringud panustavad riikliku energia- ja kliimakava ning rekonstrueerimise strateegia
elluviimisesse ja regionaalarengu programmi, täpsemalt programmi tegevuse
„Regionaalpoliitika kujundamine ja rakendamine” alategevusse „Piirkondliku
konkurentsivõime tõstmist ja elukeskkonna arengut toetavad tegevused”. Ühtlasi
kaasajastatakse avalikes hoonetes pakutavate teenuste ja sisekliima kvaliteeti ja vähendatakse
hoone ülalpidamiskulusid tulevikus. Valdavalt panustab toetusmeede hoonete olulisse
11
rekonstrueerimisse, mistõttu on saavutatav mõju pikaajaline. Toetuse andmisel arvestatakse
toetuse suuruse ja omafinantseeringu osakaalu määramisel taotlejate võimekust, mis panustab
ühtlasema regionaalse arengu saavutamisse. Samuti kasutatakse toetusvahendite regionaalset
eeljaotust, mis toetab hoonefondi renoveerimist regionaalselt ühtlasemas tempos. Mõju
majandusele on positiivne, kuna ühelt poolt pakub energiasäästumeetmete rakendamine tööd
vastava valdkonna ettevõtjatele ning samas aitab vähendada kulusid energiakasutusele.
Määrusel puudub mõju välissuhtlusele ja riigi julgeolekule.
Konkreetsete määruse muudatuste mõju on pigem vähene, kuna kehtiva määruse põhimõtted ja
sihtgrupp oluliselt ei muutu. Olulisema muudatusena muudetakse maksimaalse toetuse suurust
ühe projekti kohta, mis võimaldab energiatõhusaks muudetavate hoonete hulka senisest rohkem
kaasata kogupindalalt suuremaid hooneid, samas kui 1 ruutmeetri kohta kehtestatud
maksimaalse toetuse suurus tagab endiselt toetusvahendite kasutamise efektiivsuse. Muudatuse
mõjul võib väheneda toetuse saajate ja toetust saanud objektide arv, samas kui energiatõhusaks
renoveeritud ruutmeetrite arv ei muutu. Varjumiskoha väljaehitamisega seotud mõningate
kulude lisamine abikõlblike kulude hulka aitab suurendada KOVide kriisivalmidust. Eelnõuga
seatav minimaalne lävend projekti kohta saavutatavale prognoositavale energiasäästule tagab
toetusmeetme eesmärgipärasuse energia kokkuhoiu saavutamisel. Muudetud
hindamiskriteeriumide osakaalud eelistavad varasemast enam suurema energiasäästuga
projekte.
5. Määruse rakendamisega seotud tegevused, vajalikud kulud ja määruse rakendamise
eeldatavad tulud
Määruse rakendamisega ei kaasne täiendavaid tulusid ega kulusid riigieelarvele ega kohaliku
omavalitsuse üksuste eelarvetele. Konkreetne toetuseks ja rakenduskuludeks suunatav eelarve
täpsustatakse igakordselt vahetult taotlusvooru väljakuulutamise eel ja kehtestatakse valdkonna
eest vastutava ministri käskkirjaga. Rakenduskulud kaetakse moderniseerimisfondi
vahenditest. Toetuse andmisel taotlusvoorudes lähtutakse uusimast teadaolevast
informatsioonist toetuseks kasutatavate vahendite mahu kohta, sh võib järgnevates voorudes
algselt vooru läbiviimiseks kavandatud toetusmaht vahendite kiiremaks kasutuselevõtuks
suureneda varasemate voorude kasutamata jäänud või tagasi laekunud vahendite võrra.
6. Määruse jõustumine
Määrus jõustub üldises korras, st kolmandal päeval pärast määruse Riigi Teatajas avaldamist.
Eelnõu § 1 punktid 22, 23 ja 25 jõustuvad 1. novembril 2026. a seoses RHSi samal ajal
jõustuva muudatusega.
7. Eelnõu kooskõlastamine, huvirühmade kaasamine ja avalik konsultatsioon
Eelnõu esitati kooskõlastamiseks eelnõude infosüsteemi EIS kaudu Rahandusministeeriumile,
Kliimaministeeriumile, Haridus- ja Teadusministeeriumile, Eesti Linnade ja Valdade Liidule
ning arvamuse avaldamiseks Riigi Tugiteenuste Keskusele. Eelnõu kooskõlastusringile
saatmisest ja ettepanekute esitamise võimalusest teavitati MTÜ Eesti Kütte- ja
Ventilatsiooniinseneride Ühendust. Eesti Linnade ja Valdade Liit kooskõlastas eelnõu
märkustega, Haridus- ja Teadusministeerium märkusteta. Ülejäänud kooskõlastajad
kooskõlastasid eelnõu vaikimisi. Mitteametlikult esitasid e- kirja teel oma märkused Majandus-
12
ja Kommunikatsiooniministeerium, Kliimaministeerium ja Riigi Tugiteenuste Keskus.
Ettepanekutega arvestamise tabel on lisatud seletuskirjale.
Eelnõu kooskõlastuskäik on nähtav EISist:
https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/918f9abd-89d2-49fa-bde6-0c6d7e5d1d3b.
(allkirjastatud digitaalselt)
Triin Kõrgmaa
Kantsler
Kommentaarid määruse „Rahandusministri 26. septembri 2023. a määruse nr 36 „Moderniseerimisfondist kohaliku
omavalitsuse hoonete energiatõhusaks muutmiseks antava toetuse kasutamise tingimused ja kord“ muutmine“
eelnõule. Kooskõlastusring eelnõude infosüsteemis 02.09.2026 - 16.09.2026
Ettepane
ku
esitaja
Ettepanek, kommentaar REM vastus
ELVL Eelnõu kooskõlastamine märkustega
Eesti Linnade ja Valdade Liit (edaspidi ELVL),
tuginedes oma liikmete tagasisidele,
kooskõlastab regionaal- ja
põllumajandusministri määruse
„Rahandusministri 26. septembri
2023. a määruse nr 36 „Moderniseerimisfondist
kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusaks
muutmiseks antava toetuse kasutamise
tingimused ja kord“ muutmine“ eelnõu
(edaspidi eelnõu)
alljärgnevate märkustega.
ELVL toetab eelnõu eesmärki suurendada
suuremate kohaliku omavalitsuse hoonete
energiatõhusaks rekonstrueerimiseks
kättesaadavat toetust ning peab positiivseks
projekti
maksimaalse toetuse suuruse tõstmist, mille
eesmärk on parandada eelkõige suuremate
avalike
hoonete ja haridushoonete rekonstrueerimise
võimalusi.
Seletuskirja kohaselt on muudatuse eesmärk
vähendada suurte hoonete rekonstrueerimisega
seotud rahastamispiiranguid ning vältida
olukordi, kus senine projektipõhine toetuse
ülempiir
suurendab omafinantseeringu vajadust
sedavõrd, et investeeringu elluviimisest
loobutakse.
Samas ei muudeta eelnõuga toetuse
maksimaalset suurust köetava pinna ruutmeetri
kohta ega
toetuse arvutamise põhimõtteid abikõlblike
kulude alusel. Seetõttu ei ole seletuskirjast
üheselt
arusaadav, millises ulatuses võimaldab
projektipõhise toetuse ülempiiri tõstmine
praktikas
suurendada suuremahuliste
rekonstrueerimisprojektide puhul väljamakstava
toetuse suurust ja
vähendada omavalitsuste omafinantseeringu
koormust, arvestades, et toetuse suurust piiravad
jätkuvalt ka ruutmeetripõhine toetuse ülempiir
ning abikõlblike kulude arvestamise
põhimõtted.
Samuti ei nähtu seletuskirjast, milline on
kavandatava muudatuse eeldatav mõju
suuremate
koolide, lasteaedade ja teiste avalike hoonete
rekonstrueerimisprojektide rahastamisele, ning
Arvestatud.
Selgitame muudatuse mõju seletuskirjas alloleva
arvutusnäitega.
Näites eeldatakse, et kohaliku omavalitsuse üksuse
kohta esitatakse taotlusvoorus üks taotlus, kohaliku
omavalitsuse üksusele kohaldub lisa 1 kohane 70%
toetusmäär ning hoone köetav pind on 5000 m².
Määruse § 6 lõike 2 punkti 2 kohaselt sõltub
maksimaalne toetus ühe ruutmeetri köetava pinna
kohta kohaliku omavalitsuse üksuse individuaalsest
toetusmäärast ning arvutatakse 1200 euro suurusest
arvestuslikust maksumusest. Seega on 70%
toetusmäära korral maksimaalne toetus 1200 eurot ×
70% = 840 eurot ühe ruutmeetri kohta. Näites
kasutatava 5000 m² köetava pinnaga hoone
ruutmeetripõhine maksimaalne toetussumma on seega
5000 m² × 840 eurot/m² = 4,2 miljonit eurot.
Seejärel võrreldakse ruutmeetripõhist maksimaalset
toetussummat hoone kohta kehtiva maksimaalse
toetussummaga. Kehtiva korra järgi on ühe taotluse
esitamisel ja 70% toetusmäära korral maksimaalne
toetus ühe rekonstrueeritava hoone kohta 4,5 miljonit
eurot × 70% = 3,15 miljonit eurot. Eelnõu kohaselt
oleks see 8,4 miljonit eurot × 70% = 5,88 miljonit
eurot. Seega piirab kehtiva korra järgi näites toetust
3,15 miljoni euro suurune hoonepõhine ülempiir.
Pärast muudatust oleks selle 5000 m² hoone puhul
piirav 4,2 miljoni euro suurune ruutmeetripõhine
ülempiir, sest see on väiksem kui uus 5,88 miljoni euro
suurune hoonepõhine ülempiir.
Toetuse lõplik suurus on näites käsitletud juhul
väikseim järgmistest summadest:
1) abikõlblike kulude tegelik summa × 70%;
2) 5000 m² × 840 eurot/m² ehk 4,2 miljonit eurot;
3) hoone kohta kehtiv maksimaalne toetussumma –
kehtiva korra järgi 3,15 miljonit eurot ja eelnõu järgi
5,88 miljonit eurot;
4) taotluse rahuldamise otsuses sätestatud projekti
maksimaalne toetussumma.
Lõplik toetusmäär ei või ületada taotluse rahuldamise
otsuses sätestatud toetusmäära.
Muudatus hakkab selles näites mõju avaldama siis, kui
abikõlblike kulude summa ületab 4,5 miljonit eurot,
sest 4,5 miljonit eurot × 70% = 3,15 miljonit eurot.
Kui abikõlblikud kulud on näiteks 5,0 miljonit eurot,
on 70% toetusmäära alusel arvutatud toetussumma 3,5
miljonit eurot. Kehtiva korra järgi piirab toetust 3,15
miljoni euro suurune hoonepõhine ülempiir ning
kas projektipõhise toetuse ülempiiri tõstmine
võimaldab selliste projektide puhul, võrreldes
kehtiva korraga, toetust suuremas mahus
kasutada.
Ettepanek:
Täiendada eelnõu seletuskirja mõjuanalüüsiga,
mis selgitab projektipõhise maksimaalse toetuse
ülempiiri tõstmise tegelikku mõju kohaliku
omavalitsuse suuremahuliste hoonete
rekonstrueerimisprojektidele, arvestades
samaaegselt kehtivaid ruutmeetripõhiseid
toetuse
piirmäärasid ja abikõlblike kulude arvestamise
põhimõtteid, ning hinnata, kas kavandatud
muudatus võimaldab saavutada seletuskirjas
seatud eesmärgi suurendada suuremate avalike
hoonete energiatõhusaks rekonstrueerimiseks
kättesaadavat toetust.
taotleja omafinantseering abikõlblikest kuludest on
1,85 miljonit eurot ehk 37%.
Eelnõu kohaselt oleks võimalik maksta toetust 3,5
miljonit eurot, sest see jääb alla nii 4,2 miljoni euro
suurusele ruutmeetripõhisele ülempiirile kui ka 5,88
miljoni euro suurusele uuele hoonepõhisele
ülempiirile. Taotleja omafinantseering abikõlblikest
kuludest oleks 1,5 miljonit eurot ehk 30%. Seega
väheneks omafinantseeringu vajadus 350 000 euro
võrra.
Selle 5000 m² hoone näite puhul suureneb
muudatusest saadav kasu abikõlblike kulude kasvades
kuni ruutmeetripõhise toetuse ülempiirini. Kui
abikõlblikud kulud on vähemalt 6,0 miljonit eurot, on
70% neist vähemalt 4,2 miljonit eurot ning toetust
hakkab piirama ruutmeetripõhine ülempiir. Kehtiva
korra järgi oleks toetus endiselt kuni 3,15 miljonit
eurot, eelnõu järgi aga kuni 4,2 miljonit eurot.
Muudatuse maksimaalne mõju selle hoone puhul on
seega 1,05 miljonit eurot. Uus 5,88 miljoni euro
suurune hoonepõhine ülempiir selle suurusega hoone
puhul piiravaks ei muutu.
Portaali minuomavalitsus.ee KOVide kinnisvara
ülevaate 2024. aasta andmete põhjal on KOVidele
kuuluvaid ja nende põhiülesannete täitmiseks
kasutatavaid hooneid, mis ei ole püstitatud erasektori
kasuks seatud hoonestusõiguse alusel, mille köetav
netopind on suurem kui 5000 m² ja mille
energiamärgise klass on madalam kui C, ligikaudu 80.
Neist ligikaudu 30 hoone köetav netopind on suurem
kui 8000 m². Eelnõuga kavandatav muudatus võib
nende hoonete energiatõhusaks muutmist soodustada,
kui projekti abikõlblikud kulud on piisavalt suured, et
kehtiv hoonepõhine toetuse ülempiir muutuks
piiravaks.
Kui kohaliku omavalitsuse üksuse kohta esitatakse
taotlusvoorus mitu taotlust, kohaldub määruse § 6
lõike 2 punktis 1 sätestatud hoonepõhine ülempiir: 3,0
miljonit eurot × individuaalne toetusmäär ehk 70%
toetusmäära korral 2,1 miljonit eurot. Eelnõuga seda
ülempiiri ei muudeta ning kirjeldatud ülempiiri
tõstmine sellisele projektile ei kohaldu.
Meetme varasema rakendamise kogemuse põhjal ei
ole peamine piirang olnud niivõrd ühe ruutmeetri
kohta kehtiv toetuse ülempiir, vaid abikõlblike kulude
loetelu. Rahastusallika ja meetme eesmärgist
tulenevalt hõlmab see eelkõige hoone energiatõhusust
parandavaid tegevusi ega kata kõiki hoone
ajakohastamiseks vajalikke tegevusi ja kulusid.
Tulevikus võib abikõlblike tegevuste ja kulude loetelu
hõlmata ka Euroopa Parlamendi ja nõukogu
direktiivist (EL) 2024/1275 tuleneva elektriautode
laadimiskohtade väljaehitamise nõude täitmisega
seotud tegevusi ja kulusid, kui saadakse nõusolek
Moderniseerimisfondist nende kulude katmiseks.
Haridus-
ja
Teadusm
inisteeriu
m
Kooskõlastatud 28.09.2026
Majandu
s- ja
Kommun
ikatsioon
iministee
rium
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
saadab Eesti Standardimis- ja
Akrediteerimiskeskuse tähelepanekul
kommentaari seoses EIS-s kooskõlastamisel
oleva eelnõuga „Rahandusministri 26.
septembri 2023. a määruse nr 36
„Moderniseerimisfondist kohaliku omavalitsuse
hoonete energiatõhusaks muutmiseks antava
toetuse kasutamise tingimused ja kord“
muutmine“ (EIS-i toimik REM/26-0968).
Kommentaar puudutab eelnõuga muudetavat
määruse lisa 2.
Eelnõu lisa 2 p 11 tabelis 3 tõendamismeetodina
toodud standardite puhul ei ole üheselt
arusaadav, kas standardite järgimine on
kohustuslik või soovituslik, mistõttu juhime
tähelepanu, et toote nõuetele vastavuse seaduse
§ 42 lg 6 kohaselt on tehnilises normis lubatud
standardile kohustuslikku viidet sätestada
üksnes Eestile rahvusvahelisest õigusest või
Euroopa Liidu õigusaktist tulenevate kohustuste
täitmisel.
Kui standardite järgimise kohustus ei tulene EL
õigusaktist või rahvusvahelisest õigusest, siis on
võimalik standardi järgimine sõnastada
soovituslikuna või välja jätta.
Lisaks on EVS-EN ISO 10077 puhul tegemist
kahest osast koosneva standardisarjaga,
seetõttu, kui on silmas peetud mõlema osa
järgimist, siis tuleks standarditähist täiendada ja
kasutada „standardisari EVS-EN ISO 10077“.
Kui silmas on peetud ainult ühte osa, tuleks
kasutada korrektse standarditähisena „EVS-EN
ISO 10077-1“ või „EVS-EN ISO 10077-2“.
Eesti Standardimis- ja Akrediteerimiskeskuse
veebilehelt leiab ka juhendi „Standarditele
viitamise juhend õigusaktide
ettevalmistajatele“, milles on lühidalt selgitatud
erinevaid standarditele viitamise võimalusi ning
toodud ka näiteid.
Arvestatud. Täiendame tabelit allmärkusega.
Tabeli allmärkus: „Tabelis nimetatud standardid on
esitatud näitlike tõendamismeetoditena ega välista
muu samaväärse tõendamismeetodi kasutamist.”
„EVS-EN ISO 10077” asendame tekstiga
„standardisari EVS-EN ISO 10077”.
RTK Riigi Tugiteenuste Keskus kooskõlastab
määruse nr 36 „Moderniseerimisfondist
kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusaks
muutmiseks antava toetuse kasutamise
tingimused ja kord“ muutmise.
Juhime tähelepanu:
§ 19 lg 1 punktid 4 ja 5 vajaksid täpsustamist.
Arvestatud. Sätet muudeti vastavalt KliM
ettepanekule järgmiselt: (1) Projektiga seotud
ehitustööde ajal tuleb toetuse saajal ehitusobjektile
kohe pärast ehitustööde alustamist paigaldada töödest
teavitav tahvel, millel on märgitud vähemalt:
1) projekti nimetus;
2) tööde teostaja;
3) tööde valmimise tähtaeg;
Praegusest sõnastusest ei ole üheselt arusaadav,
millist EL logo tuleb kasutada. Soovitame
täpsustada, kas silmas peetakse üksnes EL
embleemi või moderniseerimisfondile viitavat
logo. Samuti tuleks selgitada, kas
moderniseerimisfondi logo kasutamisel on
vajalik lisaks logole esitada ka tekst
„Kaasrahastatud ELi heitkogustega kauplemise
süsteemist (moderniseerimisfond)” või loetakse
see logo kasutamisega juba täidetuks.
Ametliku vastuskirja ei edastata.
Palun kindlasti edastada kinnitatud dokumendid
Riigi Tugiteenuste Keskusele
4) moderniseerimisfondi logo ("Kaasrahastanud
Euroopa Liit Heitkogustega kauplemise süsteem
Moderniseerimisfond") ;
5) valdkonna eest vastutava ministeeriumi ja RTK
logo;
6) toetuse suurus.
(2) Kui ehitusobjekti rahastamisel on toetuse summa
üle 500 000 euro, teavitab toetuse saaja avalikkust viie
aasta jooksul arvates projekti lõppemisest projekti
rahastusallikast, paigaldades avalikkusele hõlpsasti
nähtavasse kohta tahvli, millel on
moderniseerimisfondi logo ("Kaasrahastanud
Euroopa Liit Heitkogustega kauplemise süsteem
Moderniseerimisfond").
(3) Alates rahastusotsuse saamisest viitab toetuse
saaja projektiga seotud kommunikatsioonis,
veebilehtedel ja sotsiaalmeediakanalites
rahastusallikale sõnastuses „Kaasrahastatud ELi
heitkogustega kauplemise süsteemist
(Moderniseerimisfond)“
või kasutades moderniseerimisfondi logo
("Kaasrahastanud Euroopa Liit Heitkogustega
kauplemise süsteem Moderniseerimisfond"). “;