JALGRATTURIKOOLITUSE TÖÖPLAAN
Liiklusringi juhendaja: Gerli Sildam
Õppeaasta: 2022/2023
Klass: 3. klass
Tundide arv nädalas: üks tund (45min) Hiljem lisanduvad eraldi sõidutunnid.
Õppematerjal: Jalgratturi töövihik, Liiklusmärgid, Liiklusõpetuse töölehed, Lauamängud, Lisaks jaotusmaterjalid
Õpitulemused:
• Õpilane teab liiklusohutust mõjutavaid tegureid
• Õpilane teab liiklusnõudeid, liikluskorraldusvahendite tähendust, teeandmise kohustust ja piiranguid
• Õpilane oskab käituda seaduskuulekalt, järgima liiklusreegleid ja liiklus reguleerija juhiseid
• Õpilane peab oskama ja suutma valitseda jalgratast ning juhtida seda kindlalt ja ohutult
• Õpilane oskab ja suudab hinnata ning ette arvata teiste liiklejate käitumisest tulenevaid ohte ning vastavalt olukorrale tegutseda
• Õpilane peab suhtuma liikluses teistesse liiklejatesse mõistvalt ja tähelepanelikult
Kasutatavad meetodid:
• Rühmatöö, paaristöö, individuaalne töö
• Arutelu, analüüs
• Diferentseeritud õpetamine
Nädal või
kuupäev
Teema
Tegevused või märkused
Õpiväljundid
1.-2. nädal
Tund 1. Sissejuhatus Põhimõisted liikluses, sõidutee ületamine, liiklusviisakus
Jalgratturi Tööraamatu ja testide tutvustamisega. Mõisted. Sõidutee ületamine ja jalgrattatee iseärasuste tutvustamine.
Tund 2. Arutleme olemasolevaid liiklusmärke.
Abistavad materjalid tööraamatu ja videote näol. Õpikust lk 2, 8, 13-14. Põhimõisted .
Lastele on tutvustatud kooli liiklusskeemide juurde jäävaid märke ja nad teavad nende otstarvet ja vajadust.
Õpilane teab mis on liiklusohutus/ liikluskultuur.
3.-5. nädal
Liiklusmärgid meie ümber.
eesõigusmärgid, hoiatusmärgid, keelu-ja mõjualamärgid, kohustusmärgid, osutusmärgid, juhatusmärgid, teeninduskohamärgid, lisateadetahvlid,
Liiklusmärkide komplekt:Tunne liiklusmärke,liiklusmärkide Alias, vastavalt teemale töölehed ja toetavad videod.
Teab ja tunneb liiklusmärke. Oskab neid eristada värvi ja kuju järgi.
Teadmised ristmikul käitumisest, eriti vasakpöörde nüanssides selguse saamine.
Teatakse mis ja milleks on parema käe reegel.
Õpitakse tundma foori.
Õpitakse reguleerija käemärke.
6.-8. nädal
Teekattemärgised, foorid, reguleerija märguanded, liiklusmärkide kordamine
Reguleerija käemärguanded, nende läbimängimine, Tunneb liiklusmärke, tutvumine liikluses erinevate märkidega.
Teab reguleerija märguandeid. Oskab lugeda liiklust puudutavat infot teekattelt.
9.-11. nädal
Pöörded liikluses, Vasak-ja tagasipööre. Jalakäijatega arvestamine.
Pöörete läbimängimine, videod.
Vasakpööre jalakäijana. Vasakpööre
jalgratturina. Autost paremalt möödumine. Liiklusmärgid
Arvestab kaasliiklejatega
Teab miks vasakpööre on ohtlikum. Teab kuidas ohutumalt pöördeid sooritada.
12.-14 nädal
Kordamine. Elekroonilised testid
Kordame ristmike ületusi ja liiklusmärke.
Liikluskasvatus.ee (testid)
15.-17. nädal
Vasak- ja tagasipööre. Arvestamine teiste liiklejatega. Samaliigiliste teede ristmik ja
parema käe reegel.
Liiklustestide lahendamine.
Võtame ette liiklustestid ja hakkame neis olevaid olukordi lahendama ja arutlema. Veebitestid .
Teatakse mis ja milleks on parema käe reegel.
Õpilased oskavad lugeda ja lahendada teste.
18.-20 nädal
Takistusest möödumine. Pikivahe hoidmine.
Raudtee ohutus. Muud ohtlikud kohad liikluses jalgratturile.
Takistus ja sellest õige/ ohutu möödumine.
Pikivahe- mis see on, milleks vaja?
Liiklusmärgid.
Videod
Õpilase teadlikus raudtee ületamisel.
21.-22. nädal
Teooriatestide lahendamine
23.-24. nädal
Jalgrattur ja jalgratas. Tehniliselt korras jalgratas, kiiver, enda nähtavaks tegemine. Jalgratta tehnilise korrasoleku kontroll. Kiivrite kontroll, reguleerimine. Sõidu harjutamine platsil.
Minikiivri katse, kiiver, jalgratas, vahendid enda nähtavaks tegemiseks.
Videod,
Koonused, kriidid, liiklusmärgid.
Teab kuidas jalgratast hooldada. Teab kiivri kasulikusest/
olulisusest.
Teab ohutu sõidu võtteid.
25-26. nädal
Jalgratturi märguanded, jalgratturi asukoht teel(grupis sõitmine)
Sõidu alustamine. Ohud teel
Sõidu harjutamine linnaliikluses, maanteel, kergliiklusteel- nende erisused
Jalgratta ehitus, hooldus ja ohutuse kontroll. Sõiduasend. Sõit platsil.
Läbivalt teiste liiklejatega arvestamine.
Arvestab kaaslastega.
Oskab liikluses ohutult liigelda.Oskab eesliikujaga hoida pikkivahet.
28.-29. nädal
Harjutustestid
30.nädal
Teooriaeksam.
Sõidueksam harjutus platsil.
Sõidueksami harjutus liikluses.
31.nädal
Sõidueksam platsil. Sõidueksam liikluses.
Sõiduõppe töökava
Nädal/kuupäev/aeg
Teema
Mõisted, faktid, märkused
Õpitulemused
1.-2. tund
Sissejuhatus sõidutundi.
Kiivrite ja rataste kontroll.
Sõidu alustamine, tasakaalu harjutamine, suunamärguanded, üle õla vaatamine.
Eksami ülesannete läbitegemine. Seisma jäämine.
Kuidas kiivrit õigesti pähe panna.
Ratta kontroll(helkurid, pidurid, rehvirõhk jne.)
Sõit liiklusest eraldatud platsil.
Liiklusmärgid, koonused.
pidurdus koridor
Sõiduõppe tund lõppeb jalgratta mänguga (nt ajalehepoiss, heeringas, heeringas 1,2,3 jne), mis on õpitu kinnistamiseks sobilikud.
Õpilane teab kiivri olulisust. Oskab kiivrit reguleerida, õigesti pähe panna.
Oskab valitseda jalgratast ja juhtida seda viisil, mis välistab ohtlike olukordade tekkimise
Suudab sõiduajal jälgida liiklust, käituda vastavalt liikluskorraldus
märkide juhistele.
3.-4. tund
Sõidu alustamine, tasakaalu harjutamine, suunamärguanded, üle õla vaatamine. Seisma jäämine.
Sõit erinevatel teekatetel. Pidurdusteekonna erinevus.
Sõit liiklusest eraldatud platsil.
Liiklusmärgid, koonused. Raja element ”ümberpõige”,
tagasipööre, slaalom
Kruus, liiv, asfaltkattega teed.
Sõiduõppe tund lõppeb jalgratta mänguga (nt ajalehepoiss, heeringas, heeringas 1,2,3 jne), mis on õpitu kinnistamiseks sobilikud.
Oskab valitseda jalgratast ja juhtida seda viisil, mis välistab ohtlike olukordade tekkimise
Suudab sõidu ajal jälgida liiklust, käituda vastavalt liikluskorraldus
märkide juhistele.
Oskab valitseda jalgratast ja juhtida seda viisil, mis välistab ohtlike olukordade tekkimise. Oskab arvestada ja valitseda ratast erinevatel teekatetel.
5.-7. tund
Eksamisõidu harjutused, liiklusest eraldatud platsil.
Sõit liikluses. Kokkulepped(reeglid liikluses).
Sõidutund väikese liiklussagedusega asulavälisel teel.
Raudtee ületamine rattaga.
Liiklusmärgid, koonused. Raja element ”ümberpõige”, tagasipööre, slaalom
Asulaväine tee, sõitjatega arvestamine, pöörded, suunamärguanded.
Raudtee ületamine (ülekäik), kuidas käituda, raudteerööbaste ületamine.
Sõiduõppe tund lõppeb jalgratta mänguga (nt ajalehepoiss, heeringas, heeringas 1,2,3 jne), mis on õpitu kinnistamiseks sobilikud.
Oskab arvestada teiste liiklejatega, oskab kinnipidada teeandmise kohustusest, annab õigeaegselt käega suunamärguannet, õige asukoht teel, õige sõidukiirus ja pikivahe hoidmine eesliikujaga,
Oskab jälgida lähenevaid sõidukeid ja anda käega hoiatusmärguannet, seejuures tasakaalu ja jalgratta üle kontrolli kaotamata. Oskab hinnata võimaliku ohu laadi ja ette arvata teiste liiklejate käitumisest tulenevaid ohte ja vastavalt tegutseda.
Teab mida tähendab ülekäik ja ülekäigukoht.
8. tund
Eksamisõidu harjutused, liiklusest eraldatud platsil.
Liiklusmärgid, koonused. Raja element
Sõiduõppe tund lõppeb jalgratta mänguga (nt ajalehepoiss, heeringas, heeringas 1,2,3 jne), mis on õpitu kinnistamiseks sobilikud.
Oskab arvestada teiste liiklejatega, oskab kinnipidada teeandmise kohustusest, annab õigeaegselt käega suunamärguannet, õige asukoht teel, õige sõidukiirus ja pikivahe hoidmine eesliikujaga,
9. tund
Eksamisõidu harjutused, liiklusest eraldatud platsil.
Liiklusmärgid, koonused. Raja element
Sõiduõppe tund lõppeb jalgratta mänguga (nt ajalehepoiss, heeringas, heeringas 1,2,3 jne), mis on õpitu kinnistamiseks sobilikud.
Oskab arvestada teiste liiklejatega, oskab kinnipidada teeandmise kohustusest, annab õigeaegselt käega suunamärguannet, õige asukoht teel, õige sõidukiirus ja pikivahe hoidmine eesliikujaga,
10. tund
Eksam (platsil)slaalom, sõitmine koridoris, kujund kaheksa sõitmine.
eksam(vähese liiklusega asulavälisel teel)
Jalgratta ohutuse kontroll. Jalgratta valitsemise oskus.
Oskab kontrollida ja hinnata jalgratta rehvide, pidurite ja signaalkella korrasolekut, tulede ja helkurite olemasolu ning nende vastavust nõuetele.
Oskab järgida liiklusreegleid, ohutut ja kaasliiklejaid arvestavat juhtimisstiili ning käitumisnõudeid.